Czysty przypadek

Tłumaczenie: Ewa Borówka
Wydawnictwo: Sonia Draga
Family Pictures
Ag2S

Sylvie i Maggie mieszkają na przeciwległych wybrzeżach USA i właśnie wyprawiają z gniazda dorastające dzieci. Obie są po czterdziestce i obie mają mężów, którzy spędzają w podróży więcej czasu, niżby sobie tego życzyły. Nieodległa perspektywa życia w pustym domu budzi w nich niepokój i rodzi uczucie osamotnienia oraz potrzebę, by ich mężowie bywali teraz w domu częściej niż zwykle. Dopiero gdy Eve, córka Sylvie, zaprzyjaźnia się przypadkowo z córką Maggie, podobieństwa między tymi dwiema kobietami stają się zdumiewająco rzeczywiste. Wielka tajemnica przez lata pozostawała w ukryciu, a gdy teraz na jaw wychodzą mroczne sekrety z przeszłości, życie bohaterek rozpada się na kawałki. Czy te dwie kobiety nauczą się wybaczać? Dla dobra własnego, a przede wszystkim dla dobra dzieci?

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2014

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

princessbarbra | 2014-12-16

Nie jestem fanką literatury kobiecej. Powód takiego stanu rzeczy jest banalny - z niewiadomych przyczyn za literaturę kobiecą uważa się tanie, napisane słabym językiem, nic niewnoszące romansidła. Tak jakby kobiety nie miały większych ambicji niż zaczytywanie się w wyidealizowanych miłosnych opowieściach. Oczywiście nie neguję chęci czytania tego typu literatury, przez innych, jednakże mi taki rodzaj książek nie odpowiada tak samo jak sprowadzanie kobiet do tzw. głupich gąsek. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że istnieją ludzie, którzy traktują kobiety w sposób odpowiedni i którzy są w stanie zaproponować im literackie opowieści na wysokim poziomie. Jane Green to zdecydowanie mistrzyni tego gatunku. Jej "Czysty przypadek" to klasyczny przykład tego jak powinna być skonstruowana książka z gatunku literatury kobiecej.

"Czysty przypadek" to historia dwóch rodzin, a konkretniej dwóch kobiet (Sylvie i Maggie), które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego. Mieszkają na dwóch...

Juliet23 | 2018-08-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2018 rok

Piękna, wzruszająca i bardzo emocjonalna powieść. Dawno nie czytałam tak ciepłej i przyjemnej lektury.
Czytając ją czułam spokój i wszystkie emocje targające głównych bohaterów. Czułam złość, współczucie i radość,a także w ostateczności euforię,że bohaterki mimo tylu życiowych zakrętów potrafiły sobie zaufać i pójść do przodu.
Czasami gdy nam się źle wiedzie musimy po prostu sobie zaufać, a wszystko się ułoży. Tylko tyle, a może aż tyle? Najłatwiej jest obarczać winą innych, ale może to właśnie my jesteśmy kowalami swojego losu i jeśli chcemy coś zmienić w swoim życiu, musimy zacząć od siebie. Po prostu wybaczyć błędy i pójść do przodu tak jak zrobiły to bohaterki tej książki.

dotaxa | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Nie, nie, nie! Wogole nie wciaga, czyta sie ciezko, jest nudna, brak ciekawej fabuly. Przeczytalam jako 'polecona' przez pania bibliotekarke, ale jest zupelnie nie trafiona. Cos zaczyna sie dziac po 150 stronach, ale trudno przebra c przez nie gdy sie nie wie co czeka czytelnika dalej. Pani Green moglaby sobie darowac dokladne nakreslenie rodziny a kontynuowac je po rozpoczeciu jakiejkolwiek akcji.

Anula | 2015-05-13
Przeczytana: kwiecień 2015

Zupełnie nie w moim stylu. Książkę czyta się ciężko. Historia banalna, rozwinięcie tematu kiepskie, zakończenie... hmm... nie będę zdradzać. Fanki romansideł mogą się pokusić o przeczytanie. Jak dla mnie,to za parę miesięcy nie będę jej pamiętać.

Anna Janke | 2015-01-13

Książka wciąga od samego początku, bardzo przyjemnie się ją czyta.

florianne | 2015-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Do sięgnięcia po tę książkę zachęciła mnie okładka - i dałam się nabrać. Przebrnęłam przez pierwsze 100 stron, zastanawiając się, kiedy będzie miała początek jakaś akcja? Całkiem możliwe, że doczekałabym tego momentu, gdyby po drodze nie pojawił się fragment o spotkaniu nastolatek, polegającym na - a jakże - paleniu zioła i rozmowach o "robieniu loda". Zazwyczaj kończę książki, nawet "na siłę", ale na tę szkoda mi czasu.

angelbeauty | 2018-02-10
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 lutego 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pomysł fajny. Wykonanie już niekoniecznie. Sa dwie kobiety na dwóch krańcach Ameryki. Obie na pozór szczęśliwe. Spełnione. Ale jednocześnie niepewne samych siebie. Mające rodziny. Dzieci. I jest jeden mężczyzna. Wspaniały, cudowny, wcielenie doskonałości... tylko czy na pewno?
Jak silna potrafi być miłość i ile można do niej znieść. Te pytania pojawiają się na kartkach powieści.
Jednak forma napisania tej książki, chwilami beznadziejne dialogi i ogólnie całokształt nie koniecznie zachęcają do brnięcia przez kolejne strony. Jednak historia sama w sobie calkiem fajna.

Kasia | 2016-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Książka dobra ale na sam koniec przesadnie ciągnięty wątek.

portana | 2018-08-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Obyczajowe