Martusia i konie

2012-09-20
48 min.
978-83-7167-846-2

Okładka książki Franklin i zaginiony kotek Brenda Clark, Harry Endrulat
Franklin i zag... Brenda Clark, Harry...
Okładka książki Martynka poznaje świat Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Martynka pozna... Gilbert Delahaye, M...
Okładka książki 12 ważnych opowieści Paweł Beręsewicz, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Krzyżanek, Irena Landau, Maria Ewa Letki, Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Marcin Przewoźniak, Anna Sójka, Natalia Usenko
12 ważnych opo... Paweł Beręsewicz,&n...

Pamiętacie tę sympatyczną dziewczynkę? Tak, to Martusia. Mieliście okazję już ją kiedyś spotkać na naszym blogu, gdy opowiadałam Wam o jej przygodach podczas przeprowadzki oraz jak zapragnęła mieć pieska. Bardzo się cieszę, że wydawnictwo postanowiło kontynuować tę serię, i że mamy okazję po raz kolejny śledzić poczynania tej wesołej i mądrej dziewczynki.

Tym razem nasza mała bohaterka wybrała się do stadniny, by wreszcie się przemóc i przestać bać się koni. Martusia choć kocha wszystkie zwierzęta, do tych zawsze zachowywała pewien dystans. Tym jednak razem postanowiła przekonać samą siebie, że konie są równie sympatyczne jak inne zwierzaczki i z cała pewnością nie zamierzają zrobić jej krzywdy. I tak dziewczynka uczy się wszystkiego co jest związane z pielęgnacją koniaków, a potem wraz przyjaciółmi wyrusza na obóz jeździecki :)

Ale to oczywiście nie wszystko. Podobnie jak w poprzednich książeczkach o Martusi, znajdziemy tu także dwa inne opowiadania. Drugie to przygoda dziewczynki nad leśnym jeziorem, gdzie wybrała się wraz z kuzynem Marcinem. Tutaj także nasza mała bohaterka ma okazje wiele się nauczyć oraz poznać nowych przyjaciół. Natomiast ostatnia historia opowiada o okropnej burzy, która nie źle wystraszyła zarówno Martusię jak i Marcina. Zresztą nawet Gufi ze strachu ukrył się pod stertą suchego prania i tylko mały nosek mu wystawał :) Ale co było dalej, przeczytacie już sami :)

Ta książeczka także spotkała się z wieloma bardzo pozytywnymi okrzykami ze strony mojego dziecka. Alicja wydała z siebie całe mnóstwo ochów i achów po czym kazała ja sobie przeczytać trzy razy pod rząd :P Tak... tak to właśnie u nas jest. Gdy Alicji jakaś książeczka się spodoba musi dokładnie zapamiętać każdy jej szczegół stąd to kilkakrotne czytanie. Alicja słuchała przygód małej Martusi ciesząc się z jej przygód i nie ukrywam trochę jej zazdroszcząc. Cóż było robić? Obiecałam, że na wiosnę wybierzemy się do stadniny by również mogła zaprzyjaźnić się z jakimś konikiem. Mała twierdzi, że musi także koniecznie z niego spaść!

Przygody Martusi to naprawdę bardzo ciekawa i wesoła książeczka dla maluchów. Wciągające przygody i naprawdę niezwykle piękne ilustracje autorstwa Pierre Couronne to niewątpliwie największe zalety tych lektur. Jestem pewna że nie jedno dziecko podzieli opinię moje Alicji, że Martusie jest super. A nie jeden rodzic z przyjemnością wraz ze swoja pociechą zagłębi się w treść tej sympatycznej lektury. Ja czytałam ją z wielką przyjemnością, nawet trzeci raz z rzędu i tak naprawdę mogłabym ją czytać i kolejne trzy razy. Zatem gorąco polecam!

Tym razem nasza...

Dzisiaj chcę opowiedzieć Wam o pewnej dziewczynce, która ostatnio zyskała sympatię mojej córeczki. Ma na imię Martusia i jest bohaterką serii książek wydawanych przez Wydawnictwo Debit. Z tego co słyszałam od znajomych, niektórzy znają ten cykl książek z dzieciństwa. Ja niestety jako dziecko ich nie poznałam. Robię to razem z moją córką.

Pierwszą przeczytaną przez nas książką była "Martusia i konie". Gdy wzięłam ją do ręki i przewertowałam pierwsze, co mi się nasunęło, to skojarzenie z inną, bardzo lubianą przez Karolinkę serią, której bohaterką jest również dziewczynka. Chodzi mi o cykl "Martynka".

