Zwierzęta wciąż nieznane

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
zwierzęta
Marcel

* Jaki jest sens podziału na płcie, skoro rozmnażanie bezpłciowe jest efektywniejsze? * Co wyznacza kierunki ewolucji? * Czy podstęp i oszustwo pomagają zwierzętom w przetrwaniu? * Czy śmierć wiąże się z wydzielaniem energii? * Czy potomstwo to kara boża, czy dar boży? * Czy przetrwanie gatunku to cel, czy mimowolny wynik zachowania się osobników? * Jak się uchronić przed morderczością...

* Co wyznacza kierunki ewolucji?
* Czy podstęp i oszustwo pomagają zwierzętom w przetrwaniu?
* Czy śmierć wiąże się z wydzielaniem energii?
* Czy potomstwo to kara boża, czy dar boży?
* Czy przetrwanie gatunku to cel, czy mimowolny wynik zachowania się osobników?
* Jak się uchronić przed morderczością rodziców?

Uważny czytelnik odnajdzie w książce wyjaśnienie tych, jak i mnóstwa innych fascynujących problemów biologiczno-społecznych. Kolejność przedstawionych tu wybranych gatunków i większych grup zwierząt zgodna jest z szeroko obecnie przyjętą naturalną systematyką zoologiczną, co wzbogaca walory informacyjne książki. Obfity materiał faktograficzny to niezwykła atrakcja dla osób ciekawych wszystkiego; rozszerza wiedzę, stanowi pomoc dla studentów nauk przyrodniczych oraz ciekawe źródło informacji dla uczniów przygotowujących się do olimpiad, konkursów i egzaminów z biologii.

Zuzanna Stromenger, doktor biologii, magister filozofii, zoolog, hydrobiolog, etolg i ekolog, jest wysoko cenioną autorką licznych publikacji o charakterze naukowym, popularnonaukowym, poradniczym i encyklopedycznym, a ponadto przekładów i redakcji naukowych. Jej artykuły, ciekawe książki, a także odczyty, wykłady na wyższych uczelniach i studiach podyplomowych oraz wystąpienia radiowe charakteryzuje nie tylko erudycja, daleko wykraczająca poza przyrodoznawstwo, ale również empatia i życzliwość dla tego co żyje i czuje.
Niebanalne, często nowatorskie poglądy są zawsze mocno osadzone w realiach, a jednocześnie wyłamują się z rozpowszechnionych wprawdzie, ale błędnych i szkodliwych stereotypów.

Autorka przedstawia niezwykłe mechanizmy przystosowawcze poszczególnych gatunków zwierząt do środowiska, wykształcone w procesie ewolucji. Opisuje charakterystyczne obyczaje i zachowania, umożliwiające im przetrwanie.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1999

źródło okładki: www.kiw.com.pl

żabot | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

Książka z typu, który niezbyt lubię. O wszystkim i o niczym. Czyta się bardzo dobrze, nie można tu nic zarzucić. Również jeśli chodzi o ilość informacji. Chociaż… Być może jest jej za dużo. Gdyby chcieć porównać z czymkolwiek innym, blisko były by książki Dröschera. Jest tylko jedna, acz zasadnicza różnica. Dröscher dobiera przykłady opisywanych zwierząt dla zilustrowania pewnych zjawisk w świecie przyrody – opieki rodzicielskiej, konkurencji, świata zmysłów etc. Takie podejście wydaje mi się znacznie trafniejsze. Książkę Stromenger czyta się niemal jak podręcznik zoologii. Dokładnie taką ma ta książka strukturę. Przykłady są dobrane nie dla zilustrowania pewnych zjawisk, które są powszechne (i ciekawe!) wśród zwierząt, niezależnie od grupy systematycznej a pogrupowane wg grup systematycznych. Stąd podczas lektury dość rzadko odczuwałem nawiązania do podtytułu książki.
Niespełna 1/3 przeznaczona jest bezkręgowcom i oczywiście rozpoczynają tom opowieści o pierwotniakach, by...