Resentyment w historii

Wydawnictwo: Czytelnik
Le ressentiment dans l’histoire
historia
Bożena

Jak przekonuje Marc Ferro, współczesny historyk francuski, zjawisko resentymentu nie musi być ograniczone do relacji pomiędzy jednostkami, ale może stanowić ważny czynnik sprawczy w historii, leżący u podstaw wielu wydarzeń, procesów i zachowań społecznych. Odwołując się do resentymentu Autor stara się wytłumaczyć – w przystępnej, eseistycznej formie – różnorodne zjawiska: od buntów niewolników w starożytności, poprzez prześladowania heretyków, innowierców i Żydów, przemoc w czasach rewolucji (francuskiej 1789–1799 i rosyjskiej roku 1917), po konflikty i napięcia na tle narodowym, religijnym czy rasowym w XX wieku i współcześnie.
Marc Ferro (ur. 1924) jest wykładowcą Wyższej Szkoły Nauk Społecznych (EHESS) w Paryżu. Bada głównie dzieje XX wieku; do wiodących kierunków jego zainteresowań należą: historia Rosji i ZSRR, dzieje kolonializmu i dekolonizacji oraz problematyka ukazywania historii poprzez film. W Polsce ukazały się dwie jego książki: Historia kolonizacji oraz Kino i historia.

źródło opisu: czytelnik

źródło okładki: Czytelnik

Oficjalna recenzja
skygge książek: 594

Gdy prześladowany staje się prześladowcą

Resentyment – niechęć, uraz, nienawiść przechowywana w pamięci po doznanych krzywdach.

Marc Ferro w swojej krótkiej pracy podejmuje się badania dość obszernego zjawiska jakim jest resentyment w historii. Podsuwa interesujące tezy o jego istocie, czym jest ogólna niechęć i ile lat potrafi się nawarstwiać. Nie ma jednak na myśli niechęci jednostki, o której tak dużo pisał ojciec tego terminu Fryderyk Nietsche w „Genealogii molarności” czy Max Scheler w „Resentyment, a moralność”, ale większych grup społecznych czy narodów. Tym samym podjął się zidentyfikować przejawy resentymentu, różne formy oraz skutki jego oddziaływania na przestrzeni wieków.

Przytoczył najważniejsze według niego „urazy” w dziejach historii światowej, które mogły się nagromadzać i tym samym napędzać określone kręgi do ostatecznych brutalnych działań. W książce Ferro przechodzimy od niewolników greckich, chrześcijan, rewolucjonistów francuskich (1789-1799) rosyjskich (1917), hitlerowskich Niemiec do Polaków, Afroamerykanów aż wreszcie skończywszy na islamistach. Najbardziej interesujący resentyment dotyczy naszego narodu, chociażby dlatego, iż jest napisany z perspektywy obcokrajowca, stąd jego ocena wydaje się obiektywna. Oczywiście można się z nią nie zgodzić, ale osobiście autor przekonał mnie do swojej racji.

„Resentyment w historii” to intrygująca książka, która stara się w jakimś stopniu odpowiedzieć na pytania o naturę człowieka. Opowiada również o tym jak trudno zagoić stare rany i zdobyć się na akt wielkoduszności. Gdyż resentyment jest nieodłączną częścią ludzkiej egzystencji. Niechęć kiełkująca, rozrastająca się w umyśle i sercach narodów, klas, religijnych bojowników oraz rewolucjonistów, jątrzy się i w końcu wybucha ciągnąc za sobą kolejny rozlew krwi i wrogość. I tak oto kolejni prześladowani stają się prześladowcami. Bo resentyment to jest nic innego jak perpetuum mobile.

Katarzyna Barańska

Andrew Vysotsky | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2015

Nie będę ukrywał, że książka współczesnego francuskiego historyka Marca Ferro raczej nie byłaby jedną z tych, na którą bym polował, nawet gdybym wcześniej coś o niej lub o autorze przeczytał. Dzięki uprzejmości Instytutu Książki stało się jednak inaczej – lektura sama do mnie przyszła.

Wydanie, które trafiło w me ręce, jest skromne zarówno pod względem szaty graficznej – stonowana kolorystycznie okładka i brak jakichkolwiek ilustracji, jak i objętości – niewielki format i ledwie około 200 stron tekstu. Tytuł w pełni przedstawia tematykę pracy. Ponieważ jednak intuicyjnie odczuwane znaczenie rzadziej używanych słów jest zwodnicze i często kłóci się z rzeczywistym, więc zanim zacząłem czytać, sprawdziłem w słowniku, internetowym, ale jednak PWN, co to takiego ów tytułowy resentyment:

resentyment «żal lub uraza do kogoś odczuwane przez dłuższy czas i zwykle powracające na wspomnienie doznanych krzywd»

Jak twierdzi Marc Ferro, zjawisko to było, jest i będzie znaczące nie tylko w...

PiotrP | 2014-04-28
Karolina | 2013-07-10