Popol všetkých zarovná

Cykl: Richard Krauz (tom 1)
Wydawnictwo: Slovart
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Popol všetkých zarovná
słowacki
lbadura

Detektywi wydzialu zabojstw Nowego Miasta Krauz i Fischer (fikcyjne miasto na Slowacji wymyslone przez autora, jednak bardzo przypominajace stolice Bratyslawe) probuja rozwiazac zagadke morderstwa staruszki. Tego samego tygodnia w ktorym ginie staruszka zostaje zamordowany przyjaciel Krauza z dziecinstwa Pavluk majacy zwiazki z mafia w Nowym Miescie. Podczas wizyty u matki Pavluka, matka przekazuje im tajemnicza paczuszke w ktorej znajduje sie kaseta z nagraniem tajemniczej rozmowy gdzie omawiany jest plan porwania syna prezydenta. Krauz i Fischer niczego nie podejrzewajac prowadza sledctwo, jednak stale sa obserwowani przez agentow sluzby specjalnej ISI. Dochodzenie sie komplikuje. Krauz odswieza stary kontakt z bossem mafii. W miedzy czasie gina kolejni policjanci, ktorzy prowadzili sledztwo w sprawie porwania syna prezydenta. Cala afera siega najwyzszych sfer wladzy, ay do samego premiera.

Powiesc oparta jak najbardziej na faktach autentycznych. Opisuje z wielka dokladnoscia sytuacje polityczna na Slowacji za wladzy Meciara w latach 90tych.

źródło opisu: wlasne

lbadura | 2016-03-22
Przeczytana: 22 października 2016

Po czterech latach postanowiłem powrócić do tej książki. Tym razem jednak przesłuchałem ją w formie audiobooka w języku słowackim w świetnym lektorskim wykonaniu, z muzycznymi przerywnikami.

Myśle, że aby delektować się tą książką trzeba interesować się przynajmniej troche polityką i historia, bo chodzi tu o kryminał ktory połączony jest z, i tu chciałbym powiedzieć "political fiction", ale tak naprawdę , mamy tu do czynienia z powieścią historyczną, gdyż wiele rzeczy opisanych w tej książce to fakty historyczne, z tymże autor zmienia nazwiska.

Fakt, ze mamy do czynienia z powieścią kryminalno-historyczna świadczy wstęp do książki, który pozwolę sobie amatorsko przetłumaczyć na polski i poniżej zacytować:

".... I tak niecałe trzy lata od powstania naszego niezależnego państwa, na wewnętrznej scenie politycznej nastąpiło poważne naruszenie wątłej równowagi, którą inaczej zwiemy "demokracją". Niesmaczne tarcia miedzy Głową Państwa a prezesem rządzącej partii "Ruchu dla...

mdlenaalach | 2017-07-27
Manajka | 2017-07-24