Dręczyciel w klasie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne dla Dzieci, Bezpieczne Dziecko". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
978-83-60577-27-1
jagarkar

Książka porusza temat przemocy dzieci wobec dzieci. Wyjaśnia mechanizm grupowej zmowy milczenia, który prowadzi do chronienia dręczyciela przez klasę. Mechanizm ten powoduje, ze dorośli stają się bezradni i zaklęty krąg niemocy się zamyka. Dzieci czują się osamotnione i zależne od dręczyciela. On sam nie ponosi konsekwencji własnych działań, pomimo że krzywdzi innych. Książka pokazuje, na czym polega dręczenie, kim jest dręczyciel, kim jego ofiara i co robić, żeby powstrzymać takie zachowania dzieci.

źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2008

źródło okładki: http://www.gwp.pl/8517,dreczyciel-w-klasie.html

korcia | 2014-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Chyba każdy z nas ma z dzieciństwa obraz jakiegoś prześladowcy i jakiejś ofiary. Możemy się cieszyć, jeśli nie byliśmy ani jednym, ani drugim. Jednak większość dzieci, chociaż bezpośrednio nie uczestniczy w tym procederze, to bardzo często jest świadkiem dręczenia. Jest to więc temat ważny, ale też niezbyt łatwy. Jak zabrała się do niego autorka?

Pani Elżbieta Zubrzycka stara się przede wszystkim odpowiedzieć na takie pytania:
Co to jest dręczenie? Jak wygląda dręczenie psychiczne, a jak fizyczne? Jakie jest podłoże tego problemu? Autorka osobno zwraca się do osoby dręczonej, świadków takich sytuacji, ale też do dręczyciela. Dla każdego z nich ma dobre rady, jak postępować w przyszłości, by nie stać się ofiarą lub by odzyskać szacunek kolegów. Chociaż takie rzeczy dzieją się od dawna, to w zasadzie niewiele jest robione, by temu zapobiec. Dzieci milczą, nauczyciele i wychowawcy nie widzą problemów albo nie chcą ich dostrzegać. Niestety to nie koniec, bo dręczenie nie dotyczy tylko...

Agata | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

trochę jestem rozczarowana. Kupiłam by ratować sytuację syna po przeprowadzce w zupełnie inny świat, spodziewałam się czegoś przyjemnego dla dzieci, tymczasem to nudna, żmudna wyliczanka w podpunktach... żadnej mocy sprawczej podniesienia na duchu dziecka w trudnej sytuacji życiowej.

Joanna | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017