Grafika z kręgu Ławry Pieczarskiej i Akademii Mohylańskiej XVII i XVIII wieku

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Tradycji Literackich". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Collegium Columbinum
83-87553-58-1
sztuka
Sławosz

Grafika cerkiewna w środowisku Ławry Pieczarskiej i Akademii Mohylańskiej należy do najciekawszych zjawisk artystycznych w kręgu sztuki prawosławnej czasów nowożytnych. W książce przedstawiono środowisko artystyczne, mające ogromne znaczenie dla rozwoju XVII wiecznego rytownictwa cerkiewnego w granicach dawnej Rzeczypospolitej i Rosji. Jest ona owocem wieloletnich badań naukowych. Poszukiwania te pozwoliły zebrać dokumentację zabytków związanych z działalnością jednego z największych zespołów monastycznych w Europie Wschodniej. Są to przede wszystkim starodruki i druki ulotne, stanowiące materiał typowy dla pewnych zjawisk artystycznych zachodzących w XVII wieku. Ukazano też różne aspekty działalności artystycznej klasztoru, jak i tez całego środowiska duchowego w Kijowie.

źródło opisu: http://columbinum.com.pl/

źródło okładki: http://columbinum.com.pl/