rozwińzwiń

Socjologia

Okładka książki Socjologia Steve Bruce
Okładka książki Socjologia
Steve Bruce Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Sociology. A very short introduction
Wydawnictwo:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7489-418-0
Tłumacz:
Marian Leon Kalinowski
Tagi:
socjolog człowiek
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
25
3

Na półkach: ,

Biorąc pod uwagę, że książka ta ma na celu jedynie zaprezentowanie socjologii, jest ona bardzo dobra - przynajmniej w oczach studenta psychologii, który nie może jej porównać z wiedzą o socjologii z innych poważnych źródeł. Jest więc trochę o historii dziedziny, trochę o jej podstawach, o praktyce w zawodzie socjologa, o etyce... Po jej przeczytaniu obraz socjologii w moim pojęciu prezentuje się wyraźniej i poważniej.

Znalazł się jednak jeden mankament, za który odjąłem jeden punkt w ocenie. Autor, choć poświęca jeden z podrozdziałów krytyce stronniczości, sam przedstawia kilka - na szczęście niezbyt groźnych - założeń, które mają status niepotwierdzonych, a nawet współcześnie niepotwierdzalnych.

Biorąc pod uwagę, że książka ta ma na celu jedynie zaprezentowanie socjologii, jest ona bardzo dobra - przynajmniej w oczach studenta psychologii, który nie może jej porównać z wiedzą o socjologii z innych poważnych źródeł. Jest więc trochę o historii dziedziny, trochę o jej podstawach, o praktyce w zawodzie socjologa, o etyce... Po jej przeczytaniu obraz socjologii w moim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
388
138

Na półkach: ,

Czy „co” równa się „dlaczego” ?

Co to jest socjologia i kim jest socjolog – na te pytania próbuje odpowiedzieć autor tej niezbyt obszernej książki. Niestety odpowiedź nie jest ani prosta ani łatwa. Socjologia wymyka się klasyfikacji jako nauka o ścisłych podstawach - dużo w niej kulturoznawstwa i psychologii, niemało znajomości zachowań poszczególnych grup kulturowych. Jest niewątpliwie ściśle związana z powstaniem społeczeństwa nowoczesnego – nieograniczonego przez systemy feudalne czy religijne. Jej powstanie wiąże się ze zmianą struktur społecznych, większa samodzielnością poszczególnych ludzi oraz coraz mniejszym wpływem religii na życie społeczne.
Poprzez poznanie przyczyn działania socjologia potrafi wskazać ich źródło i również przeanalizować przyszłe decyzje. Dlatego też stała się ulubionym narzędziem koncernów i polityków – skoro konkretna przyczyna ( pogląd ) wywołuje konkretną reakcję ( zakup czy oddanie głosu ) warto zainwestować w wywołanie odpowiednich przyczyn.

Zadaniem socjologa jest opierając się na konkretnych działaniach czy reakcjach „odczytanie” przyczyn i motywów takiego a nie innego postępowania pojedynczych osób, grup społecznych czy całych społeczeństw. Wiedząc „co” się dzieje socjolog dąży do „dlaczego” - analiza konkretnych zachowań obejmuje: kulturę, rolę społeczną, ład i porządek społeczny oraz prawo. Niestety - jak wynika z niniejszej książki – ilu socjologów tyle poglądów. Stąd postrzeganie tej nauki trochę jak szarlatanerii pomieszanej z astrologią.

Pozytywną stroną socjologii jest niewątpliwie poszukiwanie przyczyn niepokojących zjawisk społecznych i zapobieganie im u źródła problemu. Także analiza działania całych społeczeństw np. mobilności w poszukiwaniu pracy przekłada się na konkretne rozwiązania z zakresu rozwiązań komunikacyjnych i architektonicznych. Tak więc nauka powstała wraz z nowoczesnym społeczeństwem jest nierozerwalnie związana z jego rozwojem i pozwala na podniesienie jakości życia w wielu dziedzinach.

Każdy z nas powinien znaleźć w sobie odrobinę socjologa – może wtedy mniej byłoby bezmyślnego oceniania postępowania innych, a więcej refleksji nad przyczynami takiego czy innego zachowania bliźnich.

Czy „co” równa się „dlaczego” ?

Co to jest socjologia i kim jest socjolog – na te pytania próbuje odpowiedzieć autor tej niezbyt obszernej książki. Niestety odpowiedź nie jest ani prosta ani łatwa. Socjologia wymyka się klasyfikacji jako nauka o ścisłych podstawach - dużo w niej kulturoznawstwa i psychologii, niemało znajomości zachowań poszczególnych grup kulturowych....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    22
  • Chcę przeczytać
    14
  • Posiadam
    7
  • 2012
    1
  • Wstęp do socjologii
    1
  • Naukowe
    1
  • 2017
    1
  • SzczecinCzyta.pl
    1
  • 2015
    1
  • 2014
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Socjologia


Podobne książki

Przeczytaj także