Najnowsze artykuły
- Artykuły„Lata beztroski” – początek sagi o rodzinie Cazaletów, która wciągnie was jak serial „Downton Abbey”Marcin Waincetel2
- ArtykułyW dobrym true crime czytelnik sam ma wyrobić sobie zdanie – twierdzi John GlattAgata Teperek5
- ArtykułyMiliony dla spółki Olgi Tokarczuk. Chodzi o technologię do tworzenia gierKonrad Wrzesiński26
- ArtykułyKto zdobędzie literackiego Nobla 2024? Wytypuj i wygraj książki!LubimyCzytać58
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Janusz S. Gruchała
Źródło: http://www.up.krakow.pl/konspekt/19/gruchala.html
8
7,5/10
Polonista, dr hab., pracownik Instytutu Polonistyki UJ, kierownik Katedry Edytorstwa i Nauk Pomocniczych. Pracuje też w Państwowe) Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie, gdzie jest prorektorem ds. studiów. Interesuje się edytorstwem tekstów dawnych (wydawał dzieła Biernata z Lublina, Wacława Potockiego, Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego, Adama Pisarzowskiego, staropolską poezję ziemiańską, ostatnio poemat pasyjny Abrahama Rożniatowskiego Pamiątka krwawej ofiary...),a także historią książki (Iucunda familia librorum. Humaniści renesansowi w świecie książki, 2002) i historią filologii humanistycznej) („Aratus” Jana Kochanowskiego — warsztat filologiczny poety, 1989). Redagował cztery tomy Lektur polonistycznych
7,5/10średnia ocena książek autora
26 przeczytało książki autora
19 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
The Early Printed Book in Poland (15th-17th centuries)
Janusz S. Gruchała, Michał Czerenkiewicz
8,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
2023
Studia z międzyepoki. Literatura wobec przemian cywilizacyjnych i społecznych lat 1764-1863
0,0 z ocen
4 czytelników 0 opinii
2017
Silva rerum philologicarum. Studia ofiarowane Profesor Marii Strycharskiej-Brzezinie z okazji Jej jubileuszu
Janusz S. Gruchała, Halina Kurek
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2010
Iucunda familia librorum : humaniści renesansowi w świecie książki
Janusz S. Gruchała
7,8 z 5 ocen
10 czytelników 2 opinie
2002
Staropolska poezja ziemiańska
Janusz S. Gruchała, Stanisław Grzeszczuk
6,0 z 6 ocen
20 czytelników 2 opinie
1988
Najnowsze opinie o książkach autora
Staropolska poezja ziemiańska Janusz S. Gruchała
6,0
Ledwo a ledwo przebrnąłem przez tę książkę. Staropolski jest trudny do czytania, zwłaszcza ciągiem, bez powtarzania każdego wiersza kilka razy. Jednak najważniejszym celem tej książki jest ukazanie samego nurtu poezji ziemiańskiej. A to na pewno robi dobrze.
Najciekawszy był rozwinięty wstęp, na około osiemdziesiąt stron, który oddzielnie bym ocenił na 7/10. Poezja ziemiańska została tam dobrze wyjaśniona, nawet jej historia. I na pewno zaciekawiła do dalszego jej przeczytania.
Bardzo miłym doświadczeniem było także "Carmen macaronicum" Kochanowskiego. Czytelnik znający łacinę, na pewno się uśmiechnie.
Podsumowując, wstęp polecam, resztę... Jak ktoś potrafi się bardzo skupić, lub lubi staropolski to będzie zadowolony.
Edytorstwo źródeł - ograniczenia i perspektywy Adam Perłakowski
7,0
Odnoszę wrażenie, że książka mogłaby być napisana nie tylko w latach nastych XXI w., ale równie dobrze ze dwadzieścia kilka lat temu. Clue ograniczeń i perspektyw w prezentowanej tu optyce pozostaje niezmiennie: za dużo źródeł, za mało czasu i chęci. Nie oznacza to, że nie czytelnik nie znajdzie tu nic wartościowego: niniejszy zbiór zamyka najlepszy z całego tomu tekst Huberta Łaszkiewicza o wpływie nowej metodologii na badania źródłoznawcze, w mniejszym chyba jednak stopniu na edycje źródłowe, niemniej ten temat też jest poruszony. Mam wrażenie, że edytorzy skupieni są na niewystarczającej już metodzie edycji, jaką jest wyłącznie druk. Praktycznie brak refleksji nad obecnymi możliwościami - ale i zagrożeniami - wydawniczymi, jakie niesie technologia i informatyzacja społeczeństwa (wśród których historycy jednak chyba są w ogonie); o takich możliwościach wspomina się jedynie na marginesie ogólnych rozważań. Dlatego też - chociaż artykuły zawarte w tomie są poprawne warsztatowo i przedstawiają aktualny stan badań - niezbyt wysoka ocena tej pozycji.