Niezniszczalni. Dziewczyna za kierownicą

2012-01-01
2012-01-01
978-83-7722-450-2
Pasje Zamiłowania Miłość Strach

Słabizna niestety. Opowiadanko, które nadaje się na bloga, a nie na książkę. Pomysł nie do końca przemyślany, nie wnosi nic nowego, a niezgodności ganiają się szybciej niż bohaterowie.

Uważam, że pomysł Karoliny Wilczyńskiej na tą książkę, był świetny, ale według mnie nie wykorzystała go. Książkę uważam za "dobrą". Nie zachwyciła mnie - miała zbyt "przeciętny" język. Przeczytałam ją dosyć szybko, zaledwie w 1 dzień. Wybór należy do Was...

Panna, a dokładniej siedemnastoletnia chłopczyca, Kayla Reed. Jej motto życiowe brzmi „Zasady są po to żeby je łamać”. Zgadzacie się z nią?
Otóż jej hobby jest inne niż wszystkich dziewczyn. Ona uwielbia siedzieć za kierownicą samochodu! Wiąże się to z nielegalnymi wyścigami, oczywiście.

Kayla żyje prawie normalnie. Ma przyjaciółkę Megan, i na pieńku z dyrektorem liceum do którego uczęszcza. Rozwód rodziców zmienił ją doszczętnie. Od zawsze wolała spodnie od spódnic. Alice (jej mama) i Megan to się nie podobało…

Podczas jednego z wyścigów, Max wysłaniec Złych, próbuje zabić Kaylę, przecinając jej przewód hamulcowy. Prawie mu się udaje. Na jej szczęście i nieszczęście w jednym, Max zadzwonił po policję. Dzięki temu udaje się jej uniknąć śmierci. To jest to dobre, a złe jest to że policja, odbiera jej prawo jazdy, a szkoła ją wyrzuca. Alice postanawia wysłać ją do Vancouver, do Kanady, gdzie mieszka jej ojciec Mike wraz ze swoją narzeczoną Vannesą. Lecz zanim wyjedzie, Megan i Alice zabierają ją do spa. Zmienia swój styl. Obcina włosy i farbuje je na czarno.

Na lotnisku mając nadzieję że jej ojca tam nie będzie, niestety czeka na nią. Jadą razem do jego ogromnego domu, w którym zmieściłaby się piątka rodzin. Alice nie poinformowała Kayli o Vannesie, co było niemiłą niespodzianką. Miesiąc później Kayla poznaje w liceum nowych przyjaciół, Angelę, Monik, Chrisa i Marka.

Książka ta opowiada o prawdziwej przyjaźni, miłości itp. Słowa są idealne dla nastolatków. No bo w końcu napisała to cudna Karolina! Jest młodą, znakomitą pisarką, więc pisała to słownictwem typowym dla nastolatków. Podziwiam ją za zapał i serce jakie w tej książce się znajdują. Idealnie dobrane słowa i rozpisane emocje. Tego mi brakowało!! Łatwo to zrozumieć, oprócz marek samochodów. Znalazł się moment gdzie było wypisane cztery marki samochodów, i pomyślałam : „Książka super, tylko fajnie było by wiedzieć, jak ten model wygląda itp.”
Praktycznie wszystkie recenzję które dotychczas znajdowały się na tym blogu dostawały ocenę 10/10, ale ta książka zdecydowanie na to zasługuje!!

10/10

„Zasady są po to, żeby je łamać!”

Karolina Wilczyńska to młoda, zaledwie siedemnastoletnia dziewczyna, urodziła się dokładnie 8 maja 1996 roku, mieszka pod Wrocławiem. Uwielbia pisać i tańczyć, ma niesamowicie bujną wyobraźnię, czego odzwierciedleniem jest ta właśnie powieści. To debiut, moim zdaniem całkiem udany. Zaskoczyła mnie ta książka, spodziewałam się jakiejś prostej historyjki o miłości młodej, wchodzącej w życie kobiety, która lubi szybkie samochody. A jednak możemy tu znaleźć coś więcej...

Początkowo bohaterka mieszka ze swoją matką, chociaż relacji panującej między nimi daleko jest do doskonałości. Córka na pewno nie należy do grzecznych i spokojnych, poukładanych panienek, a i matka nie za bardzo wie, jak sobie z nią poradzić, jak do niej dotrzeć, jak z nią rozmawiać.

