Lonesome Traveler

Lonesome Traveler
978-0802130747
angielski
Marta

In his first frankly autobiographical work, Jack Kerouac tells the exhilarating story fo the years when he was writing th books that captivated and infuriated the public, restless years of wandering during which he worked as a railway brakeman in California, a steward on a tramp steamer, and a fire lookout on the crest of Desolation Peak in the Cascde Mountains.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

„Lonesome Traveller” to moja trzecia książka Jacka Kerouaca. Powoli zaczynają działać mechanizmy typowe dla dłuższego obcowania z twórczością pewnego człowieka: lepsze zrozumienie treści przy jednoczesnym bardziej rutynowym odbiorze kolejnej pozycji. Dlatego ten zbiór autobiograficznych szkiców (czy Kerouac napisał kiedykolwiek coś, co nie było oparte na jego własnym życiu?) wywołał częściowo sprzeczne uczucia. Z jednej strony poczułem się lekko znudzony kolejnymi odsłonami „przygód” amerykańskiego trampa, które poznałem już wcześniej. Z drugiej strony „Lonesome Traveller” to bardzo ciekawe uzupełnienie dotychczasowej twórczości autora, umożliwiające szybkie zapoznanie się z pisarstwem Kerouaca. A zatem bardzo dobra pozycja dla czytelników, którzy pragnęliby poznać tego autora bez wertowania kilkuset stron takich powieści jak np. „W drodze”.

Osiem opowiadań zabrało mnie ponownie w podróż u boku literackiego przywódcy beatników. Wyraźnie widać, że Kerouac pracował nad stylem,...