O, gdzie te czasy, w których wiara była wiarą, miłość miłością, a ołtarz miejscem spotkania nieba z ziemią.
- ArtykułyCzytamy w weekend. 20 września 2024LubimyCzytać286
- Artykuły„Niektórzy chcą postępować właściwie, a inni nie” – rozmowa z autorką powieści „Prawda czy wyzwanie”BarbaraDorosz2
- ArtykułyUwaga, konkurs! Do wygrania książki „Śnieżka musi umrzeć“ Nele NeuhausLubimyCzytać16
- ArtykułyKonkurs: Wygraj bilety na film „Rzeczy niezbędne” z Katarzyną Warnke i Dagmarą DomińczykLubimyCzytać5
Bruce Marshall
Urodził się w rodzinie Claude'a Nivena i Anne Margaret Marshallów. W latach 1909-15 uczył się w Edinburgh Academy i Glenalmond. W 1916 r. wstąpił na Uniwersytet St. Andrews. Szkolne lata znalazły odbicie w kilku jego powieściach, m.in. George Brown's Schooldays, czy Girl in May (Maj i dziewczyna).
W 1917 nawrócił się na katolicyzm. W czasie I wojny światowej przeszedł szlak bojowy, wpierw jako szeregowy w Highlanders Light Infantry, by osiągnąć stopień podporucznika w Royal Irish Fusilers i w King's Royal Rifle Corps. W trakcie działań wojennych dostał się do niewoli, gdzie wskutek złych warunków stracił nogę.
Po wojnie skończył studia i wyjechał do Paryża, gdzie zatrudnił się jako audytor w firmie Peat, Marwick, Mitchell. W tym czasie powstały pierwsze próby literackie, oparte głównie na własnych doświadczeniach życiowych. W 1928 roku ożenił się z Mary Pearson Clark, z którą miał córkę.
W 1940 roku wrócił do Wielkiej Brytanii i ponownie wstąpił do wojska. Pierwotnie wcielono go do służb logistycznych, ale z uwagi na jego znajomość języka francuskiego oraz francuskich realiów został przeniesiony do wywiadu. Po wojnie, w stopniu podpułkownika został wysłany jako obserwator do Austrii, w celu kontrolowania przebiegu demobilizacji i wypełniania warunków kapitulacji z ramienia Allied Control Commission. Te przeżycia były inspiracją do napisania powieści The Red Danube, które z kolei stało się podstawą dla scenariusza filmu pt. A Girl from Lubeck. W powieści The White Rabbit przedstawił historię komandora F. F. E. Yeo-Thomasa, brytyjskiego agenta działającego w czasie wojny na terenie Francji, złapanego i torturowanego przez Gestapo.
Marshall napisał ponad 40 powieści i opowiadań. Został uhonorowany nagrodą im. Włodzimierza Pietrzaka w 1959 r.
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Popularne cytaty autora
Nie było od tego dyspensy nawet w niedziele i nawet dla księży, którzy musieli pedałować z pustym żołądkiem dwadzieścia mil, oby odprawić d...
Nie było od tego dyspensy nawet w niedziele i nawet dla księży, którzy musieli pedałować z pustym żołądkiem dwadzieścia mil, oby odprawić dwie msze i wygłosić dwa kazania w odległych od siebie parafiach, nie wspominając już o odmówieniu brewiarza i o jeszcze jednym kazaniu oraz błogosławieństwie po południu.
1 osoba to lubiGaston zaczął tłumaczyć Armelle, że świętość niekoniecznie osiąga się przez długie modlitwy. Mówił jej, że to właśnie jeden z przejawów wie...
Gaston zaczął tłumaczyć Armelle, że świętość niekoniecznie osiąga się przez długie modlitwy. Mówił jej, że to właśnie jeden z przejawów wielkiego miłosierdzia, jakim Bóg obdarza ludzi. Żeby być kolarzem albo futbolistą, trzeba jeździć na rowerze albo grać w piłkę nożną, ale świętym można zostać pełniąc różne, zgoła nieświęte czynności, byle je wykonywać w święty sposób .
1 osoba to lubi