Rodzice Kayli rozwiedli się, gdy była małą, ośmioletnią dziewczynką, a jeżeli stosunki między nią a matką nie były udane, to z ojcem nie łączyło ją już nic. Miał swoje własne życie, o córce nie wiedział zbyt wiele. Przynajmniej do czasu wypadku, wtedy bowiem matka postanwiła, że Kayla wyprowadzi się do niego, może dzięki temu córka wreszcie stanie się odpowiedzialna?

W tej książce ciągle coś się dzieje, mamy wrażenie, że sami jesteśmy w tych szybkich samochodach, że to jazda bez trzymanki, a my jesteśmy w centrum wydarzeń. Czy Kayla da sobie radę w nowym środowisku, czy przestanie się ścigać, a może się zakocha i odnajdzie swoje przeznaczenie? Warto zapoznać się z tym tytułem, chociaż największą frajdę z przeczytania tej opowieści będą mieli zapewne młodsi czytelnicy, ci, którzy dopiero szukają swojej drogi, wchodzą w dorosłość. To może być dla nich świetna zabawa, oni najlepiej poczują się w takich klimatach, odnajdą w tej historii.

Książka zaciekawiła mnie ze względu na nadprzyrodzone zdolności dziewczyny, powstaje wiele powieści o tej tematyce, więc byłam ciekawa także i tej powieści. Z autorką nigdy wcześniej się nie zetknęłam, więc tym bardziej czułam się zainteresowana. ,,Niezniszczalni. Dziewczyna za kierownicą” to debiut Karoliny Wilczyńskiej. Czy jednak warto było dać mu szansę? Przekonajcie się sami!

Kayla nie była taką dziewczyną jakich wiele. Mieszkała tylko z matką, nie zachowywała się tak, jak inne dziewczyny w jej wieku. Od dawna uwielbiała szybkie jazdy samochodem, nie lubiła się stroić, choć opiekunce bardzo na tym zależało. Na potajemnych zawodach samochodowych odnosiła wiele zwycięstw. Podczas jednego z nich uległa jednak wypadkowi. Matka postanowiła odesłać ją do ojca, z którym nie widziała się już wiele lat. Gdy życie zaczęło jej się układać na nowo poznała Chrisa, który skrywał jakąś tajemnicę. Ona sama zaczęła u siebie zauważać nadprzyrodzone zdolności. Jak miały potoczyć się losy tej dwójki?

Książka spodobała mi się już od pierwszych stron i pomimo tego, że jest to debiut autorki dość szybko wciągnęłam się w lekturę. Powieść nie jest zbyt gruba, mimo wszystko przeczytałam ją dość szybko i z wielką przyjemnością. Napisana jest w sposób prosty, pojawiały się także zaskakujące zwroty akcji, zabawne momenty. Wszystko, czego spodziewałam się po tej pozycji, zostało spełnione.

Podczas czytania trzeba zwrócić uwagę, że to bardzo udany debiut. Dawno nie czytałam tak ciekawej sensacji. Nie żałuję, że sięgnęłam po tą pozycję. W przyszłości chętnie zapoznałabym się także z innymi pozycjami autorki!

,,Niezniszczalni. Dziewczyna za kierownicą” to doskonała pozycja dla miłośników tego gatunku, naprawdę gorąco polecam każdemu z nas.

Moja ocena : 8/10

„Niezniszczalni. Dziewczyna za kierownica” jest to debiut młodej pisarki Karoliny Wilczynskiej. Książka miała możliwość ukazania się dzięki wydawnictwu Novae Res.

