Socjologia

Tłumaczenie: Marian Leon Kalinowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Szerokie Horyzonty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Sociology. A very short introduction
978-83-7489-418-0
socjolog, człowiek
Pistacia

Czy socjologia to nauka? Skąd tyle dowcipów o socjologach? Jak społeczeństwo wpływa na jednostkę? Co łączy ludzi, a co ich dzieli? Jakie reguły rządzą nowoczesnym światem? Przedmiotem zainteresowania socjologii jesteśmy my sami. Dlatego poznawanie jej tajników jest doskonałą podróżą w głąb siebie i ludzi, którzy nas otaczają. W każdej podróży potrzebny jest dobry przewodnik, a takim jest...

Czy socjologia to nauka?
Skąd tyle dowcipów o socjologach?
Jak społeczeństwo wpływa na jednostkę?
Co łączy ludzi, a co ich dzieli?
Jakie reguły rządzą nowoczesnym światem?

Przedmiotem zainteresowania socjologii jesteśmy my sami. Dlatego poznawanie jej tajników jest doskonałą podróżą w głąb siebie i ludzi, którzy nas otaczają. W każdej podróży potrzebny jest dobry przewodnik, a takim jest niniejsza książka. Autor opisuje w niej sylwetki czołowych przedstawicieli socjologii i ich dokonania, a także podstawowe zagadnienia dyscypliny. Przedstawia też konkretne badania socjologiczne, przybliżające nam pracę współczesnego socjologa.

źródło opisu: www.gwp.pl

źródło okładki: www.gwp.pl

Ewa | 2013-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

Czy „co” równa się „dlaczego” ?

Co to jest socjologia i kim jest socjolog – na te pytania próbuje odpowiedzieć autor tej niezbyt obszernej książki. Niestety odpowiedź nie jest ani prosta ani łatwa. Socjologia wymyka się klasyfikacji jako nauka o ścisłych podstawach - dużo w niej kulturoznawstwa i psychologii, niemało znajomości zachowań poszczególnych grup kulturowych. Jest niewątpliwie ściśle związana z powstaniem społeczeństwa nowoczesnego – nieograniczonego przez systemy feudalne czy religijne. Jej powstanie wiąże się ze zmianą struktur społecznych, większa samodzielnością poszczególnych ludzi oraz coraz mniejszym wpływem religii na życie społeczne.
Poprzez poznanie przyczyn działania socjologia potrafi wskazać ich źródło i również przeanalizować przyszłe decyzje. Dlatego też stała się ulubionym narzędziem koncernów i polityków – skoro konkretna przyczyna ( pogląd ) wywołuje konkretną reakcję ( zakup czy oddanie głosu ) warto zainwestować w wywołanie odpowiednich przyczyn....

Damian | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Biorąc pod uwagę, że książka ta ma na celu jedynie zaprezentowanie socjologii, jest ona bardzo dobra - przynajmniej w oczach studenta psychologii, który nie może jej porównać z wiedzą o socjologii z innych poważnych źródeł. Jest więc trochę o historii dziedziny, trochę o jej podstawach, o praktyce w zawodzie socjologa, o etyce... Po jej przeczytaniu obraz socjologii w moim pojęciu prezentuje się wyraźniej i poważniej.

Znalazł się jednak jeden mankament, za który odjąłem jeden punkt w ocenie. Autor, choć poświęca jeden z podrozdziałów krytyce stronniczości, sam przedstawia kilka - na szczęście niezbyt groźnych - założeń, które mają status niepotwierdzonych, a nawet współcześnie niepotwierdzalnych.

HRG | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017