Techniki samorozwoju czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej

Okładka książki Techniki samorozwoju czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej Krzysztof Minge, Natalia Minge
Krzysztof MingeNatalia Minge Wydawnictwo: Edgard Seria: Samo Sedno nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Samo Sedno
Techniki samorozwoju
Edgard
2012-01-01
2012-01-01
psychologia

Okładka książki Jak wspierać rozwój dziecka Krzysztof Minge, Natalia Minge
Jak wspierać r... Krzysztof Minge, Na...
Okładka książki Cytrynowa bateria i inne eksperymenty Krzysztof Minge, Natalia Minge
Cytrynowa bate... Krzysztof Minge, Na...
Okładka książki Trening umysłu dla seniorów Krzysztof Minge, Natalia Minge
Trening umysłu... Krzysztof Minge, Na...
Okładka książki Jak uczyć się szybciej i skuteczniej Krzysztof Minge, Natalia Minge
Jak uczyć się ... Krzysztof Minge, Na...

Książka będąca wstępem do technik samorozwoju.Porusza ona wiele technik,które dzięki ciągłemu powtarzaniu jesteśmy zauważyć znaczące zmiany.Jest dobrym wstępem do tego typu ćwiczeń,ale uważam,że stara się poruszyć zbyt wiele w jednej publikacji.Mimo tego polecam tę książkę bo jest napisana w przyjemny sposób.Mamy nawiązania do życia co na pewno zmieni niektórych postępowanie.

(recenzja z: http://bibliotekamysli.blogspot.com/2013/06/przysiady-i-pompki-dla-mozgu-poznaj.html)

Przysiady i pompki dla mózgu. Poznaj techniki samorozwoju

W dobie mediów elektronicznych ciężko jest zapanować nad przepływającym przez palce czasem. Nie są to pseudo wynaturzenia domorosłego filozofa, ale niezaprzeczalny fakt. Ucząc się mamy ochotę "tylko na chwilę" zajrzeć na Facebooka, bo być może coś nas ominie. W rzeczywistości nie zauważamy, gdy jesteśmy kolejną godzinę "w plecy". Robiąc sobie przerwę w nauce włączamy telewizor. Dochodzi kolejna nieplanowana godzina spędzona na czymś, czego wcześniej nie zamierzaliśmy praktykować, a w konsekwencji rezygnujemy z wielu rzeczy, których mieliśmy się nauczyć, bo nie wyrobiliśmy z czasem. Przykre, ale prawdziwe. Ale czy cała wina leży po naszej stronie? Pewnie nie. Możemy jednak co nieco zmienić. Wystarczy trochę samozaparcia i chęci. Na samorozwój za późno nie jest chyba nigdy. Nie wychodząc z takiego założenia chciałem zajrzeć do książki Techniki samorozwoju dwójki psychologów: Natalii i Krzysztofa Minge.

