Iucunda familia librorum : humaniści renesansowi w świecie książki

Wydawnictwo: Universitas
8324200118
Sławosz

tombraiderka009 | 2017-09-02
Przeczytana: 28 lipca 2017

Książka „Iucunda familia librorum. Humaniści renesansowi w świecie książki” napisana przez Janusza S. Gruchałę opisuje stosunek humanistów – nie tylko renesansowych – do książek, nazywanych przez bibliofilów domownikami; iucunda familia znaczy tu „rozkoszni domownicy”. W niniejszej lekturze ukazane zostały zachowania formacji pisarzy oraz myślicieli przy pracy i wypoczynku z użyciem książek jak i obrzędy stosowane w ich prywatnych księgozbiorach i zachowania do niektórych z osobna ksiąg, również powstawanie prywatnych bibliotek oraz to, jak wynalezienie przez Gutenberga druku wpłynęło na ludzkość.
Humaniści, jako zagorzali bibliofile, mieli tendencję do zbierania książek – niektórzy kompletowali księgi, by chwalić się przed innymi, pozostali gromadzili zbiory dla własnej przyjemności. Znajdowali się też tacy, którzy tylko uchodzili za oczytaną osobę wśród społeczeństwa i składali woluminy w swoich domach nie czytając ich – działo się tak, ponieważ bibliofilstwo było w tamtych...

komestor | 2013-12-21

marta123 | 2018-02-08