Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym

Wydawnictwo: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
83-89607-15-8
historia
magdad

Wybór autorstwa Grzegorza P. Bąbiaka. Publikacja zawiera również płytę CD-ROM z unikatową, elektroniczną wersją tomu VI dzieła Blocha "Wnioski ogólne", wydanego w 1899 r. Niewiele jest książek, które już w chwili ukazania się nie tylko poruszają opinię publiczną, wywołując skrajne oceny, lecz także czytane są i analizowane przez elity polityczne we wszystkich niemal krajach. Do takich...

Niewiele jest książek, które już w chwili ukazania się nie tylko poruszają opinię publiczną, wywołując skrajne oceny, lecz także czytane są i analizowane przez elity polityczne we wszystkich niemal krajach. Do takich niewątpliwie należało wydane na początku zeszłego stulecia sześciotomowe dzieło "Przyszła wojna" Jana Gotliba Blocha, polskiego bankiera, przemysłowca i jednej z największych postaci finansjery w tej części Europy.

Przypomniane po ponad stu latach w niniejszym wyborze i zaopatrzone w aparat krytyczny, zaskakuje czytelnika trafnością analiz, z których wiele nie straciło na aktualności. Zaliczone do światowego kanonu literatury pacyfistycznej, na skutek meandrów historii nieobecne było w świadomości ogółu przez niemal całe stulecie wojen i totalitaryzmów, a znane jedynie wąskiemu gronu specjalistów. Dziś zaletą tej książki są nie tylko dopełniające wywody futurystyczne wizje rozwoju techniki wojennej i scenariusze starć, których większość potwierdziły wydarzenia I wojny światowej, lecz także uniwersalne przesłanie o skutkach wojen, które wywoływane przez ludzkość przybliżają zagładę jej cywilizacji.

źródło opisu: www.pism.pl

źródło okładki: www.facebook.com/Wydawnictwo.PISM

tumor | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Dzieło życia Jana Blocha. Monumentalny traktat (tu dostajemy wybór) opisujący sytuację polityczną, ekonomiczną, społeczną w Europie końca XIX wieku, zmiany w uzbrojeniu, sposoby prowadzenia wojny na lądzie i morzu i, może przede wszystkim, straszne skutki ewentualnego konfliktu zbrojnego.

Bloch, pacyfista, posiłkuje się w swoich rozważaniach danymi statystycznymi, wypowiedziami strategów, w rzetelny sposób wykazując, że - jeśli wybuchnie - przyszła wojna będzie miała niespotykaną wcześniej skalę.

Po ponad stuleciu zadziwia trafność przewidywań, poza jednym wielokroć powtórzonym: że przywódcy okażą się zbyt rozsądni i na wojnę sobie nie pozwolą. Po książkę Blocha warto sięgnąć dla jej rzetelności, pracowitości autora, wyczerpującego podejścia do zagadnienia. "Przyszła wojna" daje czytelnikowi wieloaspektowy obraz epoki, nie wchodząc w szczegóły istotne dla specjalistów, łącząc natomiast wiedzę z różnych dziedzin. Zainteresowany historią czytelnik będzie musiał znieść męczący...

książek: 2044
SEKAi | 2016-01-01