Na lekturę wybrałem sobie z jednej strony dobry, a z z drugiej zły czas, bowiem zabrałem się za nią tuż po sesji. Po zdaniu wielu egzaminów nadeszły wakacje, czyli czas na znalezienie dla siebie odrobinę większej ilości czasu, niż podczas akademickich zajęć i prac związanych z kierunkiem studiów. Jednak wiele z zawartych w książce treści przydałoby się przed rozpoczęciem przygotowań do egzaminów. W środku bowiem ćwiczenia na koncentrację, rozluźnienie, poprawę pamięci, kreatywność, planowanie dnia nauki, uniknięcie pułapek związanych z rozproszeniem. Może dziwić tak duża ilość poruszanych tematów w obrębie niepozornej, bo zeszytowego formatu książki. W dodatku liczącej kilkadziesiąt stron ponad dwustu. Poradnik to taka mieszanka różnych tematów, pozbawiona jednak chaosu. Rozdziały czasem są bardzo krótkie, ale usystematyzowane, przejrzyste, poświęcone tym tematom, które w danej części muszą się znaleźć w konkretnym kontekście. Jest coś o technikach szybkiego czytania, znalazł się nawet sposób na przetrwanie nudnych wykładów, przyspieszenie tempa czytania, czy też rozwiązywania problemów i uczestniczenia w "burzy mózgów". Całości towarzyszą oczywiście ćwiczenia - ćwiczenia bardzo zróżnicowane. Niektóre wywołały na mojej twarzy uśmiech, ale nie dlatego, aby były słabe lub nieskuteczne. Mają sens, są dobre, ale mogą brzmieć trochę niepoważnie. Po przemyśleniu sprawy stwierdziłem, że w tym szaleństwie jednak jest jakaś metoda. Bo czy często cały sens nie leży w prostocie? Kojarzenie sobie cyfr z przedmiotami albo nauka trudnych słów (zarówno tych z języka polskiego, jak i obcego) na zasadzie skojarzeń, zbitek wyrazów, czy też wyobrażeń może wydawać się troszkę naiwna, ale nikt mi nie wmówi, że taki sposób jest nieskuteczny. Identycznie przyswajają wiedzę miliony ludzi, a więc metody jak najbardziej skuteczne i pomocne. Co więcej: sam zauważyłem, że wiele technik (czasem odrobinę zmodyfikowanych) wykorzystywałem w nauce, przy ćwiczeniu pamięci, koncentracji, technice usprawniania pracy mózgu, zanim poznałem tę książkę. Nawet przez chwilę się zastanowiłem nad tym, jak to możliwe. Odpowiedź była prosta: robiłem coś, ale nie zdawałem sobie z tego sprawy. Skąd mogłem wiedzieć, że mózg sam szukał najprostszych i najefektywniejszych dla siebie dróg aby zadbać o swoje "interesy". Wiele z tych metod pewnie wykorzystujemy nieświadomie, ale ich poznanie, posegregowanie, nazwanie umożliwi nam świadome zarządzanie nimi, skuteczniejsze wykorzystanie. To tak jak z obrazami impresjonistów: bez obycia ze sztuką mogą nam się podobać, będą oddziaływać na wyobraźnię, ale poznanie techniki, warsztatu twórcy, symboliki dzieła umożliwi pełniejsze wrażenia estetyczne, niż też przed zdobyciem wiedzy z zakresu sztuki.

Jeśli miałbym tę książkę podsumować krótko, powiedziałbym o niej, że to taki zbiór wszystkiego tego, co stanowi absolutną podstawę do efektywniejszej pracy naszego mózgu, a co za tym idzie: lepszego wykorzystania mechanizmów pamiętania, koncentracji, kojarzenia, czytania zarówno szybszego, jak i ze zrozumieniem. Samo przeczytanie jeszcze rewolucji nie uczyni, ale załączone ćwiczenia w pełni wystarczą, bowiem autorzy dając przykład zadania zachęcają do stworzenia samemu podobnych poleceń i wykonywania ich w wolnych chwilach. Tak jak piszą autorzy: nie ma wśród nad osób, które mają większe lub mniejsze predyspozycje, wszystko tak naprawdę zależy od nas, od naszego zaangażowania. Twórcy poradnika jasno zaznaczają, że praca, praca i jeszcze raz praca, i każdy z nas może wypracować idealną pamięć, czy też lepsze przyswajanie wiedzy. I ja autorom wierzę, bo są w tym przekonujący. Nie obiecują gruszek na wierzbie, ale realne efekty w zamian za odpowiednie zaangażowanie.

Przysiady i pompki dla mózgu. Poznaj techniki samorozwoju

Słowo „samorozwój” w ostatnich latach stało się wyjątkowo modne. Czasy, gdy edukacja kończyła się z otrzymaniem dyplomu ukończenia szkoły czy studiów już dawno za nami. Dziś wygrywa ten, kto stale pracuje nad swoimi umiejętnościami, poszerza wiedzę, dostosowuje się do zmieniających się potrzeb rynku. Nieustannie pędzimy do przodu, przerażeni ilością nowych informacji, jakie do nas docierają. Mogłoby się wydawać, że tylko najzdolniejsi są w stanie odnaleźć się w tej sytuacji. Prawda jest jednak taka, że nawet najbardziej inteligentna osoba niewiele zdziała, jeśli nie będzie potrafiła zapanować nad swoim potencjałem. "Techniki samorozwoju" to książka, która pozwoli czytelnikowi lepiej wykorzystać własne możliwości.

