W podobnym mieście

Seria: Proza Iberoamerykańska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
La ciudad semejante
gosszka

Lisandro Otero, ceniony pisarz kubański średniego pokolenia, znany jest polskim czytelnikom dzięki powieści "Sytuacja", będącej pierwszą częścią planowanej trylogii historycznej. Prezentowana obecnie część druga, "W podobnym mieście", stanowi jej tematyczną kontynuację. Stosując metodę fabularnej retrospekcji, autor przedstawia dzieje Kuby ze szczególnym uwzględnieniem kubańskiej świadomości narodowej. Głównie jednak interesują go polityczne i społeczne przeobrażenia końca lat pięćdziesiątych i etap, w którym ogólnonarodowe powstanie zdołało obalić rządy Batisty, lecz jeszcze nie zdążyło przekształcić się w rewolucję typu socjalistycznego.

Bohater powieści Lisandra Otero, Luis Dascal, jest typowym przedstawicielem warstw średnich, który usiłuje uwolnić się od klasycznie drobnomieszczańskiej potrzeby uległości wobec skorumpowanej władzy, fetyszów reklamy i rekwizytów sloganowo pojętego sukcesu społecznego. Dopomaga mu w tym konkretna sytuacja polityczna, a przede wszystkim środowisko: dyskutujący i działający przyjaciele.

Kolejna powieść Lisandra Otero to literacko-psychologiczna wizja rewolucji kubańskiej, widzianej przez pryzmat losów jednostki i losów narodu. I dzięki temu może przybliżyć polskim czytelnikom to jakże istotne wydarzenie z najnowszych dziejów Ameryki Łacińskiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1979

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl/