"Nil" Generał August Emil Fieldorf

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Armii Krajowej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historia
Justyna

Generał August Fieldorf "Nil" to legenda Polski Walczącej. Żołnierz Legionów, POW, wojny z bolszewicką Rosją. Zawodowy oficer Wojska Polskiego. W kampanii wrześniowej dowódca 51 pułku piechoty, następnie w Wojsku Polskim we Francji, skąd, jako pierwszy emisariusz Rządu RP, przybył do Kraju. Komendant Obszaru II AK (Białystok), dowódca Kedywu KG AK, organizator i komendant NIE, zastępca gen. Leopolda Okulickiego, ostatniego dowódcy AK.
7 marca 1945 r. aresztowany przez NKWD i wywieziony - jako Walenty Gdanicki - do łagrów. Powrócił stamtąd po ponad dwu latach, by wkrótce stać się więźniem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Funkcjonariusze bezpieki planowali wykorzystać "Nila" do prowokacji wobec podziemia niepodległościowego i władz RP na wychodźstwie. Generał pozostał niezłomny... Zapłacił za to najwyższą cenę. W tajnym procesie fałszywie oskarżony o współpracę z okupantem niemieckim został skazany na śmierć i stracony 24 lutego 1953 r. Miejsce jego pochówku do dziś nie jest znane. Nikt też nie odpowiedział za udział w tym komunistycznym mordzie sądowym.

źródło opisu: http://www.rytm-wydawnictwo.pl

źródło okładki: http://www.rytm-wydawnictwo.pl