Poradnik został podzielony na pięć części:
- selekcjonowanie informacji i ustalanie priorytetów
- uwaga! skoncentruj się!
- czytaj szybko, lecz skutecznie
- 16 skutecznych technik uczenia się
- techniki i ćwiczenia wspierające kreatywność.

Każda z nich skupia się na zupełnie innym zagadnieniu, tak więc można czytać je w dowolnej kolejności. Niezależnie jednak od tego, jakich informacji poszukujemy, warto zaznajomić się z pierwszym rozdziałem. Znajdziemy w nim szereg porad, jak zredukować ilość czasu traconego na czynności mało pożyteczne. I tak przykładowo wyłączenie telefonu może wydawać się dość drastyczną metodą, jednak przeprowadzenie ćwiczeń z tego rozdziału uświadamia każdemu, jak duże przynosi korzyści. Jeszcze bardziej ciekawa wydała mi się część poświęcona selekcjonowaniu informacji. I tutaj nie zabrakło ćwiczeń, dzięku którym nauczymy się wyłuskiwać to, co najbardziej nas interesuje, lub jest dla konkretnego zagadnienia najistotniejsze.

Kolejne rozdziały zawierają szereg wskazówek i ćwiczeń, które pozwolą czytelnikowi udoskonalić umiejętności zapamiętywania nazwisk, szeregu liczb czy też szybkiego czytania. Metody opisywane przez autorów nie należą do szczególnie odkrywczych. Podejrzewam, że osoby które od dłuższego czasu interesują się technikami usprawniania nauki i czytania, większość z nich będzie już dobrze znana (mam tu na myśli choćby mapę myśli czy różne warianty metody haków). Niezależnie jednak od naszych dotychczasowych wiadomości, warto poświęcić więcej czasu na wykonanie kolejnych ćwiczeń. Moim zdaniem to właśnie ćwiczenia są najmocniejszą stroną poradnika. Właściwie nie ma tutaj rady, która nie zostałaby przetrenowana. Ćwiczenia są naprawdę różnorodne i bardzo dobrze opracowane. Osoby, które po raz pierwszy słyszą o pewnych technikach ucieszy fakt, że nawet do zadań bardziej abstrakcyjnych, które wymagają pewnej dozy kreatywności, dołączone zostały propozycje rozwiązań.

Całość została zaprezentowana w bardzo przejrzysty sposób. Wyraźnie zaznaczone przykłady, ćwiczenia, wskazówki, sprawiają, że praca z książką staje się prawdziwą przyjemnością.

Do "Technik samorozwoju" zapewne będę jeszcze bardzo często wracać. Bo choć większość technik była mi już dobrze znana, z przyjemnością wrócę do wielu ćwiczeń. Książkę polecam w szczególności osobom, które dopiero zaczynają usprawniać swoje umiejętności a także tym, którzy poszukują nowych, ciekawych ćwiczeń.

(http://alison-2.blogspot.com/2013/04/techniki-samorozwoju.html)

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Kolejna bardzo ciekawa pozycja wydawnictwa Samo Sedno. Myślę, że jako członkowie BGS powinniśmy się nią szczególnie zainteresować. W końcu samorozwój to nasz wspólny cel. A ta książka stanowi zbiór wszelkich potrzebnych technik. Znajdziemy w niej rady od map myśli, przez szybkie czytanie aż po mnemotechniki.

Pierwszy rozdział poświęcony jest organizacji pracy oraz jej zakłóceniom. Dowiemy się tutaj m.in. jak uporządkować nasze biurko oraz czy cisza rzeczywiście nam służy. Kolejny rozdział traktuje o mapach myśli. Jako że przeczytałem już wiele publikacji dotyczących tego tematu nie zagłębiałem się zbytnio w niego (choć oczywiście przeczytałem go uważnie). Na pewno wyjaśni nam jak tworzyć mapy myśli. Nie powie jednak, do czego można je wykorzystywać. A ten sposób notowania ma przecież tyle zastosowań! Rozumiem, że nie można zawrzeć wszystkich szczegółów w jednej publikacji. Po więcej odsyłam do "Mapy twoich myśli" T. Buzana.