Książka "Martusia i konie" zawiera trzy opowiadania. Poza tym tytułowym możemy przeczytać jeszcze historie pt. "Martusia nad leśnym jeziorem" i "Martusia boi się burzy". Najpierw dowiadujemy się, że dziewczynka postanawia przełamać swój lęk przed końmi. Zapisuje się wraz ze starszą koleżanką na kurs jeździecki. Stopniowo oswaja się z czworonożnymi przyjaciółmi i zaprzyjaźnia się z koniem Fagotem. To na nim uczy się jeździć. W nauce towarzyszy Martusi jej piesek o imieniu Gufi. Po zakończeniu kursu jego uczestnicy wybierają się na trzydniowy obóz jeździecki w góry. Tam Martusię i Gufiego spotykają kolejne przygody, o których potem dziewczynka opowiada swoim rodzicom.

Innym razem sympatyczna siedmiolatka odwiedza w wakacje swojego kuzyna Marcina. Wraz z nieodłącznym towarzyszem Martusi - Gufim, spacerują po lesie i docierają nad ukryte pośród gąszczy jeziorko. Dziewczynka poznaje kolegę Marcina, Pawła, który zaprasza ich do swojej małej drewnianej chatki znajdującej się tuż nad jeziorem. Tam poznają jego małych przyjaciół, czyli przeróżne zwierzątka. Chłopiec pokazuje im też, co kryje się w starym kufrze, należącym niegdyś do jego dziadka, który podróżował po całym świecie.

Któregoś dnia Martusia i Marcin bawią się na zewnątrz. W powietrzu czuć zbliżającą się burzę. Zrywa się porywisty wiatr. Dzieci pomagają mamie Marty zebrać pranie i chcą umknąć do domu. Niestety, piesek Gufi gdzieś przepadł. Gdy udaje się go w końcu odnaleźć dzieci już zza szyb okiennych obserwują szalejącą na dworze burzę. Nagle widzą, jak piorun trafia w rosnące przed domem drzewko. Gdy deszcz ustaje dzieci podchodzą do przewróconej jabłonki, a w jej gałęziach Gufi znajduje gniazdko z ptaszkami. Wraz z mamą Martusi dzieci pomagają skrzydlatym przyjaciołom.

Seria opowiadań o Martusi jest naprawdę godna polecenia. Mojej córeczce nie znudziły się one, a trzeba przyznać, że każdą z historii czytałam jej już wiele razy. Na szczególną uwagę zasługują też ilustracje, które zajmują sporo miejsca w książce. Zachowano oryginalne obrazki, których autorem jest Pierre Couronne. Było to wspaniałą decyzją. Często naprawdę nie warto ulepszać czegoś, co już jest bardzo dobre. Główna bohaterka cyklu ma siedem lat, ale opowiadań z powodzeniem mogą słuchać dzieci w wieku przedszkolnym. Polecam! Już wkrótce recenzja innej książki z tej serii.

"Martusia i konie", test polski: Patrycja Zarawska, ilustracje: Pierre Couronne, Wydawnictwo Debit, Bielsko-Biała 2012.

Pierwszą przeczytaną przez nas...

Martusia to jedna z moich ulubionych bohaterek dziecięcych książek. Towarzyszyła mi przez całe moje dzieciństwo i z wielką przyjemnością po latach wracam do tych książek, zaskakując się jak wiele z nich pamiętam:)

W książeczce są trzy opowiadania. W "Martusia i konie" dziewczynka przełamuje lęk przed koniem i postanawia zapisać się na kurs jeździecki. Jak się okazuje konie wcale nie są straszne, a mogą nawet stać się prawdziwymi przyjaciółmi.
W tej części Martusia także odbędzie wycieczkę na leśne jeziorko oraz dowiemy się, że Martusia okropnie boi się burzy..

Seria książek o Martusi jest ponadczasowa i chyba nigdy się nie nudzi. Ilustracje są przepiękne, a historie są bardzo proste i zarazem mądre. Uwielbiam tą serię i serdecznie ją Wam polecam. Jeżeli macie możliwość kupcie je swoim dzieciom, bo cena jest bardzo atrakcyjna a jestem pewna, że po latach będzie wspaniale wspominana.

• Debit
  • Moja domowa biblioteczka
  • Zwierzołki
  • Dla dzieci 2-5 lat

Dodaj cytat z książki Martusia i konie