Dary niedoskonałości. Jak przestać się przejmować tym, kim powinniśmy być, i zaakceptować to, kim jesteśmy

Tłumaczenie: Krzysztof Puławski
Wydawnictwo: Media Rodzina
The Gifts of Imperfection: Let Go of Who You Think You're Supposed to Be and Embrace Who You Are
978-83-7278-667-8
rozwój osobisty, psychologia
poradniki
einsatz

To poradnik psychologiczny dla wszystkich tych, którzy mają problemy z perfekcjonizmem, a wskutek tego z zaniżoną samooceną. Aby wyzwolić się z kręgu fałszywych przekonań, że zawsze musimy być idealni i nie możemy popełniać błędów, autorka proponuje, by zaakceptować swoje braki i przywary jako część ludzkiej natury. Wtedy to przekonamy się, jakimi darami obdarzy nas niedoskonałość — odwagą, by pewniej i bez lęku podejmować ważne decyzje, współczuciem, by traktować lepiej siebie i innych, a także silniejszymi więzami z bliskimi, dzięki zrozumieniu, że każdy może się mylić. Niedoskonałość sprawi jednak przede wszystkim, że zaczniemy żyć autentycznie — pełni radości i satysfakcji z tego, kim jesteśmy, i z tego, co nam się przytrafia.

Doktor Brené Brown jest badaczką, nauczycielem akademickim i autorką wielu książek. Pracuje na wydziale społecznym Uniwersytetu w Houston, gdzie przez ostatnich dziesięć lat badała zagadnienia związane z życiem autentycznym, stawiając pytania typu: jak autentycznie, całym sercem zaangażować się w nasze życie? Jak dbać o odwagę, współczucie, więzi z innymi, których potrzebujemy, a także pogodzić się z naszymi niedoskonałościami i uznać, że jesteśmy wystarczająco dobrzy i warci miłości, przynależności i radości.

źródło opisu: Media Rodzina, 2012

źródło okładki: http://www.mediarodzina.com.pl/index.html

Z_błyskiem_w_oku | 2013-09-29
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: lipiec 2013

Autorka poruszających wystąpień na Ted.com o wrażliwości i wstydzie napisała ważną książkę. Padają w niej słowa, o których raczej rzadko rozmawiamy na co dzień: odwaga, współczucie i więź. Słowa o tym, że trzeba się odsłonić, żeby być w pełni kochanym i akceptowanym. Przełamać wstyd. Że w byciu autentycznym pomaga przyjęcie tego, że jesteśmy godni miłości właśnie teraz, tacy jacy jesteśmy. Słucham jej wystąpień co jakiś czas i za każdym razem trafia do mnie coś innego. Podobnie jest z książką. Dziś jest to fragment o zagłuszaniu uczuć - nie da się ich zagłuszać selektywnie, jeśli pozbywamy się prawa do przeżywania radości czy smutku w pełni, (np. nie odezwiemy się do obcej osoby, żeby jej powiedzieć że ma piękną sukienkę, bo to przecież wstyd) pozbawiamy się jakiejś części nas samych. I inni też coś wtedy tracą. Odwaga ("courage") pochodzi od serca ("coeur"). Bycie odważnym to bycie w kontakcie ze swoimi uczuciami.

katecz | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Książkę przeczytałam bardzo szybko, bo bardzo mnie wciagnęła. Ksiązka wg mnie jest wręcz "napakowana" prawdami, teoriami, pomysłami...i trochę zajmie czasu, nim czytelnik sie przez to wszystko przegryzie, przemysli to. Stąd pewno wynika metlik zaraz po przeczytaniu.
Autorka daje aż 10 wskazówek jak żyć autentycznie i wyjaśnia, co nam w tym przeszkadza. Każda wskazówka to oddzielny, rozbudowany rozdział: np. 1) Dbajmy o prawdziwość; 2) Rozwijajmy współczucie dla siebie samych; 3) Rozwijajmy odporność duchową; 4) Dbajmy o wdzięczność i radość; 5) Korzystajmy z intuicji; 6) Wykorzystujmy naszą kreatywność..itd.) Znajdziemy tu rozwiniecie tematu, jak również różne startegie.