Trzeci rozdział ściśle dotyczy samej nauki. Przeczytamy trochę o kawie, ogromnym znaczeniu snu dla samorozwoju i szczęśliwym długopisie, który naprawdę przynosi szczęście!

Kolejne działy dotyczą utrzymywania wysokiego poziomu motywacji (znajdziemy tutaj techniki pozwalające szybko ją zwiększyć) oraz szybkiego czytania. Nie będę zbyt wiele o nim pisać. Ostatnio zastanawiam się, czy szybkie czytanie w ogóle ma sens. Każdy niech przeczyta ten dział sam i oceni, czy przyniesie to efekty.

Czwarta część jest jedną z najciekawszych. Traktuje o mnemotechnikach. Aż 16 z nich zostało szczegółowo omówionych z podaniem przykładu, zastosowania i ćwiczeń pozwalających ją opanować. Oczywiście nie wszystkie mi się spodobały. Mam już jednak kilka ulubionych.

Ostatnia część poświęcona jest kreatywności. Autorzy najpierw rozprawiają się z mitem, że kreatywność to cecha wrodzona. Nic bardziej mylnego! Tak jak ćwiczymy nasze mięśnie, tak możemy zwiększyć nasze możliwości twórcze. W tym dziale jest najwięcej ćwiczeń, które nie tylko wyćwiczą tę umiejętność, ale także pozwolą spojrzeć nieco inaczej na wiele spraw.

Szata graficzna jak zwykle (w przypadku tego wydawnictwa) jest bardzo dobra. W książce zastosowano tylko jeden kolor - czarny. Nie ma żadnych rozpraszaczy. Dzięki temu możemy skupić się na tekście. Przed każdym rozdziałem znajdziemy krótką zapowiedź, a na końcu podsumowanie. Pozwala to szybko przypomnieć sobie zdobytą wiedzę nawet po długim czasie od przeczytania.

Myślę, że dla zarówno dla BGS (jak i każdej osoby zainteresowanej swoim rozwojem osobistym) "Techniki samorozwoju" to podstawowa pozycja, która powinna zajmować honorowe miejsce w domowej biblioteczce.

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

„Techniki samorozwoju, czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej” to poradnik dzięki któremu dowiesz się w jaki sposób poszerzyć pole widzenia, by szybciej czytać.

Książkę tę napisali Natalia oraz Krzysztof Minge, czyli psycholodzy z wieloletnim doświadczeniem. Mają poradnię Hipokampus, gdzie prowadzą m.in. warsztaty szybkiego czytania i twórczego myślenia. Napisali też poradnik „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka” oraz wiele artykułów na ten temat.

Poradnik dzieli się na pięć części:
- selekcjonowanie informacji i ustalanie priorytetów
- uwaga! skoncentruj się!
- czytaj szybko, lecz skutecznie
- 16 skutecznych technik uczenia się
- techniki i ćwiczenia wspierające kreatywność.

Po przejrzeniu już pierwszych stron, widać że książkę napisali doświadczeni psychologowie. W każdym rozdziale znajdziemy proste ćwiczenia, wypisane pogrubioną czcionką najważniejsze informacje oraz podsumowania. Poradnik jest przejrzysty i skierowany do każdej osoby, bez względu na wiek. Nie ma tutaj nudnych, długich wykładów na temat zapamiętywania, ale proste, zwięzłe informacje.

Jeżeli ktoś pragnie uczyć się szybciej, a nie stać go na kursy to ta książka będzie idealna. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Potrzeba tylko chęci i czasu. Rozdziały są ciekawe, możemy rozpocząć naukę od interesujących nas tematów. Można dzięki temu szybko poprawić swoje umiejętności i mniej czasu spędzić na wkuwaniu notatek szkolnych.

"Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie".

