The Gifts of Imperfection: Let Go of Who You Think You're Supposed to Be and Embrace Who You Are
978-83-7278-667-8
rozwój osobisty, psychologia
poradniki
einsatz

To poradnik psychologiczny dla wszystkich tych, którzy mają problemy z perfekcjonizmem, a wskutek tego z zaniżoną samooceną. Aby wyzwolić się z kręgu fałszywych przekonań, że zawsze musimy być idealni i nie możemy popełniać błędów, autorka proponuje, by zaakceptować swoje braki i przywary jako część ludzkiej natury. Wtedy to przekonamy się, jakimi darami obdarzy nas niedoskonałość — odwagą, by pewniej i bez lęku podejmować ważne decyzje, współczuciem, by traktować lepiej siebie i innych, a także silniejszymi więzami z bliskimi, dzięki zrozumieniu, że każdy może się mylić. Niedoskonałość sprawi jednak przede wszystkim, że zaczniemy żyć autentycznie — pełni radości i satysfakcji z tego, kim jesteśmy, i z tego, co nam się przytrafia.

Doktor Brené Brown jest badaczką, nauczycielem akademickim i autorką wielu książek. Pracuje na wydziale społecznym Uniwersytetu w Houston, gdzie przez ostatnich dziesięć lat badała zagadnienia związane z życiem autentycznym, stawiając pytania typu: jak autentycznie, całym sercem zaangażować się w nasze życie? Jak dbać o odwagę, współczucie, więzi z innymi, których potrzebujemy, a także pogodzić się z naszymi niedoskonałościami i uznać, że jesteśmy wystarczająco dobrzy i warci miłości, przynależności i radości.

źródło opisu: Media Rodzina, 2012

źródło okładki: http://www.mediarodzina.com.pl/index.html

katecz | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Książkę przeczytałam bardzo szybko, bo bardzo mnie wciagnęła. Ksiązka wg mnie jest wręcz "napakowana" prawdami, teoriami, pomysłami...i trochę zajmie czasu, nim czytelnik sie przez to wszystko przegryzie, przemysli to. Stąd pewno wynika metlik zaraz po przeczytaniu.
Autorka daje aż 10 wskazówek jak żyć autentycznie i wyjaśnia, co nam w tym przeszkadza. Każda wskazówka to oddzielny, rozbudowany rozdział: np. 1) Dbajmy o prawdziwość; 2) Rozwijajmy współczucie dla siebie samych; 3) Rozwijajmy odporność duchową; 4) Dbajmy o wdzięczność i radość; 5) Korzystajmy z intuicji; 6) Wykorzystujmy naszą kreatywność..itd.) Znajdziemy tu rozwiniecie tematu, jak również różne startegie.

Na pewno będę wracać do "Darów..." nieraz. Wiele akapitów, które podkreśliłam, chciałabym dokładnie przemyśleć. Na pewno nie ze wszystkim sie zgadzam, ale znalazłam tu też wiele cennych wskazówek. Wiele inspracji do dalszych poszukiwań.

Jak napisała Brene Brown "Wszystkie znaczące zmiany w życiu odbywają...

Z_błyskiem_w_oku | 2013-09-29
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: lipiec 2013

Autorka poruszających wystąpień na Ted.com o wrażliwości i wstydzie napisała ważną książkę. Padają w niej słowa, o których raczej rzadko rozmawiamy na co dzień: odwaga, współczucie i więź. Słowa o tym, że trzeba się odsłonić, żeby być w pełni kochanym i akceptowanym. Przełamać wstyd. Że w byciu autentycznym pomaga przyjęcie tego, że jesteśmy godni miłości właśnie teraz, tacy jacy jesteśmy. Słucham jej wystąpień co jakiś czas i za każdym razem trafia do mnie coś innego. Podobnie jest z książką. Dziś jest to fragment o zagłuszaniu uczuć - nie da się ich zagłuszać selektywnie, jeśli pozbywamy się prawa do przeżywania radości czy smutku w pełni, (np. nie odezwiemy się do obcej osoby, żeby jej powiedzieć że ma piękną sukienkę, bo to przecież wstyd) pozbawiamy się jakiejś części nas samych. I inni też coś wtedy tracą. Odwaga ("courage") pochodzi od serca ("coeur"). Bycie odważnym to bycie w kontakcie ze swoimi uczuciami.

