Prasa kobieca w Polsce w latach 1945-1995

83-87288-46-2
prasa kobieca
historia
mida189

Książka zawiera omówienie półwiecznego okresu funkcjonowania prasy kobiecej w Polsce: do zakończenia drugiej wojny światowej do końca 1995r. Obejmuje zamknięty już okres PRL, transformacje prasy w 1990 r., pięć lat rozwoju pism w III RP, a wszystko to na tle rozwoju ruchu kobiecego, polityki państwa wobec kobiet oraz ich sytuacji społecznej w poszczególnych powojennych dziejach Polski. Jest to...

Jest to historia 345 tytułów pism kobiecych, tych o długim okresie wychodzenia i efemeryd, samoistnie egzystujących i rozlicznych dodatków. W ostatnich latach 1990-1995 powstały nowe rodzaje czasopism kobiecych wydawanych na licencji oraz tzw "kalek" tłumaczonych na język polski.
Pod względem przeznaczenia czytelniczego są to pisma dla "dam sukcesu", dla "pań domu" oraz dla "kobiet pracujących". Niektóre tytuły - na wysokim poziomie doboru treściowego, inne - rozrywkowo-relaksowe, "do oglądania" i wypełniania wolnego czasu w poczekalniach lekarskich, dentystycznych lub fryzjerskich, dające chwilę wytchnienia i zapomnienia o troskach dnia codziennego.

źródło opisu: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej, 1998

źródło okładki: skan własny