Czy wiesz, że wyniki pracy i nauki tylko w pewnym stopniu zależą od inteligencji? Osoba, która posiada ogromne możliwości, ale nie wie, jak z nich korzystać, będzie uzyskiwała znacznie gorsze rezultaty niż ktoś przeciętny. Sięgając po ten poradnik, zyskasz wiedzę na temat tego, jak stale rozwijać i w pełni wykorzystywać swój potencjał, aby zachować sprawność umysłową na długie lata.

Dzięki książce autorstwa doświadczonych psychologów dowiesz się, w jaki sposób koncentrować się lepiej i dzięki temu oszczędzać czas. Poznasz metody szybkiego czytania m.in. skanowanie slalomowe lub po przekątnej. Odkryjesz 16 skutecznych, przydatnych w życiu codziennym technik uczenia się, np. rymowanki liczbowe, rzymski pokój czy akronimy. Dowiesz się, do czego służą mapy myśli i jak je samodzielnie tworzyć. Poznasz techniki wspierające kreatywność, szczególnie przydatne, gdy poszukujesz twórczych rozwiązań problemów.

Zapamiętywanie wielu rzeczy i szybkie uczenie się to moja odwieczna zmora. Cały czas wymyślam nowe sposoby na to, żeby łatwiej przyswoić jakieś informacje, ale większość z tych rzeczy nie przynosi zbyt wielkiego rezultatu. Od dawna szukałam poradnika, który poleciłby mi, jak poradzić sobie z tymi problemami. I oto znalazłam "Techniki samorozwoju".

Książka podzielona jest na kilka działów tematycznych: w pierwszej części dowiemy się jak selekcjonować informacje i wyciągać z nich najważniejsze wątki. Następny rozdział poświęcony jest skoncentrowaniu się, a kolejny dotyczy szybkiego, lecz skutecznego, czytania. W ostatnich dwóch częściach znajdziemy 16 skutecznych technik uczenia się oraz ćwiczenia wspierające kreatywność. Sama nie wiem, który z tych działów najbardziej mi się spodobał. Wszystko mnie bardzo interesowało, więc gdy tylko dostałam tę książkę to zabrałam się do czytania jej i robienia zadań.

Przyznam, że metody, które zostały przedstawione w tej książce naprawdę się sprawdzają. Przetestowałam to na sobie i stwierdziłam, że dzięki tej publikacji nauczyłam się jak być skoncentrowanym i poprawiłam swoją kreatywność. Również w zapamiętywaniu poczyniłam pewne postępy. Teraz głównie skupiam się na pracowaniu nad szybkim i skutecznym czytaniem. Nie mam zbyt wiele czasu na czytanie książek, a wiadomo, że każdy chce przeczytać jak najwięcej, w jak najmniejszej ilości czasu.

Co ważne, w tym poradniku wszystkie metody, działania, sposoby i techniki są przedstawione w bardzo prosty i zrozumiały sposób. Nie ma tutaj mowy o jakimś naukowym języku, którego pewnie większość by nie rozumiała. Autorzy opisują wszystko w bardzo przejrzysty sposób i aż dziwimy się, że do tej pory nie udało się nam pomyśleć nad taką techniką - przecież to takie oczywiste.

Książka jest naprawdę świetnym poradnikiem. Bardzo mi pomogła w życiu. Dzięki niej jestem bardziej uporządkowana i nie zapominam już prawie o niczym. Nauczyłam się zapisywać ważne rzeczy w kalendarzu, żeby przypadkiem ich nie pominąć, ale także ustaliłam sobie mały harmonogram pracy na blogu. Poradnik jest naprawdę genialny. Uwielbiam wszelkiego rodzaju książki dotyczące samodoskonalenia się, dlatego ta publikacja zajmuje u mnie szczególne miejsce i z pewnością będę jeszcze wielokrotnie do niej wracać. Jeśli macie problemy z zapamiętywaniem, organizacją, kreatywnością lub inną rzeczą, która jest ukazana w tej książce - to śmiało sięgnijcie po tę pozycję, bo naprawdę warto. Gwarantuję, że będziecie zadowoleni i dzięki temu poradnikowi zmieni się Wasze życie.

