Ravensbrück

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
literatura faktu
tyberiusz

Praca historyczna o obozie koncentracyjnym w Ravensbrück: Powstanie i rozwój obozu, Więźniarki, Warunki zdrowotne i rewir, Praca, Egzekucje, Operacje doświadczalne, Jugendlader-uckermark, Ewakuacja i likwidacja obozu, Obóz podziemny i ruch oporu, Męski obóz koncentracyjny Ravensbrück.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Sooki | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

KL Ravensbrück- jedyny kobiecy obóz koncentracyjny na terenie Niemiec. Więźniarkami były kobiety różnych narodowości: Polki, Niemki, Rosjanki, Francuzki, Żydówki.
Wanda Kiedrzyńska skupia się w swojej książce na obozowej codzienności. Relacja jest podzielona na kilka rozdziałów, z których każdy dostarcza nam informacji o czynnikach, które składały się na egzystencję w Ravensbrück. Autorka opisuje przebieg pracy (zarówno w obozie jak i poza jego drutami), warunki w rewirze, operacje na "królikach", egzekucje czy choćby działalność konspiracyjną.
Swoją publikację Wanda Kiedrzyńska, wzbogaciła o liczne fotografie lub rysunki.

Rachela | 2015-02-17
Przeczytana: 24 marca 2015

Od dawna jestem zainteresowana tematyką Holocaustu i niemieckich obozów koncentracyjnych ze względu na to, że brat mojej babci przebywał w jednym z takich obozów.Przeczytałam już wiele na ten temat z perspektywy mężczyzn, teraz chciałam wiedzieć jak pobyt w obozach odczuwały kobiety. Książka Wandy Kiedrzyńskiej pomogła mi w tym w niewielkim stopniu, bo opisuje Ravensbruck ogólnie od powstania do zamknięcia. Mało tu relacji więżniarek, ale za to dowiedziałam się więcej o operacjach doświadczalnych przeprowadzanych głównie na Polkach. Ciężki temat, ale warto go znać. Książkę polecam.

martaze | 2015-11-20

Książka naszpikowana suchymi faktami, wzbogacona "miękką" treścią. Dla pasjonatów tematyki obozowej.

Karolina | 2017-03-21
Na półkach: Przeczytane, 2017