Wiking. Dziecko Odyna

Tłumaczenie: Agnieszka Kalus
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wiking". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Anakonda
Odinn's Child
zajeckicajec

W 1001 roku Thorgils Leiffson, będący dzieckiem Leifa Szczęściarza i Thorgunny, dopływa do brzegów Grenlandii, gdzie wychowuje go młoda Gudrid. Thorgils to bohater odznaczający się bystrością i umiejętnością dostosowania do okoliczności. Po swojej matce odziedziczył zdolność jasnowidzenia. Jego mentorzy uczą go starych obyczajów i ostrzegają przed nadejściem Białego Chrysta na ziemie „Starych Bogów.” Sterowany żądzą przygód oraz zamiłowaniem do wędrówek typowych dla ulubionego boga, Odyna, Thorgils wyrusza w świat niewyobrażalnych niebezpieczeństw i odkryć.

źródło opisu: Wydawnictwo Anakonda

źródło okładki: Wydawnictwo Anakonda

Iris | 2019-10-14
Przeczytana: 20 września 2019

Nikt, kto lubi historie o wikingach, nie może przejść obojętnie obok tej książki - i okładki! Zapowiada ona wciągającą historię młodego wikinga podróżnika, odrobinę magii i bogów nordyckich, oraz całe mnóstwo niesamowitych przygód. Okładka nie kłamie. "Wiking. Dziecko Odyna" to rozbudowana i wciągająca historia podróży Thorgilsa, wzbogacona o klimatyczne tło średniowiecznej Europy oraz dzikiej Winlandii.
Historia Thorgilsa Leiffsona rozpoczyna się od niesamowitej historii jego matki, tajemniczej Thorgunny. Kobieta ta przybyła nie wiadomo skąd, mimo swojego wieku i braku urody uwiodła młodego Leifa Szczęściarza, a na koniec umarła w niewyjaśnionych okolicznościach. Już za życia uznawana była za czarownicę i budziła lęk. Thorgils nie znał matki, ponieważ ta, jako malutkie dziecko, odesłała go do jego ojca. Chłopiec odziedziczył jednak po matce zdolność do przewidywania przyszłości. Był to...

Michał | 2019-07-23
Przeczytana: luty 2016

Szkoda, że kolejne tomy nie są dostępne po polsku.

Marcin | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018

Totalnie nie w moim klimacie. Narracja sprawia, że ciężko się wczuć w klimat a historia jest ciekawa bo poznajemy życie człowieka który zaczął je jako wiking a zakończył jako mnich.
Pomimo ciekawej historii sposób jej przekazywania jest przynajmniej dla mnie ciężka w odbiorze.
Dostajemy tu typowy pamiętnik z minimalną ilością dialogów i dużą ilością opisów nie tylko przyrody ale także odczuć i przemyśleń bohatera.
Plus za tematykę i dokładny opis realiów. Minus za sposób opisu.

Sverrir | 2015-09-21
Przeczytana: 11 lipca 2015

Dobry klimat, bardzo obrazowa.

OkiemMK | 2014-12-12

Tim Severin – pisarz i podróżnik, który swoją przygodę z powieściami beletrystycznymi rozpoczął w 2005 roku – cyklem Wiking, który opisuje fikcyjne wydarzenia oparte na sagach islandzkich, jednak Thorgils [główny bohater cyklu] syn Leifa Szczęściarza i Thorgunny jest postacią autentyczną. Jego historia rozpoczyna się w okolicach 1001 roku. Dziecko Odyna to pamiętnik opisujący jego życie [i historie podróży jakie odbył] – wzbogacony o mitologię islandzką, nordycką oraz celtycką. Wraz z bohaterem poznamy Islandię, Grenlandię, Irlandię i Winlandię – widziane jego oczyma.

„Nigdy nie widziałem tak zielonego kraju. Wszędzie pąki zmieniały się w liście”s.298

Mitologie nordyckie oraz celtyckie zawsze mnie fascynowały. Ubolewałam, iż tak mało poświęca się im uwagi na lekcjach polskiego. Dziecko Odyna to druga powieść przygodowa, osadzona w tym świecie, którą miałam okazje czytać. Saga Zaprzysiężeni – Roberta Low jest świetną pozycją,...

mojorisin | 2014-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2013

niestety nudy straszne, traktuję tą pozycję raczej jako wstęp do dalszych przygód głównego bohatera, jeżeli ktoś sięgnie po tą książkę z nastawieniem na krwawe przygody młodego wikinga strasznie się zdziwi, jest to ukazanie życia i przygód młodego człowieka który tuła się po świecie by poznać swoja historię, taka ot to przygodowa powiastka :)

Viconia | 2014-03-06
Przeczytana: 23 lutego 2014

Straszny mam z tą książką problem. Bo z jednej strony to naprawdę niesamowita i pełna przygód historia człowieka, który wiódł niesamowite życie. Ale z drugiej strony czasami strasznie ciężko było mi się wczuć w ową historię. Ciągle miałam wrażenie, że jestem gdzieś obok, a nie w centrum wydarzeń. Może to tylko kwestia narracji, ale czasem naprawdę brakowało mi tego wrażenia, że oto przeniosłam się w świat powieści i obserwuję wszystko „na żywo”. Wiecie jak to jest z bujną wyobraźnią moli książkowych.

Ale może zacznę od początku. „Dziecko Odyna” to historia Thorgilsa Leiffsona, syna Leifa Szczęściarza. Jako dziecko zostaje on wysłany przez matkę na Grenlandię do ojca. Ani ojciec, ani jego rodzina nie są zbyt szczęśliwi z tego powodu, ale pozwalają się chłopakowi plątać gdzieś obok. Jednak w dużym stopniu za jego wychowanie odpowiedzialna jest młoda Gudrid, którą chłopak po jakimś czasie traktuje jak rodzoną matkę.
W ciężkich czasach przyszło chłopakowi dorastać. Jego młodość...

Piotr Tito | 2013-12-11
Przeczytana: 23 października 2013

Przypomina mi "Rudego Orma". Świetna,realna i wciągająca.

Emma_Kveduf | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Podoba mi się. Może za względu na tematykę :>

Joanna Przybylska | 2013-11-01
Przeczytana: październik 2013

Trylogia opowiada historię Thorgilsa Leiffsona, w pierwszej części poznajemy jego losy od momentu narodzin do mniej więcej 19 roku życia. Jego życie, to jedna wielka podróż, czy może tułaczka - w poszukiwaniu swojej historii i tożsamości. Jego losy są niezwykle dramatyczne i niebezpieczne, wraz z osadnikami próbuje założy kolonię, bierze udział w walkach, trafia do niewoli, w dalszej kolejności do klasztoru, niemalże staje się mnichem, to znowu uczy się magii, Starych Obyczajów - raz bliżej mu do jasnowidza, innym razem do druida. Kształci się, rozwija, uczy się języków, poznaje kultury, jest świadkiem rzeczy, w które inni mogą jedynie wierzyć bądź nie. Jego żywota na pewno nie można nazwać przeciętnym.

Muszę powiedzieć, że pierwsza część "Wikinga" bardzo mnie zainteresowała, traktuję ją jako wstęp - jestem bardzo ciekawa dalszych przygód, dopiero wkraczającego przecież w dorosłość Thorgilsa. Miałam w czasie lektury moment zwątpienia, gdzie nałożyły się na siebie dość nużące...