Książce "Techniki samorozwoju" poświęciłam znacznie więcej czasu i uwagi niż innym, recenzowanym przeze mnie pozycjom. Dlaczego? Ponieważ postanowiłam naprawdę skorzystać z zawartych w niej porad i wprowadzić je w swoje życie. Nie mam problemów z nauką, ale przyznaję - czasami mam ogromny problem z organizacją czasu czy sposobu/przebiegu nauki. Liczyłam, że ten poradnik mi pomoże. Czytając tą recenzję dowiecie się, czy tak się stało.

Lektura poradnika "Techniki samorozwoju" ma pokazać nam różne metody nauki i zapamiętywania, tworzenia notatek, pomóc w organizacji czasu, zwiększyć naszą koncentrację, a co za tym idzie efektywność każdego podejmowanego na co dzień działania.
Książka jest podzielona na działy tematyczne - dział o selekcjonowaniu informacji, o koncentracji, szybkim czytaniu, technikach uczenia się oraz o ćwiczeniach rozwijających kreatywność.
Co najważniejsze dla mnie w tego typu pozycjach - nie została ona absolutnie napisana w sposób nudny. Pozycja jest ciekawa, napisana w sposób przystępny i kreatywny - jest wzbogacona o wiele ćwiczeń i ciekawostek. Ciekawostki często pomagają lepiej zapamiętać to, co przeczytaliśmy w danym podrozdziale, lub wyjaśniają pewne istotne kwestie. Niektóre z ćwiczeń możemy wykonać szybko - w trakcie czytania danego podrozdziału. Innym musimy poświęcić więcej czasu, wiele z nich jest rozłożona w czasie - część robimy dziś, część jutro, itp. Warto ich nie omijać, a sumiennie wykonać. Są one naprawdę pomocne we wdrażaniu nowo poznanych porad w swoje życie.
Kolejną zaletą książki jest jej ogromna praktyczność. Wiadomo, że nie zapamiętamy wszystkich informacji od razu, na pewno nie zaczniemy stosować wszystkich technik naraz. Możemy spokojnie w każdej chwili wrócić do danego, interesującego nas działu czy podrozdziału i zastosować się do porad lub wykonać ćwiczenia.

Osobiście książka (wraz z zawartymi w niej ćwiczeniami) zdziałała dużo dobrego w moim życiu. Nie tylko zmotywowała mnie do lepszej organizacji i zmian w codziennym postępowaniu - ot choćby takim jak notowanie w kalendarzu czy odpowiedzialne planowanie zakupów czy pracy z blogiem - ale także nauczyłam się efektywniejszego wykorzystywania czasu, tworzenia map myśli, zauważyłam poprawę koncentracji i fakt, że niegdyś męczące i nudzące czynności wykonuję z większym zapałem.

Książkę polecam uczniom liceów, studentom i wszystkim ludziom, którzy chcą nauczyć się efektywnego zarządzania swoją pracą lub nauką, swoimi planami czy nawet swoim hobby! Poradnik ten jest prawdziwą skarbnicą praktycznej wiedzy, która odpowiednio wykorzystana przyczyni się nie tylko do zaoszczędzenia tak ważnego w naszym życiu czasu, ale i podniesienia naszej satysfakcji z dobrze przepracowanego każdego dnia.
[http://waniliowe-czytadla.blogspot.com]

Świetna książka psychologów, którzy serwują czytelnikom dawkę wiedzy o działaniu naszego mózgu i ćwiczeń pozwalających usprawnić jego pracę, dojść do tego, jakie metody dla naszego umysłu są najlepsze. W końcu dowiedziałam się, dlaczego tak naprawdę nie należy urządzać sobie maratonów nauki, czemu nie powinniśmy kuć po nocach, kawa nie do końca sprzyja koncentracji, a także - dlaczego stwierdzenie, iż telewizja ogłupia zawiera dużo prawdy. Dowiedziałam się, co mogę zrobić, żeby selekcjonować ogrom informacji, jaki codziennie do mnie dociera, jak się lepiej koncentrować, jak puścić wodze fantazji i znaleźć kreatywne rozwiązanie problemu. Niezłą gratką było też wytłumaczenie takich metod zapamiętywania jak rzymski pokój czy łańcuchowa. Warto zajrzeć :)

