Paryżowi podzwonne

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Yellow Tapers for Paris
nooly

Kupiłam tę powieść w antykwariacie za całe dwa złote, gdyż zainteresowała mnie tematyka - obraz Paryża dwudziestolecia międzywojennego i okresu drugiej wojny światowej.

Książka mnie nie zachwyciła, ale przeczytałam ją z zaciekawieniem i bardzo szybko.
Wśród grupy bohaterów na plan pierwszy wysuwa się ubogi księgowy, kochający mąż i ojciec, człowiek uczciwy, myślący, nieco nieśmiały, ujmujący swoją prostolinijnością. Znaczną część treści stanowią jego rozważania oraz rozmowy ze znajomymi i sąsiadami. Kawiarniane dyskusje dotyczą przede wszystkim sytuacji społecznej i politycznej Francji dotkniętej światowym kryzysem ekonomicznym. Bohaterowie wspominają też pierwszą wojnę światową i kłócą się o to, czy panoszący się w Niemczech Hitler doprowadzi do kolejnego konfliktu zbrojnego. Przez większą część powieści nie mają świadomości, że do kataklizmu dojdzie już wkrótce. Nawet gdy wybucha wojna, wierzą, że Francja pokona Niemcy, a kiedy dowiadują się o zdradzie Petaina, przeżywają...

Anius93 | 2018-07-07
anak911 | 2016-11-28