Główną bohaterką książki jest Kayla Reed, siedemnastoletnia dziewczyna mieszkająca z matką w Phoenix. Kayla jest miłośniczką szybkich samochodów oraz ścigania się tak, więc często bierze udział w nielegalnych wyścigach samochodów, co sprowadza na nią dużo kłopotów. Wszystkie wybryki dziewczyny uchodzą jej płazem, do czasu kiedy pewnego dnia podczas wyścigów samochód dziewczyny zostaje rozbity i ona sama ulega wypadkowi. To wydarzenie sprawia, że matko dziewczyny chwyta się ostatniej deski ratunku- wysyła córkę do Kanady, do jej ojca z którym dziewczyna nie widziała się od lat. Zbuntowana nastolatka na początku nie zgadza się, jest wściekła lecz po upływie czasu dziewczyna dostrzega plusy życia w vancouver. Kayla poznaje nowych ludzi, aklimatyzuje się, zbliża się do ojca. Jedną z osób na którą Kayla zwróciła uwagę jest Chris, młody, przystojny miłośnik wyścigów i samochodów. Młodzi zbliżają się do siebie, lecz dziewczyna nie wie jaką tajemnice skrywa chłopak. Wszystko układało by się idealni gdyby nie to, że dziewczyna zaczyna zauważać u siebie zdolności paranormalne którą budzą w niej strach. Tajemnica wychodzi na jaw, życie dziewczyn zmienia się, nikt nie jest tym kim by się wydawał. Kim jest Kayla? Jaką tajemnicę skrywa uroczy Chris? I kto tak naprawdę jest niezniszczalny ?

Przyznam się, że sięgając po książkę pierwsze co zrobiłam to zapoznałam się z krótką informacją na temat autorki. Jest nią Karolina Wilczyńska, młoda szesnastoletnia dziewczyna. Podziwiam tak młode osoby które umieją ubrać swoje myśli w słowa i przelewać je na papier.
Narracja w powieści jest pierwszoosobowa, wszystkie wydarzenia w powieści obserwujemy z perspektywy naszej głównej bohaterki. Język powieści jest lekki dzięki czemu książkę czyta się niezwykle szybko. Niestety dla mnie ten język był zbyt lekki, momentami czułam się tak jak gdybym czytała opowiadanie na blogu, a nie książkę. Taka forma po prostu mi nie odpowiadała, ale mam wrażenie, że do wszystkich młodszych czytelników i nastolatków język powieści będzie idealny i odpowiedni. Główna bohaterka również nie przypadła mi do gustu, dziewczyna wydaje się być rozpieszczona i rozpuszczona, świat w którym żyje wydaje się kręcić tylko i włącznie wokół niej. Zresztą wszyscy znajomi dziewczyny i środowisko w którym przebywa nastawione jest wyłącznie na bogactwo, dobre i drogie samochody oraz ubrania. Czytając miałam wrażenie, że głównym priorytetem bohaterów jest po prostu dobrze się zabawić i nieźle ubrać. Męczyło mnie czytanie opisów ubrań które bohaterka na siebie zakłada, zakupów na których Kayla mogła pozwolić sobie dosłownie na wszystkie nawet na suknie ślubną która miała założyć tylko na bal szkolny. Nie jestem pasjonatką szybkich samochodów tak więc ciężko było mi zrozumieć fascynację bohaterów. Miłość Chrisa i naszej bohaterki wydaje mi się przerysowana i nieprawdopodobna, ale opisy ich wspólnych wyjść i spotkań były emocjonujące i czytał się je bardzo dobrze. Ich sprzeczki, kłótnie i dyskusję są dużym plusem powieści. Zdolności paranormalne Kayli są ciekawym aspektem książki, ale ich potencjał nie został do końca wykorzystany, w książce pojawia się tylko opisów sytuacji w której Kayla obserwuję zmiany jakie w niej zachodzą.
Jako całość mogę stwierdzić, że książka skierowana jest raczej dla nastolatków i młodych czytelników. Ich na pewno zachwycą wyścigi samochodów, bezgraniczna miłość dwójki młodych osób oraz szczypta paranormalnych wydarzeń. Starszy czytelnik lubiący dobre powieści sensacyjne może się troszkę zawieść, ale na pewno znajdzie też coś dla siebie. Jak na książkę napisaną przez szesnastolatkę powieść jest dynamiczna i pełna akcji, a dzięki paranormalnym aspektom książka zyskuję smaku. Mogę stwierdzić, że jest to całkiem udany debiut. Książkę polecam wszystkim tym którzy chcą się przenieść w świat szybkich samochodów, niebezpiecznych wydarzeń i tajemnicy która może zmienić wszystko.

Po prostu świetna książka.

Po prostu świetna książka.

• Chcę przeczytać S. BG
  • Polscy autorzy ^^
  • Wypożyczone z biblioteki
  • Muszę przeczytać w najbliższych latach
  • Samodzielne
  • Młodzieżowe