Dręczyciel w klasie

Okładka książki Dręczyciel w klasie Andrzej Fonfara, Elżbieta Zubrzycka
Okładka książki Dręczyciel w klasie
Andrzej FonfaraElżbieta Zubrzycka Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) literatura dziecięca
56 str. 56 min.
literatura dziecięca
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2008-01-01
2008-01-01
56 min.
978-83-60577-27-1
bezpieczne dziecko przemoc w szkole

Nie jest to typowa książka, a kompendium dotyczące agresji i przemocy napisana na poziomie dziecka. Myślę, że dobra podwalina do dyskusji w młodszych klasach szkoły podstawowej.

Autorka w punktach porusza wszystkie najważniejsze zagadnienia: zmowa milczenia, czym się różni skarżenie/kablowanie od słusznego poinformowania, jak się przejawia dręczenie fizyczne, a jak psychiczne, gdzie zazwyczaj dochodzi do dręczenia, po co dręczyciele dręczą i czy kiedykolwiek przestaną, czy warto być dręczycielem, dlaczego dzieci nie poskarżą się dorosłym, co mogą zrobić dorośli?

Myślę, że książka doskonale wyczerpuje temat i może służyć wielką pomocą dla nauczycieli na godzinie wychowawczej. Polecam!

trochę jestem rozczarowana. Kupiłam by ratować sytuację syna po przeprowadzce w zupełnie inny świat, spodziewałam się czegoś przyjemnego dla dzieci, tymczasem to nudna, żmudna wyliczanka w podpunktach... żadnej mocy sprawczej podniesienia na duchu dziecka w trudnej sytuacji życiowej.

Chyba każdy z nas ma z dzieciństwa obraz jakiegoś prześladowcy i jakiejś ofiary. Możemy się cieszyć, jeśli nie byliśmy ani jednym, ani drugim. Jednak większość dzieci, chociaż bezpośrednio nie uczestniczy w tym procederze, to bardzo często jest świadkiem dręczenia. Jest to więc temat ważny, ale też niezbyt łatwy. Jak zabrała się do niego autorka?

Pani Elżbieta Zubrzycka stara się przede wszystkim odpowiedzieć na takie pytania:
Co to jest dręczenie? Jak wygląda dręczenie psychiczne, a jak fizyczne? Jakie jest podłoże tego problemu? Autorka osobno zwraca się do osoby dręczonej, świadków takich sytuacji, ale też do dręczyciela. Dla każdego z nich ma dobre rady, jak postępować w przyszłości, by nie stać się ofiarą lub by odzyskać szacunek kolegów. Chociaż takie rzeczy dzieją się od dawna, to w zasadzie niewiele jest robione, by temu zapobiec. Dzieci milczą, nauczyciele i wychowawcy nie widzą problemów albo nie chcą ich dostrzegać. Niestety to nie koniec, bo dręczenie nie dotyczy tylko sytuacji między dziećmi, często to dorośli znęcają się nad dziećmi i nie da się ukryć, że jest to znacznie trudniejszy problem.

Na końcu książki autorka umieszcza garść informacji dla rodziców, wychowawców i nauczycieli. Naświetla ogólnie przepisy dotyczące tego tematu i to, jak faktycznie wygląda sytuacja w przedszkolu i szkole, i co można zrobić, by zaradzić temu problemowi.

Książka ta jest skierowana głównie do dzieci, więc wymusiło to na autorce prosty język, taki który jest zrozumiały dla najmłodszych czytelników. Do tego oczywiście nie mogło zabraknąć ilustracji pana Andrzeja Fonfara, dzięki którym z pewnością dzieci dużo chętniej będą przeglądać tę pozycję. "Dręczyciel w klasie" został wydany na kredowym papierze, a poszczególne strony są przejrzyste i dopracowane graficznie.

Czy warto sięgnąć po tę pozycję? Myślę, że nie ma co do tego wątpliwości. Jest to książka, którą warto mieć, chociaż w moim odczucie nieco gorsza od już przeze mnie wspomnianych "Dobrych i złych sekretów". Sądzę, że jest ona napisana trochę trudniejszym językiem, ale nie jest to przeszkoda nie do przeskoczenia. W końcu "Dręczyciela w klasie" powinniśmy czytać wspólnie z dziećmi, odpowiadać na ich wszelkie pytania, rozwiewać pojawiające się wątpliwości, a po tej lekturze rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać. Myślę, że dzięki temu możemy się wiele dowiedzieć o tym, co się dzieje w otoczeniu naszego dziecka.

Pani Elżbieta Zubrzycka...

• Psychologia
  • Z dzieciństwa
  • Dla starszych dzieci/młodzieży
  • Alusiowe
  • # 5+

Dodaj cytat z książki Dręczyciel w klasie