Spacerem po Nowym Jorku

Okładka książki Spacerem po Nowym Jorku Katherine Cancila
Okładka książki Spacerem po Nowym Jorku
Katherine Cancila Wydawnictwo: G+J Seria: Przewodnik National Geographic turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Przewodnik National Geographic
Walking New York
G+J
2013-01-23
2013-01-23
Barbara Kocowska
przewodnik Nowy Jork atrakcje

Już w 1982 roku Frank Sinatra śpiewał, że chce być częścią Nowego Jorku i to w nim się budzić każdego ranka. Gdyby Vancouver nie wypaliło, to właśnie w Nowym Jorku chciałabym rozpocząć swoje nowe życie. Miasto, które nigdy nie śpi, światowa metropolia wielu kultur, z wielomilionowym, zróżnicowanym etnicznie społeczeństwem, i masą miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć... Tak, Nowy Jork to miasto moich marzeń.

Nakładem Wydawnictwa Gruner+Jahr Polska na rynku pojawił się niedawno przewodnik po tym wspaniałym mieście. Na niespełna dwustu stronach znalazło się przypuszczalnie więcej kolorowych zdjęć niż w niejednym podręczniku do nauki. Warto zaznaczyć, że choć przewodnik występuje wyłącznie w wersji kieszonkowej i wygląda dosyć niepozornie z tą swoją banalną okładką nawiązującą do National Geographic, to jednak jest to pełnowartościowa pozycja, z której możemy wynieść masę ciekawych informacji i rad.

Układ przewodnika jest naprawdę prosty. Dzieli się on na kilka rozdziałów, pogrupowanych według dzielnic Nowego Jorku. W każdym z nich czytelnik znajdzie zaplanowane trasy po mieście, przy czym chciałabym podkreślić, że zgodnie z tytułem główny nacisk kładzie się tutaj na spacerowanie. Dlatego bardzo rzadko mowa jest o korzystaniu z metra czy też środków komunikacji miejskiej. I powiem Wam jedno: tutaj jest co zwiedzać! Mało tego, każdy rozdział zawiera potężną dawkę ciekawostek i rad odnośnie tego, jak wyglądają ceny w muzeach, galeriach oraz najpopularniejszych kawiarniach i restauracjach. Całość, rzecz jasna, solidnie okraszono dobrej jakości zdjęciami, które pobudzają wyobraźnię.

Zaplanowane trasy są spójne i nader ciekawe. Przykładowo można tutaj znaleźć świetną trasę śladami najsławniejszych pisarzy (Beckett, O'Neill, Hemingway, Irving) - autorka radzi czytelnikom do jakich knajp powinni się udać, by poczuć klimat, jaki czuli najwybitniejsi twórcy amerykańskiej literatury. Z ciekawostek dla moli książkowych mogę jeszcze wymienić przewspaniałą Nowojorską Bibliotekę Publiczną, która obecnie ma prawie dziewięć milionów książek na stanie, a wśród nich unikaty, takie jak oryginalna Biblia Gutenberga z piętnastego wieku. Tymczasem w Children's Center można zobaczyć pluszowego misia, który był prezentem dla Christophera Robina Milne (Krzysia z "Kubusia Puchatka") z okazji pierwszych urodzin.

Najbardziej podobały mi się rozdziały poświęcone Central Parkowi oraz Brooklynowi. Central Park to dzieło dziennikarza Fredericka Law Olmsteda i architekta Calverta Vaux. Wspólnie zaprojektowali oni pierwszy naturalny park w Nowym Jorku, a było to 1858 roku. Przez całe dwadzieścia lat 20 000 osób realizowało ten projekt, by współcześni Nowojorczycy i turyści mogli się cieszyć bogactwem natury w sercu wielkomiejskiej dżungli. Jeśli zaś chodzi o Brooklyn, to nie jest to może bogaty Upper East Side, ale za to nigdzie indzie w mieście nie znajdzie się bardziej klimatycznej, przytulnej zabudowy szeregowej, jak właśnie tutaj.

