Róża Wiatrów: Opowiadania o miłości

Wydawnictwo: Czytelnik
8372720231
literatura piękna
lucille

Autorami opowiadań zamieszczonych w tym tomie są przedstawiciele kilku generacji pisarzy radzieckich - Aleksy Tołstoj, Maksym Gorki, Ilia Erenburg, Konstanty Fiedln, Michał Buhłakow, Izaak Babel, Michał Zoszczenko, Konstanty Pausłowski, Wasilij Aksjonow, Borys Wasiliew i in. "Róża wiatrów" zawiera 30 nowel o tematyce miłosnej, ukazujących miłość w różnorodnej tonacji - rzeczowej, patetycznej, ironicznej, humorystycznej, sentymentalnej, obyczajowej - wybranych z literatury radzieckiej od jej początków po dzień dzisiejszy.

źródło opisu: Czytelnik, 1977

źródło okładki: zdjęcie autorskie

anaszko | 2016-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2016

Piękny zbiór opowiadań. Czytało mi się bardzo dobrze. I mimo dużej objętości tej książki, czytanie nie jest męką, a przyjemnością. Za serce ujęło mnie kilka opowiadań m.in: "Czterdziesty pierwszy" Borysa Ławrieniewa. Losy Mariutki i porucznika są naprawdę dobrze opowiedziane. "Żona" Iwana Katajewa także bardzo mi się spodobała. "Wierność" Borysa Pilniaka także zasługuje na umieszczenie tego opowiadania na liście moich ulubionych. Książkę zdecydowanie polecam.

panimigotka | 2015-05-05
Przeczytana: 2013 rok

Róża wiatrów: opowiadania i miłości - wybór: Rene Śliwowski
Należałoby dodać, że rosyjskie opowiadania. I że wybór z roku 1977.
Zmagałam się z nią dobrze ponad miesiąc. Taki love-hate relationship. Jedno opowiadanie beznadziejne, następne znakomite. Kilku opowiadań nie mogłam przeczytać w wyniku błędu wydawnictwa - kilka pustych stron.
Bułhakow, Zamiatin, Katajew, Ławreniew, Zozula... tak właśnie powinno się pisać opowiadania!
Ogólne odczucia po przeczytaniu: miłość w Rosji to coś strasznego. Idzie w parze z chłodem i śmiercią. I brudem. I wódką.