Dlaczego nie kobiety

Wydawnictwo: W Wyłomie
religia
Abigail

Dziesiątki milionów kobiet na całym świecie zagląda przez ramie Koociołowi, pragnąc doświadczyć wolności, którą Jezus zdobył dla nich na Golgocie. Miliony znalazły już wolność w Jezusie, ale nadal są związane ludzkimi ideami - ideami, które nalegają aby kobiety pozwoliły, by to kultura, a nie Bóg, określiła ich miejsce w Królestwie. Podczas gdy meżczyźni i kobiety poza Koociołem wołają: Czy jest jakaś nadzieja? Czy kogoś obchodzimy?, ich siostry w Kościele pytają: Jak mogę podzielić się moją nadzieją? Jak ja, kobieta, mogę służyć Panu? Wiele kobiet, usłyszawszy Boże wezwanie do odegrania publicznej roli w Królestwie, usługuje jako liderki. One pytają: Czy Koociół nas wesprze?
Musimy im odpowiedzieć. Kwestia kobiet w misji, służbie, przywództwie dzieli domy, Kościoły, środowiska, nawet społeczeństwa. Musimy zareagować w sposób odpowiedzialny, ponieważ nie chcemy działać wbrew Bożym planom, gasić działania Ducha w życiu tych, których On powołał. Musimy odpowiedzieć ostrożnie, ponieważ Boża prawda często sprzeciwia się przekonaniom wiekszooci ludzi.
Dlaczego nie kobiety? wnosi światło w trwającą w Kościele debatę przez:

•szczegółowe zbadanie tematu kobiet w Testamencie, w nauce Jezusa i w listach apostoła Pawła;
•historyczną i globalną perspektywę;
•badanie wartości i roli kobiet w historii i literaturze Grecji i Rzymu, żydowskiej literaturze rabinistycznej, w pierwszym Kościele, we współczesnej kulturze oraz Kościele współczesnym;
•przestawienie owoców publicznej służby kobiet;
•przejmujące przedstawienie tego, co grozi kobietom, mężczyznom, Ciału Chrystusa, Bożemu Królestwu i niezbawionym.

źródło opisu: Wydawnictwo w wyłomie

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Abigail | 2012-11-11
Na półkach: Przeczytane, Feministycznie
Przeczytana: 11 listopada 2012

Książka „Dlaczego nie kobiety” jest biblijną obroną praw kobiet do publicznego usługiwania w Kościele jako np. liderki lub nauczycielki. Autorzy podeszli do tematu w sposób rzetelny i rzeczowy, bez fanatyzmu. Nie „demonizują” osób posiadających odmienne poglądy w tej kwestii (jak to ma często miejsce w odwrotnym przypadku), ale przedstawiają swoje argumenty w duchu miłości i troski o wzrost Królestwa Bożego na ziemi. Ich wywód jest logiczny i spójny. Pomimo, że książka „Dlaczego nie kobiety” jest pozycją naukową jej język jest wyjątkowo przystępny i zrozumiały.

W początkowych rozdziałach autorzy przedstawiają konkretne przykłady publicznej służby kobiet na przestrzeni dziejów chrześcijaństwa i pokazują jak Bóg się do niej przyznawał i pozwolił, żeby przyniosła wspaniały owoc. Następnie omawiają pozycję kobiet w greckiej, rzymskiej i żydowskiej kulturze. Cytując liczne źródła historyczne dowodzą, że kultura grecko-rzymska była jedną z najbardziej antyfeministycznych kultur na...

Elisheva | 2012-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2012

Książka "Dlaczego nie kobiety?" jest owocem wieloletnich wnikliwych badań wybitnych znawców tematu. Autorzy rozpatrują fragmenty biblijne dotyczące przywództwa kobiet w szerokim kontekście kulturowo-historyczno-społecznym, odwołują się do języków oryginalnych Pisma Świętego, wszystkie cudze myśli dokumentują przypisami. Jakże daleka jest ta książka od wielu innych publikacji "w duchu biblijnym", które traktują czytelnika jak dziecko, nie pozwalając mu samodzielnie myśleć i wysuwać wniosków. Lektura "Dlaczego nie kobiety" prowadzi do otwarcia oczu, uwolnienia zarówno mężczyzn jak i kobiet. Szkoda jedynie, że książka jest tak mało dostępna na polskim rynku, na szczęście udało mi się do niej dotrzeć:)

Jagnieszka | 2017-05-10
| 2017-04-23