Cud ojca Malachiasza

Instytut Wydawniczy PAX
1999-01-01
1984-01-01
Maria Kłos-Gwizdalska
klasyka literatura piękna literatura zagraniczna

"Kanonik Collins a z nim księża Neary i O'Flaherty, którzy każdą powieść o miłości pomiędzy mężczyzną i kobietą uważali za godną wyklęcia, zrobili strasznie poważne miny i w duchu postanowili sobie przy najbliższej okazji wygarnąć z ambony swoim owieczkom o głupocie czytania książek, w których bohaterowie nie stają się wszyscy dobrymi katolikami na ostatniej stronie".

Książka napisana ponad 80 lat temu, a jakże aktualna. A do tego napisana pięknym językiem (choć tu pewnie duża zasługa tłumacza).

Teraz cud "Rajskiego Ogrodu" pewnie byłby jeszcze bardziej nagłośniony (a może wręcz przeciwnie - jeszcze bardziej tuszowany). Mnie lektura zachęciła do sięgnięcia co najmniej po kolejną książkę autorstwa B. Marshalla.

Świetna - a najbardziej podoba mi się to, że cud ojca Malachiasza nawrócił jednego człowieka: ojca Malachiasza.
Nb. mamy tu ciekawe potwierdzenie słuszności nakazu Jezusa, żeby uleczeni przez niego nie opowiadali tego innym. Choć oczywiście beneficjenci cudu nie wypełnili tego polecenia.

Świetny koncept, dowcipny styl ("O, był z damą! Z prawdziwą damą czy z taką sobie?..."),sympatyczny główny bohater. To trzecia powieść Marshalla, którą przeczytałam - i trzecia wciąż aktualna, wręcz prorocza.

Zabawna ale jednocześnie tragiczna, ukazuje ludzką głupotę i małość. Myślę iż autor godny bliższego poznania.

Przezabawna a równocześnie bardzo mądra.
Naprawdę warto przeczytać.

Przezabawna a równocześnie bardzo mądra.
Naprawdę warto przeczytać.

• Religia