Zgłosuj na książki roku 2017

Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. Słownik biobibliograficzny. Tom pierwszy A–B

Wydawnictwo: WSiP
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-02-05445-3

Słownik „Współcześni polscy pisarze i badacze literatury” jest wydawnictwem skierowanym do grona czytelników zainteresowanych literaturą, zwłaszcza badaczy, krytyków, wydawców, nauczycieli, bibliotekarzy, studentów. Słownik zawiera pełne i aktualne informacje dotyczące życia i twórczości około 1800 autorów, którzy rozwijali twórczość po 1918 r. w kraju i na emigracji: poetów, prozaików,...

Słownik zawiera pełne i aktualne informacje dotyczące życia i twórczości około 1800 autorów, którzy rozwijali twórczość po 1918 r. w kraju i na emigracji: poetów, prozaików, dramatopisarzy, krytyków literackich i teatralnych, eseistów, reportażystów, tłumaczy, a także historyków i teoretyków literatury.

źródło opisu: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (skrzydełko okładki)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Bez komentarza

Pojawienie się na rynku wydawniczym tego słownika na pewno było wydarzeniem dla znawców, badaczy i miłośników współczesnej literatury polskiej. Wcześniej dawało się bowiem odczuć brak pełnego kompendium wiedzy na ten temat. Wraz ze zniknięciem urzędu na Mysiej przestały obowiązywać zapisy cenzuralne na niektóre nazwiska czy tytuły, a pod tym względem współczesna literatura była szczególnie poszkodowana. Studenci polonistyki, wielu krytyków, a pewnie i część badaczy literatury (że o zwykłych czytelnikach nie wspomnę) przez długi czas nie miała bowiem dostępu nie tylko do samych tekstów pisarzy emigracyjnych czy drugoobiegowych, ale również do pełnego spisu tych utworów. Jasne więc, że ani lektura, ani praca naukowa nie mogły w tej sytuacji wyglądać zadowalająco. Pracownia Dokumentacji Literatury Współczesnej Instytutu Badań Literackich PAN podjęła trud zagospodarowania tej luki.

Słownik obejmuje pisarzy debiutujących po roku 1918. Budowa haseł osobowych jest...