Artykuły
Literackie duety kryminalne: co dwie głowy do rozwiązania sprawy, to nie jednaAnna Sierant3Artykuły
Yuval Noah Harari ostrzega przed AI: Potencjalny koniec historii ludzkościKonrad Wrzesiński18Artykuły
Pride Month – książki, których nie możesz przegapićLubimyCzytać23Artykuły
Zburzony spokójchybarecenzent0
Robert M. Pirsig

- Pisze książki: literatura piękna, biografia, autobiografia, pamiętnik, filozofia, etyka
- Urodzony: 06.09.1928
- Zmarły: 24.04.2017
Robert Maynard Pirsig (ur. 6 września 1928 r. w Minneapolis) - amerykański pisarz i filozof. Sławę zdobył publikując książkę Zen i sztuka oporządzania motocykla (wyd. 1974 r., wyd. polskie Rebis 1994).
Książka, jeden z największych bestsellerów wszech czasów w swoim gatunku, opowiadając historię motocyklowej podróży narratora, jego syna i pary przyjaciół przez północne Stany Zjednoczone, mówi o wolności w życiu człowieka, o tym co zmienić w nas samych i otaczającym nas świecie.
- 337 przeczytało książki autora
- 753 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Prawdziwy uniwersytet nie ma żadnej lokalizacji. Nie posiada żadnej własności, nie wypłaca pensji i nie pobiera żadnych opłat ani nie otrzymuje świadczeń materialnych. Prawdziwy uniwersytet jest stanem umysłu. Jest wielką spuścizną myśli racjonalnej przekazywanej nam przez stulecia, a spuścizna ta nie wiąże się z żadnym szczególnym miejscem. Jest stanem umysłu utrzymywanym przez stulecia przez grupę ludzi noszących tradycyjne tytuły profesorskie, ale nawet te tytuły nie należą do prawdziwego uniwersytetu. Jest on bowiem ni mniej, ni więcej tylko samą kontynuacją istnienia rozumu. s. 140.
Prawdziwy uniwersytet nie ma żadnej lokalizacji. Nie posiada żadnej własności, nie wypłaca pensji i nie pobiera żadnych opłat ani nie otrzym...
Rozwiń ZwińZdrowie psychiczne nie jest prawdą. Zdrowie psychiczne to konformizm wobec oczekiwań społecznych. W konformizmie czasami zawiera się prawda czasami nie.
Zdrowie psychiczne nie jest prawdą. Zdrowie psychiczne to konformizm wobec oczekiwań społecznych. W konformizmie czasami zawiera się prawda ...
Rozwiń ZwińJeżeli uznamy całość ludzkiej wiedzy za jedną potężną budowlę o strukturze hierarchicznej, to wyżyny myśli ludzkiej sytuują się na samym jej szczycie, na poziomie najbardziej ogólnym i abstrakcyjnym. Niewielu ludzi tam dociera - pobyt na tych wysokościach nie przynosi wymiernych korzyści. Jednak podobnie jak wysokie góry świata fizycznego obszar ten cechuje surowe piękno, które wielu ludziom kompensuje trudy wędrówki. Przebywając na wyżynach umysłu, trzeba się przyzwyczaić do rozrzedzonego powietrza niepewności i bezmiaru pytań i odpowiedzi. Przestrzenie, które otwierają się przed myślą, są tak olbrzymie, iż trudno je ogarnąć, więc umysł ma obawy, że się zagubi i już nigdy nie odnajdzie drogi.
Jeżeli uznamy całość ludzkiej wiedzy za jedną potężną budowlę o strukturze hierarchicznej, to wyżyny myśli ludzkiej sytuują się na samym jej...
Rozwiń ZwińArtykuły

Artykuły