Samorozwój brzmi dumnie. Któż z nas nie chciałby, przy użyciu jedynie własnej woli, iść do przodu, rozszerzać swoje możliwości i horyzonty? Chyba nie ma takiej osoby. Sięgnęłam po poradnik "Techniki samorozwoju" polskiego duetu psychologów, Natalii oraz Krzysztofa Minge, żeby zapoznać się z tematyką. I jak to często zdarza się w przypadku serii Samo Sedno, odkrywanie informacji zawartych w poradniku mnie pochłonęło.

"Techniki samorozwoju" zawierają wiele wskazówek, które mogą uczynić z naszych codziennych czynności zajęcia bardziej efektywne. Te, które przydadzą mi się najbardziej z racji statusu studenta dotyczą uczenia się. Nie miałam pojęcia, jak wiele czynników zewnętrznych ma wpływ na zdobywanie wiedzy! W pamięci najbardziej utkwiła mi wskazówka dotycząca zmieniania miejsc nauki, żeby mózg "pochłaniał" jak najwięcej bodźców. Lekturę poleciłabym tej też "drugiej stronie", czyli nauczycielom. Autorzy zaznajamiają czytelnika z informacjami dotyczącymi skupiania uwagi słuchacza przy procesie uczenia się, co z pewnością może się przydać osobom zajmującym się tym zawodowo. Dociekliwi praktycy znajdą w poradniku testy i ćwiczenia, które są świetnym sposobem na uświadomienie nas.

Bardzo duża część "Technik samorozwoju" została poświęcona szybkiemu czytaniu, marzeniu wielu, wielu osób. Wszystko zostało opisane tak zrozumiałym językiem, że każdy po przeczytaniu książki jest w stanie przyśpieszyć swoje tempo obcowania z tekstem. "Techniki samorozwoju" są kolejnym wartościowym poradnikiem, którego lektura niesie za sobą długą listę korzyści. Nie znajdziecie tu potoku słów i nadmiaru, forma "Technik samorozwoju" jest przemyślanym działaniem, które zaowocowało tym, że dobrze się je czyta.Polecam!

[Recenzja pochodzi z bloga http://www.moje-wysypisko.blogspot.com]

Kto z nas nie chciałby posiadać zdolności szybkiego uczenia się? Pomyślcie tylko. Ile czasu można by zaoszczędzić i spożytkować na rozrywkę, relaks czy hobby. Naukę macie już dawno za sobą. Nic nie szkodzi. Wciąż istnieje szansa na to, by codzienne obowiązki wypełniać tak, by w ciągu dnia wygospodarować jeszcze chwilę dla siebie. Poradnik, który za chwilę pokrótce omówię z pewnością wam w tym pomoże.

Autorami publikacji zatytułowanej „Techniki samorozwoju czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej” są Natalia i Krzysztof Minge. Państwo Minge posiadają wieloletnie doświadczenie z zakresu psychologii, prowadzą warsztaty szybkiego czytania, twórczego myślenia oraz doskonalące umiejętność koncentracji. Swoją wiedzę opartą na licznych artykułach i poradnikach psychologicznych oraz co niezwykle istotne na własnych doświadczeniach postanowili spisać i stworzyć - już teraz mogę zdradzić - kapitalny poradnik, w którym zarówno osoby uczące się jak i pracujące znajdą wskazówki dotyczące lepszej organizacji czasu.

Jako lektor języka angielskiego książkę tę uważam za świetną, z przyjemnością polecałabym ją nie tylko osobom wyżej wymienionym, ale także osobom pragnącym poznać tajniki metodyki. Fakt. Część informacji zamieszczonych w książce poznałam już na studiach, początkowo stosowałam je jako studentka, później z powodzeniem wprowadzałam na zajęciach prowadzonych przez mnie.

