Leliwici Tarnowscy. Z dziejów możnowładztwa małopolskiego - wiek XIV-XV.

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Tarnów, historia, leliwa, leliwici
historia
shatter

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Elevander | 2017-01-27
Na półkach: Polska
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Bardzo solidne opracowanie dziejów jednego z najważniejszych polskich rodów rycerskich XIV-XVI wieku. Autor rozpoczyna książkę od trochę nużącego wyliczenia wszystkich możliwych polskich Leliwitów, po czym zaczyna od ich przodka, Spycimira. Jego potomkowie zostają zaprezentowani w kolejnych rozdziałach, przy czym Dworzaczek dzieli pracę nie według chronologii, a według kolejnych gałęzi rodu, a więc Melsztyńskich, Tarnowskich i Jarosławskich.

Ponieważ nie jestem miłośnikiem badania historii gospodarczej, mniej mnie interesowały w tym studium informacje o tym, kiedy i od kogo dany Leliwita kupił tę czy ową wieś, natomiast z dużym zainteresowaniem czytałem o politycznej historii rodu, który w swoim czasie uchodził za jeden z najpotężniejszych w Rzeczypospolitej. Dworzaczek bardzo udanie odmalował tu epokę ostatnich Piastów i czasy jagiellońskie wskazując na wielką rolę konkretnych możnowładców, zwłaszcza tych rodem z terenów Małopolski.

JanKowalski | 2016-04-10
Na półkach: Leliwici