Joseph Turner

Wydawnictwo: Muza
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The live and the works of Turner
sztuka
Glaniaczysko

źródło okładki: google

ArtZ72 | 2017-03-17
Na półkach: Przeczytane, Sztuka
Przeczytana: 2014 rok

Joseph Mallord William Turner (1775-1851) był jednym z najznakomitszych brytyjskich malarzy i - obok Johna Constable'a - najwybitniejszym angielskim pejzażystą. Ten genialny artysta, który malował głównie pejzaże oraz obrazy o tematyce historycznej i morskiej, choć zaliczany do twórców epoki romantyzmu, jest też uznawany za jednego z prekursorów impresjonizmu. Wyprzedzał swoją epokę; ponoć królowa Wiktoria uznawała go za szaleńca.
Niniejsza książka to znakomita prezentacja dorobku tego malarza. Tekst naświetla rozwój i charakter twórczości Turnera oraz wpływ, jaki miały na nią jego podróże po Anglii i krajach kontynentalnej Europy. Myślę, że warto tę pozycję skonfrontować z filmem Mike'a Leigh pt. "Pan Turner" (Mr. Turner) z 2014 r., poświęconym późnemu okresowi życia tego malarza. W głównej roli wystąpił znakomity Timothy Spall, nagrodzony za nią Złotą Palmą w Cannes.

Muminka | 2017-03-13