Zacznijmy jednak od początku. Niech będzie nim oprawa poradnika oraz rozkład. Już na pierwszy rzut oka patrząc na okładkę dowiadujemy się najistotniejszych rzeczy, o których piszą autorzy. Kreatywne myślenie, mnemotechniki, mapy myśli, szybkie czytanie, umiejętność koncentracji. Dodatkowo, opis z tyłu okładki brzmi niezwykle zachęcająco, a notka o autorach przekonuje, że poradnik powstał dzięki doświadczonym psychologom. Wszystko na plus. Już dawno nie trzymałam w rękach tak dobrze posegregowanych informacji, tak zręcznie przedstawionych technik, tak ciekawych ćwiczeń doskonalących opisywane umiejętności. Kolejnym niewątpliwym walorem jest wyszczególnienie najważniejszych elementów w danym rozdziale. Pogrubiona czcionka, ramki, i konkluzja ujęta w wygodnym akapicie „Zapamiętaj”, a pod koniec rozdziału podsumowanie informacji w formie wypunktowania. Przejrzyście i czytelnie – tak jak lubię.

Każdy z nas posiada swoje miejsce pracy, z reguły jest nim biurko i to od niego należy zacząć przygotowania. Biurko musi być odpowiednio uporządkowane, zbędne przedmioty rozpraszające uwagę nie powinny się na nim znajdować, a inne należy ułożyć tak, by najłatwiej nam było się skoncentrować. W poradniku autorzy zwracają właśnie uwagę na miejsce pracy, a następnie na to w jaki sposób możemy wspomóc pamięć. Służą temu tzw. mapy myśli, dzięki którym nie tylko zapamiętamy łatwiej i szybciej, ale także odpowiednio pogrupujemy określone dane. W poradniku znajdziemy oczywiście wskazówki związane z organizacją nauki, dowiemy się jaki wpływ na zapamiętywanie ma sen, przeczytamy o tym czy kawa pomaga w nauce i do czego tak naprawdę służą powtórki. Ponadto, zgodzimy się z autorami, że motywacja odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka.

Przeczytamy także o możliwościach udoskonalenia umiejętności koncentracji. Jednym z ćwiczeń proponowanych przez autorów jest koncentracja na punkcie. Polega ono na skoncentrowaniu się na czarnej kropce. Po chwili mózg zacznie wytwarzać wokół niej złudzenia. Jest to prawidłowa reakcja. Ćwiczenie przygotowuje oczy do dalszej pracy.

Poznamy techniki szybkiego czytania i uczenia się. Co więcej, dzięki zawartym w książce ćwiczeniom będziemy mogli sprawdzić, a także udoskonalić te umiejętności. W poradniku nie zabraknie także części poświęconej zapamiętywaniu. Autorzy przedstawią kilkanaście technik, które można stosować by polepszyć tę umiejętność. Czy wybierzemy metodę łańcuchową, metodę pierwszych liter, skojarzenia, akronimy bądź metodę haków będzie zależało wyłącznie od nas. Wykonując systematyczne ćwiczenia zawarte w poradniku na pewno uzyskamy zadowalające rezultaty. A na koniec dowiemy się jak pobudzić naszą kreatywność.

"Myślenie kreatywne polega na umiejętności zejścia z utartego, oczywistego szlaku i pójścia własną ścieżką."

Bardzo dobra organizacja materiału, posegregowanie informacji i przedstawienie ich w sposób wyrazisty i zrozumiały to wielki walor tego poradnika. Nie ma mowy o chaosie, nieprzemyślanej formie czy zbędnych informacjach. Ciekawy temat, sprawdzone techniki doskonalące pamięć, koncentrację, uczenie się, czytanie i kreatywność. Fantastyczne ćwiczenia wspomagające ulepszanie wyżej wspomnianych umiejętności. To główne elementy poradnika Natalii i Krzysztofa Minge „Techniki samorozwoju”, który mocno polecam wszystkim osobom pragnącym się rozwijać.

• Rozwój osobisty
  • Jak się uczyć

Dodaj cytat z książki Techniki samorozwoju czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej