Afryka przez dziurkę od klucza

Wydawnictwo: Marpress
podróże, Afryka, Rwanda, Ruanda, Kongo, Tanzania, RPA
ZielonaCytryna

Afryka przez dziurkę od klucza – druga część planowanej Trylogii afrykańskiej autora (pierwszą było Afrykańskie lapidarium) – to zbiór opowiadań-reportaży, których akcja rozgrywa się w czterech krajach: Ruandzie, Demokratycznej Republice Konga (dawnym Zairze), Tanzanii i Republice Południowej Afryki. Tłem opowiadań jest to, co stanowi istotę afrykańskiego kontynentu – przepiękna przyroda wraz...

Tłem opowiadań jest to, co stanowi istotę afrykańskiego kontynentu – przepiękna przyroda wraz ze wszystkimi zamieszkującymi je istotami. Tymi dużymi i tymi całkiem małymi. Niektóre z nich przypominają nas znacznie bardziej niż mamy odwagę do tego się przyznać. Choć w rzeczywistości to właśnie my podobni jesteśmy do nich. Niektórzy badacze, m.in. Dian Fossey, poświęcili życie, aby to udowodnić, ale również chronić obserwowane i badane przez siebie stworzenia przed natarczywością innych mieszkańców Afryki. Nie są to znane historie.
Odwiedziny w rezerwatach przyrody – siedzibach małp człekokształtnych – stały się pretekstem do przybliżenia realiów współczesnej Afryki, pokazania m.in. wstrząsającego ludobójstwa w Ruandzie na skalę niespotykaną od czasów drugiej wojny światowej, przemocy w stosunku do innych tylko dlatego, że pochodzą z innego plemienia czy grupy.
Z kolei rozwój gospodarczy i budowa społeczeństwa obywatelskiego w wielu innych krajach, jak w RPA, Tanzanii czy Botswanie – daje nadzieję na całkiem inną przyszłość Afryki.
Te i inne mało znane fakty historyczne, legendy, a nawet przepisy kulinarne wzbogacone zamieszczonymi w książce unikalnymi ilustracjami, sprawia, że każdy może w niej znaleźć coś dla siebie.
Niezwykła lektura dla tych, których zainteresowania wykraczają poza stereotypy poglądów na temat tego kontynentu.

źródło opisu: www.marpress.pl

źródło okładki: www.marpress.pl

ZielonaCytryna | 2012-10-21
Przeczytana: 12 października 2012

O książce Wojciecha M. Czajko myślałam, że będzie jedną z tych książek podróżniczych, które porywają mnie od pierwszej, do ostatniej strony i na długo pozostawiają we mnie poczucie niedosytu. Myślałam, że po jej przeczytaniu zapragnę rzucić wszystko i – jak mówił Wojciech Cejrowski – sprzedać lodówkę, żeby zyskać parę groszy na podróż. Niestety, moje rozczarowanie rosło wprost proporcjonalnie do ilości przeczytanych przeze mnie stron. "Afryka przez dziurkę" od klucza okazała się być w moim mniemaniu książką bardziej polityczną, aniżeli podróżniczą.

Wojciech Czajko w pierwszym rozdziale swej książki pisze o podglądaniu goryli górskich i na dobrą sprawę osiemdziesiąt procent tego rozdziału traktuje nie o gorylach, a o sytuacji wewnętrznej, polityce i władzy Ruandy. Rozdział drugi to „Bonobo”, rzekomo mający opowiadać o szympansach karłowatych. W rzeczywistości i tu sytuacja się powtarza. Jedynym fragmentem zasługującym na większą uwagę jest tu opis życia seksualnego szympansów,...