Na pewno będę wracać do "Darów..." nieraz. Wiele akapitów, które podkreśliłam, chciałabym dokładnie przemyśleć. Na pewno nie ze wszystkim sie zgadzam, ale znalazłam tu też wiele cennych wskazówek. Wiele inspracji do dalszych poszukiwań.

Jak napisała Brene Brown "Wszystkie znaczące zmiany w życiu odbywają...

Genialna książka o tym jak być w życiu Autentycznym. Porusza wiele aspektów związanych z codziennymi bitwami, które czasami prowadzimy sami ze sobą. Pierwsza książka, którą mam ochotę przeczytać po raz drugi.

Kasia | 2017-04-23

„Jak przestać przejmować się tym, kim powinniśmy być, i zaakceptować to, kim jesteśmy”? – jeśli zadajecie sobie to pytanie, warto sięgnąć po książkę Dary niedoskonałości. Znajdziecie tam rozważania o autentycznym życiu. Konia z rzędem temu, komu łatwo i bezboleśnie przy-chodzi autentyczne życie. Ciekawe może być spojrzenie na odwagę z nowej perspektywy. A współczucie wobec siebie znacie? Nie litość, nie użalanie się nad sobą, ale pełną empatii po-stawę do siebie samego, dzięki której można się podnieść i iść dalej. Kto nie zna, niech pozna. Ulga gwarantowana. Piszę dość zdawkowo, bo nie chcę referować tutaj książki, a do niej zachęcić. Mam nadzieję, że te moje „pół-zdanka” są zrozumiałe ;)

Dodam jeszcze tyle, tak krótko i na temat. Dary niedoskonałości to doskonała lektura dla osób zmagających się z perfekcjonizmem, który odbiera radość życia, zadowolenie z siebie i szanse na dobre relacje z innymi. O tym wszystkim przeczytacie w książce Brene Brown. A może nawet...

Edyta Zając | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Wspaniała książka, która jest lekturą obowiązkową dla każdej osoby, która pragnie się rozwijać, zmieniać i osiągać swoje cele. Mnóstwo wiedzy, która jest podana w wyjątkowo przystępny sposób. Jeśli dodamy do tego wszystkiego wskazówki i inspiracje do własnych zmian, powstaje lektura doskonała.

"Pełne radości życie składa się z radosnych chwil nizanych z wdzięcznością na nitkę codzienności przez zaufanie, wdzięczność, inspirację oraz wiarę."

Olka | 2014-02-27

Wykłady obejrzane na TEDzie zachęciły mnie do przeczytania tej książki i zdecydowanie nie żałuję. Jest bardzo budująca i pouczająca. Szczerze polecam tą jakże radosną lekturę!

Ediza | 2017-05-14

Niezwykle inspirująca książka. O tym jak być Autentycznym w dzisiejszym świecie. Autorka uprzedza, że wybór Autentyczności wymaga sporej odwagi. Na podstawie wielu wywiadów z ludźmi prowadzącymi Autentyczne życie autorka podaje 10 wskazówek do Autentyczności. Jest m.in. o intuicji, wierze, kreatywności, zabawie, ciszy, radości, wdzięczności. Z przyjemnością powrócę do tej lektury jeszcze nie raz. Dodam jeszcze, ze urzekła mnie okładka tej książki.

Narrandil | 2013-12-05
Przeczytana: listopad 2013

mam wrażenie że autorka ma bardzo mądre rzeczy do przekazania ale wszystko napisane zostało dość ogólnikowo i chaotycznie i przez to nie bardzo do mnie przemawia

masel | 2015-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2015

Książka jakoś bardzo mnie nie zachwyciła. Posiada wiele różnych ciekawych spostrzeżeń na temat autentyczności, jednak jak czytam ją to mam wrażenie, że autorka trochę się mota w tym co pisze. Ogólnie wyciągnąłem z niej parę fajnych strategii co do tego jak odejść od perfekcjonizm. Książka nie wciągnęła mnie jakoś szczególnie, ale polecam ją do poznania praw życia autentycznego.

annolo | 2017-05-29