Majdanek. Obóz koncentracyjny w relacjach więźniów i świadków

Wydawnictwo: Państwowe Muzeum na Majdanku
literatura faktu
Kaśka

„Majdanek. Obóz koncentracyjny w relacjach więźniów i świadków” to najnowsza publikacja, jaka ukazała się nakładem Państwowego Muzeum na Majdanku. Jest to antologia dokumentów archiwalnych, które wybrała i opracowała Marta Grudzińska. W wydawnictwie wykorzystano wspomnienia i zeznania więźniów oraz innych świadków: pracowników wolnościowych, osób udzielających pomocy osadzonym i...

W wydawnictwie wykorzystano wspomnienia i zeznania więźniów oraz innych świadków: pracowników wolnościowych, osób udzielających pomocy osadzonym i zwalnianym z obozu oraz tych, którzy jako pierwsi zwiedzali teren Majdanka po jego likwidacji. Przy wyborze dokumentów starano się, by były one reprezentatywne dla więźniów różnych narodowości, ukazywały ich doświadczenia z odmiennych perspektyw, a jednocześnie prezentowały ważne wydarzenia z historii Majdanka.

Antologia składa się z 53 niepublikowanych dotychczas, spisanych fragmentów relacji oraz protokołów przesłuchań. Ich autorzy to osoby, które podczas pobytu w obozie były w różnym wieku, posiadały różne wykształcenie i status społeczny. Do dokumentów tekstowych dołączono płytę z zapisem audio wspomnień byłych więźniów, które w większości zarejestrowano w latach 90-tych. Ich zadaniem jest wzbogacenie i uzupełnienie świadectw pisanych, a także ukazanie emocji wywołanych obozowymi wspomnieniami.

źródło opisu: http://www.majdanek.eu/products.php?pid=132

źródło okładki: http://www.majdanek.eu/products.php?pid=132

Lucyjuicy | 2012-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 16 listopada 2012

Co można napisać o książce, która opisuje jaki los ludzie ludziom zgotowali? Wstrząsająca,przerażająca, poruszająca i wzruszająca. Walka o przetrwanie i sztuka wyborów. Gdy się ją czyta czasami serce wręcz zamiera. I zadaję sobie pytanie: czy przeżyłabym takie piekło? Czy umiałabym zachować się, jak mówi jedna z byłych "pasiaków", przyzwoicie?

Marchewka | 2014-12-15
Przeczytana: 2012 rok

Wszystkim dobrze jest znany Oświęcim. Majdanek to też nasz kawałek historii. Niestety nie zachował się tak jak Oświęcim. Może dlatego gdy tam byłam (już po wizycie w Oświęcimiu) nie wywarł na mnie tak dramatycznego wrażenia. Niemniej Po przeczytaniu tej pozycji dociera do człowieka, że tak naprawdę wszystkie obozy były nastawione na osiągnięcie jednego celu. Polecam tym, którzy byli i tym którzy tam będą.

Muzeum_Majdanek | 2017-06-12
ziajam | 2017-03-22