Choroby ryb akwariowych

Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne
ryby, akwarium, akwarystyka
flora i fauna

Książka ta jest przeznaczona przede wszystkim dla hodowców ryb akwario­wych zwanych również ozdobnymi, a także dla lekarzy weterynarii specjalizujących się w zwalczaniu chorób ryb oraz wszystkich tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę w zakresie ichtiopatologii ? nauki o chorobach ryb. Hodując ryby w akwariach często spotykamy się z występowaniem różnorodnych chorób, które mogą być wywoływane nie tylko przez pasożyty, grzyby, bakterie i wirusy, lecz również nie sprzyjające czynniki środowiskowe. W związku z tym wydaje się bardzo istotne, aby miłośnicy ryb akwariowych zapoznali się z przyczynami, zapobieganiem i leczeniem chorób występujących w małych zbiornikach hodowlanych. Pisząc książkę o chorobach ryb akwariowych chciałem pomóc zarówno początkującym, jak i doświadczonym hodowcom w pokonaniu przeszkód w uzyskaniu zdrowych, a przez to rzeczywiście ozdobnych i wartościowych ryb. Istniejące obecnie w Polsce 23 weterynaryjne placówki ichtiopatologiczne, zajmujące się przede wszystkim zwalczaniem chorób karpi i pstrągów, nie są w stanie udzielić porad każdemu hodowcy ryb akwariowych. W przypadku jednak masowych, powtarzających się śnieć, posiadaczowi dużej hodowli cennych ryb akwariowych doradzam zwrócić się o poradę i pomoc do najbliższej Pracowni Chorób Ryb przy Zakładzie Higieny Weterynaryjnej lub Wojewódzkim Zakładzie Weterynarii. Czytelnikom będę wdzięczny za krytyczne uwagi oraz propozycje dotyczą ­ce ewentualnego szerszego omówienia wybranych zagadnień, co mogłoby być wykorzystane w drugim wydaniu mojej książki. Szczególnie interesuje mnie opinia doświadczonych hodowców ryb akwariowych.

krystyna kalinowska | 2012-03-22

Książka zawiera opis objawów chorób u rybek chodowanyc w akwariachh

| 2012-12-07
davinczi | 2011-03-29