Polska szkoła animacji

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rzeczy filmowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
978-83-7453-063-7
animacja film
Adrian Tync

Film animowany zawsze był polską specjalnością. W niektórych dekadach uchodził za towar eksportowy polskiej kultury, a nawet zaszyfrowany komunikat zza "żelaznej kurtyny". Wygrywał zagraniczne festiwale, lecz jednocześnie grał na nerwach cenzurze i dezorientował recenzentów. Nawet widzowie byli podzieleni. Jedni szli do kina tylko na krótki dodatek, drudzy - nie mogli zrozumieć, dlaczego polskie animacje nie mają nic wspólnego z wesołą kreskówką dla dzieci.
Książka ta pokazuje, jak kształtowała się tradycja polskiej szkoły animacji w kontekście politycznych przemian oraz na tle kultury kilku epok - od dwudziestolecia międzywojennego po czasy dzisiejsze. Przedstawia ją z punktu widzenia publiczności, zagranicznej i rodzimej krytyki, środowiska artystycznego, władzy i cenzury. Podpowiada, jak odczytywać filmy animowane z okresu PRL-u. Szuka też odpowiedzi na pytanie o przyczynę ich sukcesów.

źródło opisu: terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,732.html

źródło okładki: https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:AN...»

Adrian Tync | 2013-04-12
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

Próba zdefiniowania polskiej szkoły animacji lat 60-tych, osadzenia jej w kontekście kulturowym i politycznym.
Dużo przykładów, wiele ilustracji - pozycja napisana rzetelnie, przejrzyście i zrozumiale, skłania do nowych interpretacji znanych filmów animowanych. Pozwala poznać nowe nazwiska klasyków animacji, nie tylko polskiej.

osiempalcow | 2016-06-04
Przeczytana: maj 2016