Czy istnieje Bóg?

10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Is There a God?
83-7033-370-2
filozofia, etyka

Czy istnieje Bóg? to prezentacja w popularnej formie argumentacji na rzecz istnienia Boga. Autor stara się wykazać, że w świetle dostępnych nam danych teza o istnieniu Bogajest bardziej prawdopodobna niż nieprawdopodobna. Korzystając z powszechnie stosowanych w nauce procedur uzasadniania, sugeruje, iż teizm stanowi najbardziej wiarygodne, najprostsze, a zarazem ostateczne wyjaśnienie takich zjawisk, jak istnienie oraz ład wszechświata, istnienie życia na ziemi, fakt świadomości, zdarzające się niekiedy zjawiska cudowne oraz doświadczane przez wielu ludzi przeżycia religijne. Rozważenie racji za i przeciw istnieniu Boga każe uznać teizm za stanowisko - w sensie obiektywnym - bardziej prawdopodobne i lepiej uzasadnione od ateizmu.

źródło opisu: książka

źródło okładki: zdjęcie własne

marcel | 2019-06-19

Richard G. Swinburne (ur. 1934), emerytowany profesor filozofii religii chrześcijańskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim, uznawany jest za najwybitniejszego współczesnego analitycznego filozofa chrześcijańskiego. W swoich licznych książkach i artykułach podejmuje kwestie znaczenia i prawomocności kluczowych twierdzeń składających się na treść wiary chrześcijańskiej.
Książka jest krótszą wersją argumentacji za istnieniem Boga przedstawioną w jego pracy The Existence of God (1979). Autor stara się w niej wykazać za pomocą racjonalnej argumentacji, że teizm, a co za tym idzie światopogląd człowieka wierzącego, jest wbrew pogłoskom po prostu bardziej racjonalny i wykazuje większą spójność logiczną, niż światopogląd ateistyczny. Robi to w sposób przekonujący.

Spis treści:

1. Bóg