Całkiem normalne życie

10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
91-87704-44-7
okruchy życia, autobiografia,
Bruinen

Wstrząsający autobiograficzny zapis życia Polki mieszkającej w Szwecji od lat 70-tych. Czytając maszynopis tej książki odkrywałem nowy, nieznany mi świat, o którym słyszałem, ale z którym wcześniej nie zetknąłem się. Podziwiałem odwagę i determinację autorki, która nie bała się opisać najbardziej przykrych doświadczeń ze swojego życia. Z drugiej strony dziwiłem się, że tak bardzo pozwoliła innym na manipulowanie własnym losem. To nie jest lektura ani łatwa ani przyjemna. Ale nasze polskie życie w Szwecji nie jest zbudowane tylko i wyłącznie na biografiach szlachetnych i zasłużonych. To także biogramy zwykłe, mroczne i skomplikowane. Przekornie można powiedzieć: „całkiem normalne życie”. O wartości tej książki decyduje jej autentyczność. Część z historii wyda się banalna, ale każdy z nas zapamiętuje życie po swojemu. Również banalny może się wydać język tych zapisków. Ale to jeszcze bardziej podkreśla ich autentyczność. Autorka zdecydowała się wystąpić pod pseudonimem. Podobnie ukryła pod pseudonimami opisywane osoby. I nic dziwnego: to bowiem opis normalnego życia i normalnych ludzi. Świat, który może wstrząsnąć niejednym czytelnikiem, ale taki wstrząs jest nam czasami potrzebny.

źródło opisu: http://www.polonica.se/polonica_bocker.htm

źródło okładki: http://www.polonica.se/calkiem.jpg

Bruinen | 2012-10-09
Przeczytana: 2005 rok

Pamiętam, że książkę czytałem z wypiekami na twarzy. Miejscami potrafi wstrząsnąć.
Byłem jeszcze młodym chłopakiem, gdy książka ta wpadła mi w ręce. Widziałem, jak czyta ją moja mama i dlatego też po nią sięgnąłem. Była krótka, co też sprzyjało temu, by ją przeczytać. I wtedy dopiero poczułem jaką moc ma trochę papieru i druku. Książka wciągnęła mnie momentalnie w świat, praktycznie niczym nie różniący się od tego za oknem. W świat, który oglądałem na co dzień. I wtedy zrozumiałem jaki naprawdę on jest. Że wszędzie dookoła żyją ludzie, którzy mają gorszy los niż ja, ty, niektórzy.
To jest właśnie jeden z powodów, przez które nie sięgam po biografie, czy autobiografie. Pokazują życie bez cenzury i filtrów, jakie nakłada nam na oczy nasze własne życie.
Książka pokazuje pięknie postać kobiety samej w tłumie ludzi, próbującej w nieprzyjaznym środowisku przeżyć każdy dzień, kobiety, będącej matką.
Ogólnie polecam ten tytuł. Czyta się lekko. Napisany jest prostym językiem.

Aleksandra88 | 2016-01-13
Elza | 2014-11-25