Eda | 2017-10-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 23 października 2017

Tematy poruszone w książce są ciekawe. Jeśli zastanawiacie się ,czy sięgnąć po książkę, to pewnie znacie Brene z wystąpień na konferencji Ted lub innych tego rodzaju spotkaniach. I o ile te "wykłady" bardzo lubię, o tyle książkę napisaną w podobnym stylu gawędziarskim nie wiem jak ocenić. Czegoś mi w niej zabrakło. Przeczytam ją jeszcze raz, żeby coś z niej wyciągnąć, bo jak na razie niewiele mi w głowie po niej zostało. A szkoda, bo to, o czym pisze jest warte zastanowienia i przemyślenia.

książek: 2002
natalia | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Trochę mi za mało, chciałabym lepiej poznać wstyd, odwagę, i zagłębić się bardziej w dary niedoskonałości. Trochę miałam też zawyżone oczekiwania, bo mnóstwo dobrego się o Brene nasłuchałam. Niemniej, mój egzemplarz „Darów” jest pozakreślany i pozaznaczany zakladkami indeksującymi, sporo z niego zaczerpnęłam, a dzięki autorce odrobinę przedefiniowałam swój cel, jakim jest droga do wolności.

Genialna książka o tym jak być w życiu Autentycznym. Porusza wiele aspektów związanych z codziennymi bitwami, które czasami prowadzimy sami ze sobą. Pierwsza książka, którą mam ochotę przeczytać po raz drugi.

Kasia | 2017-04-23

„Jak przestać przejmować się tym, kim powinniśmy być, i zaakceptować to, kim jesteśmy”? – jeśli zadajecie sobie to pytanie, warto sięgnąć po książkę Dary niedoskonałości. Znajdziecie tam rozważania o autentycznym życiu. Konia z rzędem temu, komu łatwo i bezboleśnie przy-chodzi autentyczne życie. Ciekawe może być spojrzenie na odwagę z nowej perspektywy. A współczucie wobec siebie znacie? Nie litość, nie użalanie się nad sobą, ale pełną empatii po-stawę do siebie samego, dzięki której można się podnieść i iść dalej. Kto nie zna, niech pozna. Ulga gwarantowana. Piszę dość zdawkowo, bo nie chcę referować tutaj książki, a do niej zachęcić. Mam nadzieję, że te moje „pół-zdanka” są zrozumiałe ;)

Dodam jeszcze tyle, tak krótko i na temat. Dary niedoskonałości to doskonała lektura dla osób zmagających się z perfekcjonizmem, który odbiera radość życia, zadowolenie z siebie i szanse na dobre relacje z innymi. O tym wszystkim przeczytacie w książce Brene Brown. A może nawet...

Edyta Zając | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Wspaniała książka, która jest lekturą obowiązkową dla każdej osoby, która pragnie się rozwijać, zmieniać i osiągać swoje cele. Mnóstwo wiedzy, która jest podana w wyjątkowo przystępny sposób. Jeśli dodamy do tego wszystkiego wskazówki i inspiracje do własnych zmian, powstaje lektura doskonała.

"Pełne radości życie składa się z radosnych chwil nizanych z wdzięcznością na nitkę codzienności przez zaufanie, wdzięczność, inspirację oraz wiarę."

Maciek | 2018-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Dary niedoskonałości to pierwsza książka Brene Brown, którą przeczytałem.
Spodziewałem się czegoś zupełnie innego (znacznie lepszego), bo temat jest bardzo obszerny i interesujący, natomiast książka zwyczajnie słaba.
Autorka wielokrotnie odwołuje się w niej do swojego życia - prywatnego i zawodowego. Dla niej lekiem na perfekcjonizm i akceptację własnej niedoskonałości jest m.in. medytacja i modlitwa, która pomaga jej w zasadzie we wszystkim. Osobiście nic do tego nie mam, ale jak na znawcę tematu, psychologa, doktora nauk humanistycznych tytułowe zagadnienia przedstawione bardzo płytko i tendencyjnie. Książka napisana bez jakiegokolwiek pomysłu, wygląda jak nieskładny zlepek myśli - napisana ot tak, żeby coś napisać.
Nie wiem jakim cudem ta publikacja ma tak wysoką ocenę - ja żałuję zakupu, czasu na lekturę i absolutnie odradzam każdemu.

Olka | 2014-02-27

Wykłady obejrzane na TEDzie zachęciły mnie do przeczytania tej książki i zdecydowanie nie żałuję. Jest bardzo budująca i pouczająca. Szczerze polecam tą jakże radosną lekturę!

Ediza | 2017-05-14

Niezwykle inspirująca książka. O tym jak być Autentycznym w dzisiejszym świecie. Autorka uprzedza, że wybór Autentyczności wymaga sporej odwagi. Na podstawie wielu wywiadów z ludźmi prowadzącymi Autentyczne życie autorka podaje 10 wskazówek do Autentyczności. Jest m.in. o intuicji, wierze, kreatywności, zabawie, ciszy, radości, wdzięczności. Z przyjemnością powrócę do tej lektury jeszcze nie raz. Dodam jeszcze, ze urzekła mnie okładka tej książki.