Wizerunek otwarty

literatura piękna
Adrian Tync

źródło okładki: http://www.antykwariat.calinotheca.pl/foto/38_2459_K.JPG

Jarosław Wiśniewski | 2019-03-09

Dlaczego taka interesująca i niezwykła, świetna książka jest w naszym kraju tak słabo znana? Niedoceniona i niesłusznie pokrył ją antykwaryczny kurz. A jest ona wybitna w moim odczuciu i przekonaniu.
Znajdziemy tu wiele: ironię, wielkie emocje, liryzm, niedomówienia i tajemnice, konflikty moralne, zręcznie rozwijającą się i kumulującą wydarzenia akcję. Składa się ze wstępu, czyli założenia, szesnastu rozdziałów z dwoma zakończeniami (w tym jednym nieodwołalnym na końcu). Już sama konstrukcja całej opowieści jest ciekawa. Paweł (narrator) opowiada o swojej młodości. Trudnym dzieciństwie i równie trudnym dorastaniu. To jednak tylko kanwa i podstawa całości, a najważniejsze w powieści są jego wybory, przemyślenia o naturze etycznej i egzystencjalnej oraz wizerunek i wizja otaczającego głównego bohatera świata. Paweł nie zgadza się z panującymi wokół niego zasadami, nie może się w tym brutalnym i zakłamanym świecie odnaleźć. Prowadzi to do dramatycznych decyzji, niesamowitych...