Mleczne Krowy 1941-1945 - podwodne zaopatrzeniowce atlantyckich wilczych stad

U Boat Tankers 1941-45. Submarine Suppliers to Atlantic Wolf Pack
wojna, morze, U-Boot
historia
Piotr

Historia niemieckich podwodnych zbiornikowców popularnie zwanych "mlecznymi krowami". Kriegsmarine była jedyną flotą, która wykorzystywała tego typu zbiornikowce.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Adm_Lütjens | 2015-04-26

Rewelacyjna książka !!! Jedna z najlepszych o U-Bootach GAdm. Doenitza jaką napisano!!!
W książce są opisane jednostki typu XIV (zwane pieszczotliwie "mlecznymi krowami"), które były podwodnymi zaopatrzeniowcami w torpedy i paliwo niemieckiej U-Bootwaffe.
Okręty te posiadały również warsztaty co pozwalało na przeprowadzenie nawet skomplikowanych napraw na morzu.
Dzięki nim okręty GAdm. Doenitza typu VII i IX nie musiały dopływać do baz we Francji, tylko pobierały zaopatrzenie na środku Atlantyku, a następnie płynęły pod wschodnie wybrzeże USA oraz Zatoki Meksykańskiej i zatapiały kolejne alianckie jednostki.
Dzięki zaopatrzeniowcom okręty mogły przebywać nawet 2 miesiące na pełnym morzu.
Były to jedyne jednostki U-Bootwaffe, które nie posiadały wyrzutni torpedowych, ich jedynym uzbrojeniem były działka plot.
Pierwsza "mleczna krowa" U-459 została zatopiona 24.07.1943 roku, ostatnią - U-490 zatopiono 12.06.1944 roku.
Do typu XIV należały następujące U-Booty: U-459, U-460, U-461,...

Ksiądz Pistolet | 2014-02-28
książek: 20250