Urojenie

Wydawnictwo: Dreams
978-83-63579-12-8
brenda95

Podczas mroźnej sylwestrowej nocy dochodzi do brutalnego morderstwa. Młoda kobieta ginie od ciosu nożem. Koszmar zatacza coraz szersze kręgi. Pogoń za nieuchwytnym zabójcą staje się obsesją rzeszowskiego śledczego.
Czy morderca jest rzeczywiście mordercą, a ofiara ofiarą? Gdzie kończy się prawda, a gdzie zaczyna urojenie?
Najnowszy thriller, autora Snów, pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji.

źródło opisu: http://www.dreamswydawnictwo.pl

źródło okładki: http://www.dreamswydawnictwo.pl

awiola | 2014-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

"Miota się tylko między snem a jawą, między pewnością a urojeniem".

Skonstruowanie fabuły, której misternie uknuta intryga ma za zadanie kompletnie ogłuszyć czytelnika, to wyzwanie wymagające dużych pokładów umiejętności i dobrego warsztatu pisarskiego. Niewątpliwie zadania takiego podjął się Janusz Koryl, autor wychwalanej przeze mnie "Ceremonii". Niewątpliwie również ocena wykonania tego zadania zależy od kilku czynników, między innymi od stopnia wyrobienia czytelniczego poszczególnych grup odbiorców.

Janusz Koryl to prozaik i poeta, mieszkający od 1978 r. w Rzeszowie. Autor jest absolwentem filologii polskiej i z racji swojego wykształcenia przez dekadę pracował jako polonista w jednym z rzeszowskich liceów. W swojej pracy zawodowej wykonywał również zawód dziennikarza, był autorem programów w lokalnym oddziale Telewizji Polskiej, oraz pisał recenzje do ogólnopolskich pism literackich. Na chwilę obecną pracuje jako urzędnik w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

31...

Marta | 2013-01-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Janusz Koryl urodził się w 1962 r. w Rzeszowie. Ukończył studia polonistyczne. Pisze poezję, prozę, reportaże. W 2011 r. jego powieść „Sny” zdobyła tytuł Książki Roku. O tym wszystkim dowiedziałam się z okładki. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym autorze, ponieważ jestem ignorantką i zupełnie nie wierzę we współczesną literaturę polską. Za to pokładam wiarę i nadzieję w Wydawnictwie Dreams, które przecież specjalizuje się w beletrystyce z najwyższej półki. Dlatego też najnowsza książka Janusza Koryla „Urojenie” od razu zyskała u mnie duży kredyt zaufania. Ale do rzeczy…
Akcja powieści zaczyna się szybko i bez zbędnego wstępu. Sylwester 2011. Kilka minut przed północą. Na rzeszowskim rynku trwa w najlepsze zabawa, jakich wiele na rynkach polskich miast.
W tłumie wesołych, rozkrzyczanych, tańczących i lekko wstawionych ludzi stoi mężczyzna w szarym kapeluszu i szarym płaszczu. Jego obojętna twarz nie zdradza żadnych emocji. Mężczyzna wolnym krokiem opuszcza rynek i swe kroki kieruje...

Roland | 2013-05-20
Przeczytana: 20 maja 2013

Intrygująca a zarazem świetna książka rodzimego autora. Mateusz Garlicki policjant rzeszowskiej policji próbuje rozwikłać sprawę zabójcy, który po dobrowolnym zgłoszeniu się na komendę, znika w nie wyjaśnionych okolicznościach. Sprawa zaczyna zataczać coraz szersze kręgi,a pojawiające się poszlaki , które początkowo nic ze sobą nie łączy, tworzą dochodzenie prawie niemożliwym do rozwikłania. Finał tej historii jest bardziej zaskakujący niż można byłoby sobie pomyśleć.
Płynny i plastyczny język, trudy rozwikłania zagadki, a jednocześnie wartka akcja sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. Finał książki przypomina w pewnym stopniu koncepcję zakończenia znanego filmu.Jakie to zakończenie i film? Cóż odpowiedź kryje się w książce:)
Pozytywnie jestem zaskoczony naszym rodzimym autorem, więc czekam na kolejne książki jego autorstwa.

Ela | 2013-07-14
Przeczytana: 08 lipca 2013

Duże rozczarowanie. Fabuła wtórna, mocno inspirowana popularnym (wspaniałym z resztą) filmem, przewidywalna prawie od pierwszych stron, niekonsekwencje w akcji. Czytając miałam wątpliwości czy książka skierowana jest do dorosłego czytelnika czy do "młodszej młodzieży". Nie lubię być w ten sposób traktowana przez autora. Jedyną zaletą książki jest to, że szybko się ją czyta więc strata czasu jest znikoma...

Irena | 2013-02-07
Przeczytana: 02 lutego 2013

Prawda czy urojenie?

„Sytuacja była paranoidalna. Morderca nie był wcale mordercą, a ofiara nie była ofiarą.”*

Bywają momenty, w których rzeczywistość przerasta człowieka i aby od niej uciec stwarza sobie swój przebieg wydarzeń. Robi to tak dokładnie, że urojenie, któremu ulega wygląda jak rzeczywistość. Osoba jest na tyle przekonana o rzeczywistości tego co się dzieje, iż będzie wstanie przekonać osoby trzecie do swojej racji. Gdzie jednak zaczyna się i kończy granica między prawdą, a tym co wytworzył umysł?

W czasie trwania sylwestrowej nocy kilka minut przed północą w tłumie rozbawionych mieszkańców miasta pojawia się dziwny człowiek. Ubrany w płaszcz i kapelusz, którego już się nie spotyka. Stał jakby cała wrzawa wokoło gonie obchodziła, poważny, zamyślony i jakby nie obecny. Po chwili skierował swoje kroki ku posterunkowi policji, i może nie było by w tym nic dziwnego gdyby w ręce nie ściskał zakrwawionego noża. Gdy dociera na policje ze spokojem obwieścił, że trzeba go...

Jola | 2016-02-03
Przeczytana: luty 2016

Jeśli zacznie się ją czytać to nie ma mowy by jej od razu nie skończyć!
Mamy tutaj wszystko to co dobry kryminał mieć powinien. Szybką, wartką akcję, świetnie skrojoną fabułę, zaskakujące zakończenie.
Do pochłonięcia w jeden wieczór ;-)

Adrian F | 2015-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2015

Jednowątkowa powieść, niezbyt przepadam za tego typu literaturą, ale ta pozycja akurat bardzo mnie wciągnęła. Całość da się skończyć w około półtorej godziny, dodatkowym atutem przynajmniej dla mnie jest miejsce, gdzie rozgrywa się akcja powieści. Rzeszów to miasto z którym byłem związany przez zdecydowaną większość mojego życia, dlatego z przyjemnością czytało mi się opisy przygód bohaterów w znanych mi miejscach. Zbyt wielu zwrotów akcji niestety nie można się spodziewać po "Urojeniu", jak napisałem na początku historia ma jeden wątek i wszystko sprowadza się do policjanta, który z uporem maniaka chce rozwikłać zagadkę, pomimo że w pewnym momencie staje się jasne, że jest to niemożliwe i nie ma sensu. W dodatku zagadką samego autora jest sprawa, dlaczego policjanci wierzą w personalia gościa, który zabił, mimo że nie przedstawił im na to żadnego dowodu. Tak czy inaczej, pomimo wielu niedoróbek, książkę czyta się szybko i przyjemnie. Nie jest to najlepszy na świecie kryminał, ale...

Aleksandra_B | 2013-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2013

31 grudnia 2011 roku. Sylwester. Na rzeszowskim rynku panuje szampańska zabawa, ludzie przygotowują się do pożegnania starego roku i przywitania nowego, który może wnieść wiele w ich życie.
Pomiędzy tymi wszystkimi roześmianymi, rozbawionymi istotami jest jednak ktoś, kto nawet nie ma zamiaru upić łyka szampana i rozkoszować się krokiem w lepszą przyszłość. Stoi w tłumie ludzi, ubrany w długi popielaty płaszcz, a na głowie ma szary pilśniowy kapelusz.
W końcu jednak oddala się stamtąd i trafia na rzeszowski posterunek, gdzie wyciąga dobrze skrywany zakrwawiony nóż i przyznaje się do dokonanego morderstwa pewnej damy. Mężczyzna zostaje przesłuchany, a po chwili zakuty w kajdanki ląduje w celi. Później jednak okazuje się, że go tam nie ma, a kamery z monitoringu nie uchwyciły niczego, gdyż jak na złość przestały działać. Funkcjonariuszom zostaje jednak zabezpieczony nóż, a także dane, które podał im morderca.
I tu zaczyna się zabawa.
Czy morderca jest rzeczywiście mordercą, a...

p_paulaaa | 2013-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2013

Bardzo dobra książka! Cały czas trzyma czytelnika w napięciu, zakończenie zaskakujące i nieprzewidywalne. Polecam!

Agnieszka | 2013-01-27
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Rzeszów – stolica Podkarpacia. Miasto prężnie rozwijające się, choć może trochę niedoceniane przez resztę regionów Polski. Jednak niemal każdy, kto choćby raz zawitał do Rzeszowa, chce znów do niego powrócić. To właśnie Rzeszów stanowi miejsce akcji najnowszej powieści Janusza Koryla pod tytułem Urojenie. Jak widać tytuł książki dość tajemniczy, nasuwający rozmaite skojarzenia. Samo słowo „urojenie” kojarzy się przede wszystkim z czymś, czego tak naprawdę nie ma. Jest to zjawisko powstające jedynie w umyśle człowieka, w które ów człowiek usilnie wierzy, będąc przekonanym, że ma do czynienia z rzeczywistością. Ba, jest nawet w stanie wmawiać innym, że to, czego doświadcza jest autentyczne i oni również powinni w to wierzyć. Tylko czasami jest tak, że inni także dostrzegają to, co wytwarza umysł osoby, która rzekomo cierpi na owe urojenia. Czy wtedy też mamy do czynienia z psychiką, która płata nam figle? A może to, co widzimy dzieje się naprawdę?

Na tego rodzaju pytania z pewnością...