Najnowsze artykuły
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i wygraj „W głąb”, czyli najnowszą książkę Katarzyny BondyLubimyCzytać2
- ArtykułyMiędzynarodowe Targi Książki w Krakowie® już 24-27 października. Wygraj bilety! [KONKURS]LubimyCzytać0
- Artykuły10 cytatów na Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji NarodowejLubimyCzytać5
- ArtykułyAnna z Działyńskich Potocka. Opis świata, którego już nie ma. Bez lukruRemigiusz Koziński2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marc Ferro
3
6,1/10
Pisze książki: historia, film, kino, telewizja
Urodzony: 01.01.1924
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,1/10średnia ocena książek autora
34 przeczytało książki autora
106 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Resentyment w historii Marc Ferro
5,1
Patrzę na tę książkę z dwóch perspektyw. Pierwsza to warstwa stricte historyczna i prawdziwość przytoczonych w niej stwierdzeń. Mam tutaj wiele do zarzucenia. Wydaje mi się, że autor zastosował tu wiele uproszczeń i przytaczał bardziej obiegowe wytłumaczenia na szereg ważnych procesów historycznych jak choćby obie wielkie rewolucje: 1789 i 1917. Świetnie to podsumowuje opinia poniżej. Druga perspektywa jest bardziej literacka. Tu książkę oceniam pozytywnie. Mimo, że była pisana przez francuskiego intelektualistę o raczej lewicowym zabarwieniu to czytało się ją zaskakująco przyjemnie. Największą przyjemnością były dla mnie ponadczasowe myśli w niej zawarte jak choćby: rozkwit narodów zrodził więcej wojen niż kiedykolwiek wywołały ambicje królów czy: bywa że przeszłość staje się teraźniejszością bardziej aktualną niż sama teraźniejszość.
Historia kolonizacji Marc Ferro
6,9
Odradzam stanowczo czytanie polskiej wersji tej książki!
Tłumaczenie jest po prostu okropne. Można by rzec, że prosto z Google Tłumacz jednak za wczesne to lata. Daje konia z kopytami temu, który znajdzie chodź jedno zdanie napisane poprawnie językowo. Masa literówek oraz zdań niepoprawnych językowo, z których nic właściwie nie wynika.
Wątki w książce się plączą w te i we te. Nietłumaczone jest dosłownie nic. Przykładowo rozdział o wojnach opiumowych to po prostu opisanie jak Wielka Brytania i Francja chciały podporządkować sobie Chiny. Podanie jakichkolwiek przyczyn skąd wynikał ten stan rzeczy i po co chciano to zrobić autora przerosło, bo po prostu tego nie napisał. O skutkach tak samo - brak. I tak właśnie przedstawia się niemal każdy rozdział. Zwyczajne skakanie z wydarzenia na wydarzenie bez ładu i składu. O przekręcaniu nazwisk i dat już nawet nie chce wspominać.
Wartościowszym źródłem wiedzy jest już nawet Wikipedia. Z tej książce nie dowiesz się w sumie niczego. Brak w niej przypisów oraz bibliografii (sic!) co moim zdaniem w książce aspirującej do miana naukowej jest po prostu karygodne.