Wspólny wróg. Hitlerowskie Niemcy i Polska przeciw Związkowi Radzieckiemu

Okładka książki Wspólny wróg. Hitlerowskie Niemcy i Polska przeciw Związkowi Radzieckiemu
Rolf-Dieter Müller Wydawnictwo: Prószyński i S-ka historia
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Der Feind steht im Osten: Hitlers geheime Pläne für einen Krieg gegen die Sowjetunion im Jahr 1939
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2013-04-16
Data 1. wyd. pol.:
2013-04-16
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378394921
Tłumacz:
Sławomir Kupisz
Tagi:
XX wiek II Rzeczpospolita III Rzesza dwudziestolecie międzywojenne
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
40 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
42
39

Na półkach:

Nie chce mi się sprawdzać czy najpierw ukazał się „Pakt Ribbentrop-Beck” Zychowicza, czy „Wspólny wróg” Mullera, ani dochodzić czy (i ewentualnie – jak dużo) piszący później wiedział o książce poprzednika, jednak– po przeczytaniu obu – nie sposób uniknąć porównywania jednej z drugą. A zatem spróbuję w kilku punktach…
Po pierwsze: ze zrozumiałych względów praca Zychowicza traktuje o okresie krótszym, bo przecież rok 1939 w którym nagle i nieodwołalnie zakończyła się polska samodzielność polityczna i militarna był dla III Rzeszy raczej „rozkręcaniem zabawy” – mimo że przed 1939 podjęto wiele ważkich decyzji, to ich skutki pojawiły się dopiero w następnych latach.
Po drugie: obaj Autorzy inaczej dobrali źródła – o ile Zychowicz cytuje dokumenty „jak leci”, od dyplomatycznych po gazetowe, o tyle Muller skupia się na niemieckiej dokumentacji wojskowej.
Po trzecie: styl pisania doskonale odzwierciedla stereotypowe opinie o obu narodach – Zychowicz z ułańską fantazją przechodzi od rzeczowego dowodu do mocno emocjonalnych refleksji lub przypuszczeń w stylu science-fiction, natomiast Muller z niemiecką pedantycznością zestawia dane i analizuje każdy szczegół, jak na pracę ściśle historyczną przystało.
Jednak wniosek płynący z obu książek jest identyczny: wojny z września 1939 mogło w ogóle nie być. Muller udowadnia, że nie pasowała ona Niemcom, i o ile przez lata planowali rozmaite warianty tego co zmaterializowało się ostatecznie w formie operacji „Barbarossa”, o tyle „Fall Weiss” był pomysłem, który został opracowany „za pięć dwunasta” i natychmiast zrealizowany w odpowiedzi na niespodziewaną zmianę „warunków zewnętrznych”.
Tak więc – jeśli ktoś chce poczytać o planach i działaniach poprzedzających wojnę polsko-niemiecką z 1939, przedstawionych w lżejszej formie – zostaje mu Zychowicz (i jego balansowanie na granicy pomiędzy faktami a opiniami). Natomiast jeśli ktoś poszukuje mnóstwa szczegółów z dziedziny historii wojskowości i planowania operacji militarnych, niechaj sięgnie po książkę Mullera, choć tutaj „niefachowiec” nieco grzęźnie podczas czytania. Ale za to przedstawiony przez Mullera wycinek dziejów jest znacznie dłuższy…

Nie chce mi się sprawdzać czy najpierw ukazał się „Pakt Ribbentrop-Beck” Zychowicza, czy „Wspólny wróg” Mullera, ani dochodzić czy (i ewentualnie – jak dużo) piszący później wiedział o książce poprzednika, jednak– po przeczytaniu obu – nie sposób uniknąć porównywania jednej z drugą. A zatem spróbuję w kilku punktach…
Po pierwsze: ze zrozumiałych względów praca Zychowicza...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    107
  • Przeczytane
    49
  • Posiadam
    34
  • Historia
    5
  • Historia Polski
    3
  • Teraz czytam
    3
  • II wojna światowa
    2
  • Historyczne
    2
  • Ulubione
    2
  • Chcę w prezencie
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wspólny wróg. Hitlerowskie Niemcy i Polska przeciw Związkowi Radzieckiemu


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne