Przekleństwo wieku

Tłumaczenie: Joanna Guze
Wydawnictwo: Czytelnik
filozofia i etyka
Cavalcanti

Alain Besançon (ur. 1932) - francuski historyk myśli społecznej, politolog, profesor w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Paryżu, jeden z najwybitniejszych znawców historii i kultury Rosji - znany jest w Polsce z książek wydawanych poza cenzurą. Ukazały się m.in.: "Krótki kurs sowietologii na użytek władz cywilnych, wojskowych i kościelnych" (1976; wyd. pol. 1984), "Pomieszanie języków i inne szkice" (1978; wyd pol. 1989), "Sołżenicyn i Zachód: sowiecka teraźniejszość i rosyjska przeszłość" (1980; wyd. pol. 1981), "Anatomia widma. Ekonomia polityczna realnego socjalizmu" (1981; wyd. pol. 1984). "Przekleństwo wieku" to ponury obraz XX wieku: komunizm, narodowy socjalizm, Zagłada, masowe ludobójstwa, spustoszenia moralne i polityczne widziane przez pryzmat historii, filozofii i teologii. I wybiórczo postrzegana historia - zachowanie w pamięci jednych barbarzyństw i amnezja wobec innych. Nie fałszujmy historii! - woła autor, i próbuje również odpowiedzieć na pytanie, czy "Zagłada może być grobem wśród innych grobów na wspólnym cmentarzu? A jeśli nie, to dlaczego?"

źródło opisu: tył książki

źródło okładki: własne

Huncwotcool | 2015-01-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Kilka zgrabnie ujętych myśli nie jest w stanie obronić całości wywodu- mocno chaotycznego.
Rozważań jest tu ledwie na parę artykułów a książka ma niemal 100 stron. Wszelkie niuanse, wątpliwości i odcienie są spłaszczone. Przez te 100 stron pojawiają się te same refleksje wyrażone innymi słowami co rozwleka i prowadzi do utraty spójności, nieładu. Co jest paradoksalne bo w tak szerokim temacie jak systemy totalitarne XX wieku możnaby pływać i pływać w 3x większej objętości i się nie powtarzać.
Czasem nie jest nawet jasne co chce udowodnić Besancon a argumentacja jest tak naciągana, że zdania ledwo trzymają się kartek i trzeba ostrożnie przerzucać strony.
Efektem są grubo ciosane analizy w których pobrzmiewają echa Hannah Arendt.

peccator | 2016-07-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Historia