Oczywiście Nowy Jork reprezentuje sobą dużo więcej. Sławne na całym świecie kluby jazzowe, owiane tajemnicą hotele, zabytkowe domy, galerie i muzea - to zaledwie zalążek tego, co oferuje nam to cudowne miasto. Marzę o tym, by odwiedzić Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej z realistycznymi dioramami z okazami zwierząt i Metropolitan Museum of Art z cennymi eksponatami, przejść się na Grand Central Terminal, wjechać na szczyt Empire State Building i oglądać panoramę Nowego Jorku oraz z bliska przyjrzeć się Statule Wolności. Z tym przewodnikiem będę w stanie dostrzec znacznie więcej szczegółów i względnie przygotować się na ceny biletów wstępu i posiłków w ciekawych miejscach.

Jeśli mam być szczera, to ten miniprzewodnik dostarczył mi nieskończenie więcej rozrywki niż niejedna książka z wciągającą fabułą. Spowodowane jest to nie tylko faktem, że ubóstwiam Nowy Jork i nie wyobrażam sobie, bym miała go nigdy nie zobaczyć, ale i tym, że został on przygotowany w najdrobniejszych detalach, które pozwalają czytelnikowi wczuć się w to miasto. Lektura "Spaceru po Nowym Jorku" okazała się dla mnie niezwykle cenną wskazówką i jestem przekonana, że będę do niego wielokrotnie wracać, by na nowo odkrywać tajemnice Nowego Jorku. Polecam Wam tę pozycję, gdyż jest to świetna inwestycja.

Ocena: 6/6

Nowy Jork.

Kto o nim nie słyszał? Kto nie zna tego miasta? Kto nie kojarzy go chociażby z takich symboli jak Statua Wolności czy Central Park?

Śmiem twierdzić, że chyba nie ma takiego człowieka na świecie(oczywiście, nie liczę dzieci..),bo przecież Nowy Jork jest nie dość, że największym miastem na świecie, to jeszcze, jak dla mnie, najpiękniejszym… Dopiero za nim lokują się Londyn i Paryż.
To miasto, które kocham bezgranicznie, pomimo, iż ani razu w nim nie byłam, ale bardzo o tym marzę!, zdając sobie sprawę, że jest ono jednym z najniebezpieczniejszych miast na świecie, że „to przecież Ameryka”, że i że… ;)

Nawet nie wiem, kiedy zaczęła się ta moja wielka miłość… Ale nie stało się to też tak dawno temu, jednak muszę przyznać, że za to szybko, nagle, jakby trafiła we mnie jakaś strzała przysłowiowego Amora… Kiedy leci jakiś film, a akcja dzieję się w Nowym Jorku, to ja cieszę się, jak głupia. Kiedy akcja książki toczy się w NY, to mam „banana” na twarzy przez cały czas. Bo jest to sposób, żeby poznać te miasto jeszcze bardziej, z bliska, by móc poczuć się, że tam jestem, by orientować się w mieście, w którym kiedyś będę mieszkać…

Kiedy po raz pierwszy przeczytałam o tej książce na stronie wydawnictwa, wiedziałam, że będzie to dobra i udana pozycja. Pomimo, iż nie przepadam za przewodnikami, bo dotychczas jakoś nie miałam potrzeby ich czytania, po przeczytaniu opisu tejże pozycji, stwierdziłam, że muszę ją przeczytać! Do tego jeszcze móc pospacerować sobie (w wyobraźni) po Nowym Jorku, ta wizja skusiła mnie jeszcze bardziej…

Kiedy wzięłam wreszcie tą cudną książeczkę, nie mogłam wyjść z zachwytu przez kilka minut. Obracałam ją w rękach, przerzucałam strony, napawałam się pięknymi zdjęciami w środku, powiedziałabym „jarałam się” na całego. Pierwsze wrażenie(które ponoć jest najważniejsze) – pięknie wydany przewodnik.
Kiedy zaś wzięłam się do czytania, odleciałam daleko… poza Ocean Atlantycki, do stanu Nowy Jork, do mojego świata…
Przewodnik czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Bynajmniej dla mnie była to czysta przyjemność. Wyposażony jest w wiele przydatnych mapek(są mapki Manhattanu z najważniejszymi ulicami, mapka ze schematem nowojorskiego metra, mapki dzielnic, o których jest mowa),zawiera dużo informacji o głównych atrakcjach danej dzielnicy, zdjęcia tychże miejsc oraz co jest główną zaletą tej pozycji, a z czym jeszcze dotąd nigdy się nie spotkałam, zawiera opisy tras po każdej z dzielnic Nowego Jorku, które mają coś do obejrzenia. Każda trasa posiada mapkę dzielnicy, która ukazuję wytyczoną trasę, a obok mapki opisana dokładnie, krok po kroku, trasa. Jest to bardzo fajnie zrobione, bo autorka pisze o tym do którego metra wsiąść, żeby dotrzeć do kolejnego punktu trasy, gdzie się kierować, którą ulicą iść, czy co powiedzieć taksówkarzowi, jeśli potrzebny jest nam akurat ten środek komunikacji. Są oczywiście zdjęcia i odsyłacze do dalszych stron, gdzie wszystkie atrakcje są nam dokładniej opisane.

