Prawdziwa historia inkwizycji

Wydawnictwo: Salwator
La vera storia dell'inquisizione
83-60082-65-0
historia

Słowo “inkwizycja” wywołuje w zbiorowej wyobraźni okrutne, lecz niezbyt jasne sceny tortur i stosów, a mówienie o niej wywołuje ostrą polemikę typu oskarżycielskiego lub apologetycznego, która zbyt często zdaje się pomijać poważną i spokojną dyskusję. Książka przekazuje konieczną i obiektywną wiedzę, która pozwoli lepiej oświetlić i zrozumieć inkwizycję, celem dokonania historycznej oceny, wolnej od uprzedzeń.

źródło opisu: tył książki

źródło okładki: http://www.salwator.com/226,prawdziwa-historia-inkwizycji.html

Bożena | 2017-05-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 maja 2017

"Inkwizycja przez długie wieki swojego istnienia była najbardziej przejrzystą instytucją spośród jej współczesnych. Sędziowie inkwizycyjni mieli obowiązek sporządzać ze swoich posiedzeń protokoły, które redagował notariusz. Porównując efekty funkcjonowania inkwizycji ze współczesnymi jej sądami świeckimi zauważymy, że była ona o wiele bardziej łagodna i tolerancyjna, a księża, będący jej członkami, bardzo troszczyli się o zbawienie dusz... Także świat protestancki miał swoje inkwizycje, chociaż nie były to - jak u katolików - sądy zorganizowane."

mst7555 | 2017-05-04
Menijna | 2014-12-20