Obecne wydanie podręcznika zawiera osiągnięcia dotyczące badań cytotaksonomicznych i systematyki molekularnej. Uwzględniono najnowszą systematykę ryb, według Nelsona 1994. Poszerzono liczbę opisywanych gatunków o nowo odkryte gatunki krajowe oraz przywleczone do wód śródlądowych Polski. W książce znajduje się nowy rozdział na temat ekologii ryb słodkowodnych. Klucze do oznaczania rzędów, podrzędów i rodzin, poza opisem cech zewnętrznych, zawierają najważniejsze kryteria diagnostyczne wynikające z ich budowy wewnętrznej. Dodatkowo opracowano klucz dla oznaczania narybku i larw. Ogólna charakterystyka gromad i podgromad zawiera krótkie treści o taksonach kopalnych występujących na terenie Polski. W opisie gatunków dodano rozdziały o odporności na czynniki środowiska, o hybrydach oraz o pasożytach.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jarosław Dąbrowski | 2014-07-30
Na półkach: Posiadam

Biblia dla każdego kto interesuje się ichtiofauną Polski. Szkoda tylko że książka ma już 14 lat i nie była od tego czasu aktualizowana. W celu aktualizacji danych polecam książkę Kottelat i Freyhoff - Handbook of European Freshwater Fishes

książek: 1941
Siabal | 2017-04-29