Strzelcy. Inwazja na Hiszpanię, 1809

Okładka książki Strzelcy. Inwazja na Hiszpanię, 1809 Bernard Cornwell
Okładka książki Strzelcy. Inwazja na Hiszpanię, 1809
Bernard Cornwell Wydawnictwo: Erica Cykl: Kampanie Richarda Sharpe'a (tom 6) powieść historyczna
powieść historyczna
Kampanie Richarda Sharpe'a (tom 6)
Sharpe’s Rifles: Richard Sharpe and the French Invasion of Galicia, January, 1809
Erica
2012-10-25
2012-10-25
2011-01-01
978-83-62329-61-8
Joanna Jankowska
Strzelcy Hiszpania Sharpe Anglia

Sharpe partyzant

Akcja powieści "Strzelcy" dzieje się w 1809 roku. Oparta jest na wydarzeniach mających miejsce podczas okupacji Hiszpanii przez wojska napoleońskie. Autor opierając się na faktach i dosypując dużą garść swojej wyobraźni, opisuje walki o Santiago de Compostela.
Francuska kawaleria zaatakowała tyły wycofującej się armii angielskiej i rozgromiła trzy kompanie, z których około pięćdziesięciu osób zostało odciętych w górach. Porucznik Sharpe był najstarszy stopniem, ale nie miał posłuchu wśród żołnierzy. Doszło do walki o władzę. Z opresji wybawił Sharpe'a major Bias Vivara, który dowodził hiszpańska elitarną jednostką. Vivara próbował dowieźć do Santiago de Compostela tajemniczy kufer.
Sharpe musi tym razem walczyć nie tylko z wrogiem, ale również ze swoimi ludźmi, musi zdobyć ich szacunek i zaufanie.
Jak zwykle akcja jest bardzo wartka. Polecam!

Co większość z nas,wie o inwazji Napoleona na Hiszpanię ?
Ja mało,no chyba.Że sięgnę po WIKI.
Ale,tym razem poszerzyłem swą wiedzę,czytać bardzo dobrą książkę.Pana Cornwella.
Napisał,ją na zlecenie.I bardzo dobrze,że to zrobił.Bo szanowni czytelnicy i szanowne czytelniczki.To,co przeczytałem.Jest naprawdę super.
Na pewno,ta sroga zima.
Raczej nie kojarzy się z Hiszpanią,prawda ?
Sharpe.Tu naprawdę daję pokaz,tego co potrafi.
I walczy z Francuzami i romansuję,z pewną senioritą.
Na szczęście,ten wątek miłosny nie przebija się zbyt.
Pozostaje mi,tylko życzyć dobrej lektury.
Bo warto.

Co większość z nas,wie o inwazji Napoleona na Hiszpanię ?
Ja mało,no chyba.Że sięgnę po WIKI.
Na pewno,ta sroga zima.
Raczej nie kojarzy się z...

Zima 1809 roku. Armia brytyjska wycofuje się z Hiszpanii. Ich celem jest port w La Corunii, gdzie oczekuje na nich angielska flota. Niestety nie wszystkim jest dane tam dotrzeć. Oddział porucznika Sharpe'a zostaje otoczony i rozbity przez francuską jazdę. Giną wszyscy oficerowie. Ci, którym udaje się ujść z pogromu, uciekają w góry. Dowództwo nad tą zbieraniną obejmuje jedyny ocalały oficer, porucznik Richard Sharpe. Wbrew całemu oddziałowi, który chce kontynuować marsz na północ w kierunku portu w La Corunii, postanawia maszerować na południe, do angielskiego garnizonu w Lizbonie. Strzelcy nie zamierzają słuchać rozkazów oficera, który w przeszłości był jednym z nich. Wszczynają bunt, na czele którego stoi szeregowy Patrick Harper. Stawiają oni ultimatum porucznikowi- albo idzie z nimi na północ, albo kontynuje swój marsz na południe sam. Gdy atmosfera jest już bardzo napieta i strzelcy postanawiają wyeliminować porucznika, nieoczekiwanie zjawia się pomoc w postaci hiszpańskiego majora Biasa Vivara i jego kazadorów. Proponują oni anglikom wspólny marsz do Santiago de Compostela. Eskortują oni pewną skrzynię, której zawartość jest tajemnicą. Po piętach cały czas będą im deptać francuscy dragoni dowodzeni przez tajemniczego pułkownika. Czy dotrą bezpiecznie do celu? Czy porucznik Sharpe zyska szacunek swoich ludzi? Co jest w tajemniczej skrzyni, którą major Vivar wiezie ze sobą?
Kilka godzin spędzonych nad "Strzelcami" mija bardzo szybko. Wartka akcja, liczne sceny bitewne i bohaterowie z krwi i kości sprawiają, że książkę pochłania się momentalnie. Dużo zamieszania wprowadza postać Patricka Harpera. Dzielny żołnierz a do tego irlandzki patriota i zagorzały katolik. Jest urodzonym dowódcą i choć tylko szeregowcem, ma duży posłuch wśród strzelców. Czy stworzą z Richardem zgrany duet? Zachęcam do lektury ponieważ jest to naprawdę kawał dobrego czytania.

Po angielsku, w oryginale była świetna. Nie podpowiem, czy w przekładzie też jest równie dobra. Fabuła na pewno.

• Powieść historyczna
  • Historyczne