Życie i twórczość Constable

Tłumaczenie: Hanna Mrozowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Życie i twórczość". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The life and works of Constable
83-7079-915-9
sztuka, malarstwo, Constable, pejzaże
sztuka
Koval

John Constable jest jednym z najsławniejszych i najbardziej lubianych pejzażystów angielskich epoki romantyzmu. Malował przede wszystkim pogodne krajobrazy rodzinnego hrabstwa Suffolk oraz sceny ukazujące zwykłe wiejskie zajęcia: jego obrazy są hymnem na cześć świata, który przeminął. W pejzażach artysty szczególny nacisk pada na ustawicznie zmieniające się niebo oraz grę światła i cienia. Wśród dzieł prezentowanych w tej książce znaleźć można „Pejzaż z wozem”, jedno z wielu studiów krajobrazu Suffolk. „Młyn i śluzę w Dedham”, a także „Pejzaż ze skaczącym koniem”, który ujawnia inną stronę talentu Constable’ a – mistrzostwo w oddawaniu ruchu.

źródło opisu: opracowanie własne

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Koval | 2013-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2013

„Constable. Życie i twórczość.” przy prawie 80 stronach objętości, z czego 70% stanowią miniatury obrazów trudno nazwać książką w pełnym tego słowa znaczeniu. To bardziej album opatrzony komentarzami do każdej pracy artysty, których ten wykonał – trzeba mu to przyznać – przynajmniej kilkadziesiąt. Nie jestem znawcą ani ekspertem ds. sztuki, ale mnie osobiście jego malunki się podobają: lepsze od Johanna Fussli, ale nie tak dobre jak Turner, co stawia je na całkiem przyzwoitym średnim poziomie. Od siebie polecam „Widok doliny rzeki Stour”, „Rzekę przy młynie”, „Farmę w dolinie” oraz „Zamek w Hadleigh”. Proste i cieszące oko.