Z dawna Polski Tyś Królową

83-904599-9-X
Maryja
religia
gangleona

Przewodnik po sanktuariach Maryjnych. Koronowane wizerunki Matki Bożej 1717-1999.

źródło opisu: książka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jako Polacy należymy do tych narodów, które w sposób szczególny związane są z kultem Matki Bożej, i jest w nas iskra ogromnej pobożności maryjnej niespotykana wśród innych. Nie wiem, czy to dobrze, czy źle, na pewno warte jest to dokładnej analizy psychologiczno-socjologicznej, dlaczego wogóle tak jest i jakie składniki naszych dziejów i historii spowodowały, że fenomen ten jest ewenementem w skali świata. Może mamy też trochę z tym kompleksów, bo mimo licznych sanktuariów i miejsc kultu, z których do najbardziej znanych należą Częstochowa czy Licheń, to jednak jest to w Polsce inny rodzaj doświadczeń religijnych dotyczących osoby Matki Bożej niż te, które związane są z takimi miejscami jak Lourdes, La Salette, Fatima czy Gwadelupa. I mimo różnych krytycznych uwag i złośliwych sugestii u nas jest o wiele mniej dziwności i nieracjonalności niż w tych wielkich światowych sanktuariach. Matka Boża jest nam dla tego bliska, bo jest Matką, i takie tytuły możemy spotkać zarówno w...

apache_server | 2017-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2017