Zgłosuj na książki roku 2017
8320316340
podróże Everest
el komar

Dziennikarze nazywają go "dachem świata", geografowie - Czomolungmą lub Mount Everestem, Nepalczycy - Sagarmatha, alpiniści mówią po prostu - Everest. Po raz pierwszy poddał się wyprawie brytyjskiej kierowanej przez Johna Hunta. W dniu 29 maja 1953 r. na szczycie stanęli Nowozelandczyk Edmund Hillary i Nepalczyk Tenzing Norkey. Pierwsza kobieta - Japonka Juko Tabei - stanęła na nim dopiero w 1975 r. Pierwsza Europejka - Wanda Rutkiewicz - trzy lata później.

W lutym 1980 r. wszystkie agencje świata podały bulwersującą himalaistów wiadomość: "Polacy jako pierwsi osiągnęli zimą najwyższy punkt kuli ziemskiej".

źródło opisu: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1987

źródło okładki: Własne

Majlosz | 2014-05-21
Przeczytana: 18 lutego 2014

"Rozmowy o Evereście" to zapis rozmowy między Jackiem Żakowskim a pierwszymi zdobywcami najwyżej góry świata zimą - Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym.
Wywiad-rzeka porusza nie tylko temat samej wspinaczki, walki z przeciwnościami losu, z naturą. Żakowski umiejętnie zadaje pytania na temat samych przygotowań, podejścia rodziny do pasji, jaką jest wspinanie, dopytuje o uczucia, które towarzyszą wyprawom w góry najwyższe.
Czytając książkę poznamy wiele ciekawych faktów na temat wyprawy na Everest, a także o reakcji mediów i środowiska himalaistów po tym, jak został on po raz pierwszy zdobyty zimą.

Lekturę kończą dwa ciekawe artykuły, dotyczące etyki i partnerstwa w górach najwyższych. Temat aktualny niemal za każdym razem, gdy podczas wyprawy dochodzi do tragedii.

Szczerze polecam, kawał dobrej lektury, zwłaszcza dla fascynatów wspinaczki wysokogórskiej.

Joasia | 2018-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2018

Bardzo ciekawie poprowadzona rozmowa z pierwszymi zdobywcami Czomolungmy zimą.
Poznać ich można jako szczerych, normalnych ludzi.
Ciekawym zabiegiem jest zamieszczenie na końcu książki dwóch zupełnie różnych artykułów odnoszących się do treści książki oraz komentarza autora do jednego z nich. Szczerze polecam!

Piter | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

Ciekawa książka opisująca pierwsze zimowe wejście na Mount Everest. Tego właśnie chciałem się dowiedzieć zaczynając ją czytać. Polecam wszystkim którzy również interesują się taką tematyką. Na pewno wrócę jeszcze kiedyś do niej.

Piotr Ćwik | 2013-07-16
Na półkach: Przeczytane, Góry

Super książka. Wywiad z pierwszymi zimowymi zdobywcami Everestu - Wielickim i Cichym. Szczerze polecam wszystkim interesującym się wspinaczką.

jarek | 2016-12-28
Przeczytana: 17 lutego 2016

Jacek Żakowski podjął się bardzo trudnego zadania, rozchwytywanych himalaistów chciał mieć tylko dla siebie i na świeżo spisać relację z wejścia. Ów pośpiech ma niewątpliwy wpływ na formułę książki, a często przerywane rozmowy (nawet na kilkanaście dni) odsłaniają „normalne” życie bohaterów po tym wyczynie. Dzięki temu czytelnik nie zobaczy superbohaterów, a osoby, zmagające się z wieloma problemami dnia codziennego (zarówno w górach, jak i na nizinach).

Czego dowiemy się z „Rozmów”? Fakty związane z wyprawą stanowią oczywiście główną część treści, szczęśliwe nie jest ona ograniczona tylko do tego. Żakowski dużo wagi położył na przedstawienie dotychczasowego życia i sylwetek Wielickiego i Cichego, porównując ich osiągnięcia z innymi uczestnikami wyprawy. W rozmowach powstał opis górskiej codzienności, zmagań z problemami, euforii i podejmowania nie łatwych decyzji.

Himalaizm, a w szczególności himalaizm zimowy budził (i cały czas budzi) wiele kontrowersji. Dlatego warto zapoznać...

Oskar | 2013-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Książka świetnie pokazuje realia zdobywania himalajskiego szczytu wnikając z umysł tego, który ów górę zdobywa. Jest to pokazania tak naprawdę tego jak himalaista musi pokonać wielkie słabość i ile poświęcić aby zdobyć szczyt. Dla większość ludzi są po prostu traktowania jak zdobywcy, ale ilość wrażeń przez nich odebranych i tych, których przekazać nie mogą a zostaną już tylko dla nich jest ogromna.
Po za tym dobra lekcja historii polskiego zimowego himalaizmu.

Anna Pukrop | 2016-11-06

Dramatyczny reportaż o zimowym zdobyciu Mount Everest w 1980 roku. O prozie życia w Polsce w tamtych czasach, o trudnościach ze zorganizowaniem wyprawy, o trudach już w Himalajach. Bardzo emocjonalne wpisy z pamiętników, cytaty, rozmowy przez radio...

tebron | 2018-02-01
JakubWędrowycz | 2018-01-28