The Atlas of Love

2010-08-17
2010-08-17

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Lektura lekka, łatwa i przyjemna. Współczesna powieść obyczajowa. Gdzieś w połowie zniechęciłam się do czytania, dlatego pięć gwiazdek.

Co może połączyć zupełnie różne osoby? Atlas. Malutkie dziecko jednej z bohaterek książki. "filar wspólnego świata trzech zupełnie różnych osobowości".
Wbrew pozorom ta książka nie jest romansem. Pierwsze skrzypce gra głęboka przyjaźń między kobietami i zagadka budowania relacji, niekonwencjonalna rodzina, fascynujące literaturoznawstwo.
Autorkę uwielbiam za książkę "Tak to już jest". W "Atlasie..." mnie nie zawiodła.

Autorkę uwielbiam za książkę "Tak...

Jestem tą książką bardzo pozytywnie zaskoczona. Pretensjonalny tytuł i okładka, którą raczej w księgarni ominęłabym szerokim łukiem, zupełnie nie oddają tego, co jest w środku. Na szczęście dała mi tę książkę pani bibliotekarka.

Czyta się świetnie, przyznam, że momentami ściskało mnie za gardło, chociaż nie jest napisana ckliwym językiem. Jak dla mnie to też na plus. I chyba dlatego tak bardzo zaskoczyła mnie ta książka, że pomimo tego, że bohaterowie tej historii prowadzą w moim odczuciu życie zupełnie abstrakcyjne, to jednak jest tu jakieś ciepło, miłość i przyjaźń.

Fajna na wakacje, lekka i przyjemna, ale nie głupia i pusta.

Książkę oceniam jako przeciętną.
Dość dobrze się czyta, ale niektóre pomysły, sposób zachowania i postępowania głównych bohaterek są bardzo infantylne.
Być może na mój odbiór wpływa fakt, iż nie podoba mi się sposób sprawowania opieki nad Atlasem.
A może po prostu nie lubię niedojrzałych dorosłych bohaterów.

Książkę oceniam jako przeciętną.
A może po prostu nie lubię niedojrzałych dorosłych bohaterów.

Książka wpadła mi w ręce w bibliotece, podczas poszukiwania innej pozycji. Zachęcona opisem wzięłam również ze sobą "Atlas miłości". Przeczytałam,że autorka wykłada literaturę na uniwersytecie i to można wyczuć w sposobie jej narracji, autorka przywołuje pewne opisy z autopsji. Nie każdemu może to niestety przypaść do gustu. Wszystkie trzy bohaterki wykładają właśnie literaturę na uniwersytecie i jednej z nich autorka powierzyła rolę narratora. Bardzo dużo w tej narracji przywołań do literatury a w samej książce opisów jak wygląda praca wykładowcy akademickiego. Mówiąc szczerze, po opisie byłam bardziej nastawiona na zderzenie bohatrek ze światem małego człowieka, na kolki i ząbkowanie a tego jest bardzo mało. Mały Atlas jest niby głównym ogniwem wokół którego skupia się akcja ale tak na prawdę, obserwujemy tylko jak przechodzi z rąk do rąk a wszystko skupia się na uczelni, na wykładach na tym co się czyta po kolei w każdym semestrze. Moje zdanie jest takie,że 70% książki zajmuje właśnie opis pracy wykładowcy literatury a 30% to reszta. Najbardziej brakowało mi pogłębienia opisu głównych bohaterów tak jak robi to na przykład jedna z moich ulubionych kobiecych pisarek Cathy Kelly. Wszyscy są dla mnie tutaj trochę płascy. Po skończeniu książki miałam wrażenie,że autorka chciała napisać powieść o pracy i życiu wykładowców na uniwersytecie ale postanowiła ją ulepszyć dodając wątek: Trzy kobiety plus niemowlę. Niestety jak to czasem bywa opis z tyłu okładki zapowiadał więcej niż można było dostać.

Niech Was nie zmyli okładka. Świetna, wzruszająca historia, poruszająca wiele ważnych nieraz trudnych tematów. Pozytywne zaskoczenie, polecam.

• 2017
  • Ebooki-posiadam