Przewodnik ten zawiera piękne zdjęcia, a kiedy się na nie patrzałam, to wręcz wyobrażałam sobie, że tam jestem… Obok pięknej wystawy butiku Louis Vuitton, czy na słynnej 5-tej Alei albo w Central Parku, który wręcz ubóstwiam… Naprawdę pod względem estetycznym, wydanie jest piękne: z błyszczącym papierem, z ciekawą szatą graficzną, całość jest przejrzysta i przyciąga uwagę.
Do tego autorka jako dodatek przy wszystkich dzielnicach podaje restauracje warte odwiedzenia, czy też inne miejsca, które są akurat niedaleko. Są też rady bywalca oraz ramki z „Warto wiedzieć”, które moim zdaniem są ciekawe i przydatne.

Przewodnik, jako całość, to świetna pozycja. Ja dowiedziałam się z niego wiele ciekawych rzeczy, dopełniłam swoją nabytą już wiedzę, mogłam sobie trochę bardziej pomarzyć oraz co najważniejsze – poczuć się, jakbym już tam była i chodziła sobie ulicami Nowego Jorku.
Każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż Nowy Jork jest bogaty pod prawie każdym względem – miłośnicy sztuki mogą zajrzeć do działu, gdzie opisane są najważniejsze galerie oraz muzea, ludzie rozrywki – poczytać w dziale Rozrywka o interesujących klubach, teatrach, barach czy kinach, miłośnicy mody i zakupów – zajrzeć do działu o modzie i dowiedzieć się trochę o najważniejszych butikach i sklepach w Nowym Jorku, zaś ci, którzy przepadają za ciszą, spokojem czy spędzaniem czasu na świeżym powietrzu znajdą wiele ciekawych informacji o parkach, ogrodach czy np. o Nowojorskiej Bibliotece Publicznej, a lubujący w jedzeniu znajdą wiele ciekawych propozycji najlepszych lokali i restauracji. Naprawdę tak wiele, w tak małym przewodniku. Dla tych, którzy wybierają się do tego miasta, czy też, jak ja, chcą się tam kiedyś wybrać, pozycja ta jest idealna. Bardzo ciekawa, przejrzysta i z wieloma przydatnymi informacjami oraz ciekawostkami. Na końcu jest świetny dodatek zatytułowany „Wskazówki dla podróżnych”, gdzie znaleźć można spis godnych polecenia hoteli(nie tylko tych najdroższych, z podanymi danymi kontaktowymi),kilka przydatnych informacji, np. kiedy najlepiej jest się wybrać do Nowego Jorku i jeszcze wiele innych.
Jeśli kiedyś tam pojadę, na pewno wezmę ze sobą tenże przewodnik. Na razie jednak pozostaję mi tylko marzyć i wybierać się tam w wyobraźni.

Szczerze Wam go polecam. Chociaż nie spodziewajcie się po nim wielkiej księgi o Nowym Jorku, bo jest to tylko przewodnik po tym mieście, a nie jakiś album. Jednakże to co trzeba nam wiedzieć, dowiadujemy się z niego. Z tej samej serii są również: „Spacer po: Londynie, Paryżu i Rzymie”, które za pewne też są tak świetne, jak o Nowym Jorku. Jeśli szukacie jakiegoś małego przewodnika po tym pięknym mieście, to ta pozycja będzie udaną inwestycją.

6/6

Opinia została umieszczona również na moim blogu:

Nowy Jork.

• Podróże